Emlak

Emlak haberleri, yeni projeler, İnşaat ve yapı sektörü haberleri.

Müteahhitlik Şirketleri, Şahıs ve Kurumsal Müteahhit Şirketi

Müteahhitlik şirket türleri. Müteahhitlik için Müteahhitlik belgesi ile birlikte bir ticari tüzel yani şirket olarak faaliyet göstermek gerekir. Bunun için müteahhitlik belgesi başvurusu ile birlikte müteahhitliğin hangi çatı altında yapılacağına karar verilir. Bu şahıs şirketi olabileceği gibi tüzel bir şirkette olabilir.

Şahıs ve Kurumsal Müteahhitlik Şirketi Arasındaki Farklar

Genel anlamda işe yeni başlayacak ve sermayesi de göreceli olarak sınırlı olan müteahhit adayları şahıs şirketleri, daha fazla sermaye, bilgi ve tecrübeye sahip bir kişi ya da kuruluşların ise kurumsal bir şirketin ünvanı altında faaliyet göstermeleri daha çok tercih edilen bir durumdur. Bunun nedeni şahıs şirketlerinin kuruluşu, işletilmesi ve kapanışı sermaye şirketlerine göre daha kolay olmasıdır. Ayrıca şahıs şirketlerinin kurumsal şirketlere göre muhasebe, vergi ve hukuk gibi işlem maliyetleri oldukça azdır. Kurumsal şirketler, şahıs şirketlerine göre daha fazla bürokrasi ve daha fazla sermaye gerektirse de kurumsal yapının getirmiş olduğu bir takım avantajlara sahiptir. Ayrıca kurumsal şirketler, devlet ihaleleri ya da özel sektör ihalelerinde şahıs şirketlerine göre bir adım öndedir.

Müteahhitlik işinin hangi tür şirket tipiyle yapılacağına karar verilirken mutlaka sermaye durumu, sektördeki bilgi ve tecrübe gözününde bulundurulmalıdır. Ayrıca gelecekte ne tür bir yapılanma içine gidileceği de göz önüne alınmalıdır. Sektörde ilk kez adım atacak, yeterli tecrübeye sahip olmayan ancak gelecekte büyük işler yapmayı planlayıp kalıcı olmak isteyen adaylar; kurumsal bir şirket adı altında faaliyet gösterebilirler. Sonuç olarak ister şahıs olsun ister kurumsal bir şirket olsun müteahhitliğe başlangıç aşamaları genel olarak aynıdır. Aradaki fark, şirketlerin işleyişinden kaynaklanmaktadır.

Gayrimenkulde Değerlenen Bölgeler: Mudanya Bursa

Bursa denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Mudanya sahili ve yaşam tarzıyla öne çıkan bölgelerden biri. Mudanya son zamanlarda gayrimenkul fiyatlarının arttığı bölgeler arasında da ön plana çıkan yerlerden biri. İstanbul’a yakınlığı, sahili ve diğer avantajlarıyla Mudanya bölgede yükselen değerlerden biri.

Sahip olduğu avantajlı coğrafi konumundan dolayı Antik dönemden beri tarihi ve stratejik öneme sahip bir kent olan Mudanya, özellikle son yıllarda inşaat projelerinin hızla yükselmesiyle birlikte, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Bilimsel verilerle desteklenmiş, ‘şifa kaynağı’ temiz havası, denizle bütünleşen doğası, ulaşım kolaylığı, İstanbul’a yakınlığı ve coğrafi zenginlikleriyle öne çıkan Mudanya, geçmişte daha çok yazlıkçıların ilgi gösterdiği bir kent konumundayken, son yıllarda gösterdiği ivmeyle adeta kabuğunu kırarak, konut projelerinin yeni adresi olmaya başladı.

