Çin

Çin Ekonomisinde Yükselişi Getiren Adımlar

Konfüçyüs şöyle der: 40 yaşında kafa karışıklığı kalmaz. Çin’in reform ve dışa açılmasının 40. yılında, sosyal ve ekonomik dönüşümün artık olgunlaştığını ve Çin’in bu süreçte hiçbir kuşkuya yer vermeden belli kazanımlar elde ettiği söylenebilir.

Çin’in ekonomik liberalleşmesi, dış politika anlamında da ülkenin reform öncesi izole durumunu değiştirmiş, Çin onlarca yeni ülkeyle diplomatik ilişki kurmuştur. Çünkü dış politika, daha az ideolojik kaygılar taşıyan ve yeni ekonomik gelişmek hedeflerini karşılayan biçimde dönüştürülmeliydi. O dönemde Japonya ve ABD ile yapılan anlaşmalar bu ihtiyacın en somut örnekleri olarak ön plana çıkıyor. Reform ve dışa açılmayla dış politikanın temel motivasyonu, ekonomik hedeflerin başarılması olmuştur, ideolojik kaygılar eski öncelikli konumunu yitirmeye başlar.

Çin – Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması, 12 Ağustos 1978’de Beijing’de imzalanmış, aynı yıl Ekim ayında Deng Xiaoping’in Tokyo ziyareti sırasında onaylanmıştır. Japonya ile ilişkilerde normalleşmeye gidilmesi önemlidir, çünkü Çin’in ekonomik modernleşmesinde, Japonya’dan gelecek teknoloji ve sermaye yatırımı önemli katkılar sağlayacaktır.

1 Ocak 1979’da Çin ile ABD arasında normal diplomatik ilişkiler tesis edilmiş, iki ülke ortak bir bildiri yayımlamıştır, Mart 1979’dan itibaren karşılıklı büyükelçiler gönderilmiştir. 1 Ocak 1979’da imzalanan bildiri, Çin-ABD ilişkilerini siyasi temellerini oluşturan üç ortak bildiriden biridir. Reform döneminde Çin dünyanın diğer ülkeleriyle kendi gücüne dayanma temelinde, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkelerini gözeterek aktif iş birliği geliştirme yoluna girdi. Dünyanın ileri teknolojileri, Çin sanayisine adapte edilmeliydi. Ancak bunu yaparken yabancı teknoloji olduğu gibi kopyalanmamalı, Çin’in kendine özgü şartlarına göre hareket edilmeliydi.

Ekonomik Reformlar ve Dış Politika Açılımı Yükselişi Getirdi

Ancak reform ve dışa açılmanın yeni döneminde fırsatlar kadar büyük zorluklar da Çin’in önüne çıktı. Çin dışa açılma boyutunu genişletirken bugün dünyanın en büyük ekonomisi konumundaki ABD, içe kapanmayı teşvik etmekte, uluslararası örgütleri işlevsiz hale getirmektedir. Çin ekonomik küreselleşme derken, Amerikan tarafı tek taraflı korumacılık demektedir. Çin insanlığın ortak kader topluluğu fikrini ortaya koyarken Amerika “Amerika’yı yeniden mükemmel yapalım” sloganıyla hareket etmektedir.

Çin bugün de tarihi İpek Yolunu izleyerek Batı Asya’ya, Afrika’ya ve hatta Latin Amerika’ya uzanan işbirliği hatları oluşturuyor. Çünkü Çin tarihten aldığı misyonu yerine getirme sorumluluğu ile karşı karşıya. Çin, reform ve dışa açılmanın 40. yılını yeni bir başlangıç noktasına dönüştürüp, 2018 yılını Çin tarihinde yeni bir kilometre taşı yapmak istiyor. Son olarak 2020 yılında Çin orta halli refah toplumu olma hedefine ulaşmış olacaktır.

Xiaomi ilk çeyrekte 28 milyon 431 adet telefon sattı

Çin’in akıllı telefon üreticisi Xiaomi kamuya açıkladığı finansal raporunda 2018 ikinci çeyreğinde 14.6 milyar yuan kar yaptığını duyurdu. Dolar bazında ise bu rakam 2.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket söz konusu elde ettiği bu kar ile tahminleri de aşarak geride bıraktı. Diğer yandan geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında %68’lik bir büyüme yakalayan Xiaomi’nin toplam geliri 6.6 milyar dolara ulaştı. Şirket 2018 ilk çeyreğinde toplam 28 milyon 431 adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Akıllı telefon satışları daha çok giriş seviyesi telefonlarda yoğunlaştı.

Kar raporunun açıklanmasının ardından Xiaomi hisseleri Hong Kong’ta %1.6 primli olarak kapanış yaptı. Xiaomi teknoloji şirketleri arasında Alibaba’dan sonra dünyanın en değerli ilk halka arz açılımını gerçekleştirerek Hong Kong borsasında işlem görmeye başlamıştı. Alibaba 2014 yılında New York borsasında işleme açılmıştı.

Şüphelere rağmen şirketin tahminlerin üzerinde bir kazanç yakalamasının sebebi olarak uzun vadeli iş modeli gösteriliyor. Xiaomi kendisini sadece bir akıllı telefon üreticisi olmaktan daha çok bir internet şirketi olarak tanımlıyor. Sadece donanım üretmiyor aynı zamanda müzik ve video yayını gibi uygulamaların yer aldığı servisler de sunuyor.

Ancak yine de internet servislerinden elde ettiği gelir donanım gelirlerinden az. Xiaomi ilk çeyrekte 28 milyon adet akıllı telefon satışını yakalarken müşterilerine sağladığı internet servislerinden 4 milyar yuan yani 584 milyon dolar gelir elde etti. En büyük rakiplerinden olan Apple’ın yazılım ve servislerden elde ettiği gelir aynı dönem için 9.55 milyar dolar.

Google gaming yatırımı için Çin’e gidiyor

Alphabet Inc. altında faaliyet gösteren Google Çin’e yeni bir yatırım yapma kararı aldı. Söz konusu yatırım kapsamında Çin’de canlı oyun platformuna yatırım yapılacak. Bu Google’ın Çin’e ikinci doğrudan yatırımı olarak öne çıkıyor.

Mountain View – Kaliforniya merkezli şirket D serisi yatırımlar kapsamında Çin’de faaliyet gösteren ve 90 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Chushou’ya yatırım yapacak. Chushou İngilizce’de dokunaç anlamına gelen “Tentacle” olarak tercüme ediliyor ve söz konusu Çin’li şirket mobil merkezli canlı oyun akışı operasyonları yürütüyor. Google ile birlikte Qiming Venture, Shunwei Capital ve Alpha X Capital de bu yatırımlarda yer alacak.

Uzmanlar Google’ın söz konusu yatırım kararının Amazon’un 970 milyon dolar karşılığında Twitch’i satın almasının ardından geldiğini belirtiyor. Google Twitch’in satılmasının ardından YouTube üzerinden canlı oyun akışlarını genişletmek için çalışmalar yapıyordu. Alibaba ve Tencent şirketlerinin canlı oyun akışları alanına ilgi duyması ve bu alanlarda faaliyet gösterme isteklerinin ardından teknoloji şirketleri bu alana büyük ilgi duymaya başladılar.

Yapılan araştırmalar Çin pazarının canlı oyun akışı alanında bu yıl 140 milyon aktif kullanıcı ile 462 milyon dolarlık ciroya ulaşacağını söylüyor.

Son Baskı