Mudanya Bursa’da Değerlenen Bölgeler Arasında

300 kilometrelik sahil bandına sahip Bursa’nın denizle buluştuğu en önemli bölgelerinden biri olan Mudanya’yı, her yönüyle yaşanabilir kılan birçok faktör mevcut. Son yıllarda gösterdiği ivmeyle ilçede oldukça yoğun bir konut inşaatı hareketliliği yaşanıyor. Gayrimenkul yatırımcısının beklentilerine en iyi şekilde yanıt verebilen, kaliteli ve çevreci üretilmesi durumunda bölgedeki konut satın alma potansiyelinin hızla artacağı düşünülüyor. Geçmiş yıllarda daha çok yaz mevsiminde tercih edilen bir bölge olan Mudanya son yıllarda her mevsim tercih edilen bir bölge haline gelmeye başladı.

Gayrimenkul satım potansiyeli ve gayrimenkul fiyatlarının yükselmeye başladığı Mudanya’da hali hazırda birçok inşaat projesi devam ederken bölgedeki değerlenmenin süreceği de düşünülüyor. Mudanya’da gayrimenkul fiyatlarında sadece son 2 yılda yüzde 200’e yakın fiyat artışı yaşandı. Şu anda 2+1, 3+1 ve 4+1 gibi birçok daire tipini birçok inşaat projesinde bulmak ve satın almak mümkün. Mudanya son yıllarda Bursa’da değerlenen bölgeler arasında ön sıralarda yer alıyor.

İnşaat Projeleri ve Yapı Türleri

İnşa, bir gayrimenkul üretimi amacıyla malzeme ve işçilik kullanılarak yapılan sistemli ve birbiriyle ilişkili çalışmaların tümüne verilen genel bir isimdir. İnşaat ise inşa kelimesinin çoğulu olup inşa halindeki yani henüz tamamlanmamış yapıyı ifade eder. Yapı, inşaat faaliyetlerinin tamamlanmış halidir ve bir başka ifadeyle inşaat çalışmaları sonunda elde edilen üründür. Bina araziye oturtulmuş, az ya da çok kapalı özellikle insanların barınma ve yerleşme ihtiyaçları ile sosyal, kültürel ve ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri için inşa edilmiş yapıdır.

Yukarıdaki açıklamalar incelendiğinde inşaat ve yapı kavramının bir bina kavramını da kapsadığı görülür. Bir diğer tanıma göre ise inşaat kendi başına kullanılabilen tamamlandığında insanların içine girebilecekleri ve insanların oturma, çalışma ya da dinlenmelerine ya da ibadet etmelerine yarayan, hayvanların ve eşyaların korunmasına olanak sağlayan yapılardır. Karada ve suda ya da geçici veya resmi ve yeraltı ve yerüstü inşaatı ile değişiklik ve tamirlerini içine alan sabit ve hareketli tesisler de inşaat tanımı içinde yer almaktadır. Kısacası inşaat, yapımı süren bir bina iş yeri fabrika yol köprü ve havalimanı gibi tüm işlerini kapsayan bir iştir. İnşaat pek çok işin kısa zamanda birlikte yürütüldüğü bir süreçtir. İnşaat işleri genellikle müteahhitler tarafından yürütülen bir iştir.

Çok çeşitli inşaat türleri olmasına karşın günümüzde inşaatlar genel olarak üst yapı ve alt yapı inşaatı olarak iki ana başlık altında toplanmaktadır. Üst yapı inşaatları betonarme inşaat ve çelik inşaat şeklinde yapılan konut ya da konut dışı yapılar olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca son dönemlerde bu sınıflandırmaya yeşil ve akıllı binalar da dahil edilmiştir. Altyapı inşaatları ise üst yapıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılan köprü, yol, tünel, demir yolu, havaalanı, kanalizasyon, baraj, elektrik iletim, su ve doğalgaz üretim, çevre düzenlemesi ve benzeri yapılardır. Türkiye’de yapılar Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Tebliği ile sınıflara ayırılır.

Son Baskı