Haberler

Google gaming yatırımı için Çin’e gidiyor

Alphabet Inc. altında faaliyet gösteren Google Çin’e yeni bir yatırım yapma kararı aldı. Söz konusu yatırım kapsamında Çin’de canlı oyun platformuna yatırım yapılacak. Bu Google’ın Çin’e ikinci doğrudan yatırımı olarak öne çıkıyor.

Mountain View – Kaliforniya merkezli şirket D serisi yatırımlar kapsamında Çin’de faaliyet gösteren ve 90 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Chushou’ya yatırım yapacak. Chushou İngilizce’de dokunaç anlamına gelen “Tentacle” olarak tercüme ediliyor ve söz konusu Çin’li şirket mobil merkezli canlı oyun akışı operasyonları yürütüyor. Google ile birlikte Qiming Venture, Shunwei Capital ve Alpha X Capital de bu yatırımlarda yer alacak.

Uzmanlar Google’ın söz konusu yatırım kararının Amazon’un 970 milyon dolar karşılığında Twitch’i satın almasının ardından geldiğini belirtiyor. Google Twitch’in satılmasının ardından YouTube üzerinden canlı oyun akışlarını genişletmek için çalışmalar yapıyordu. Alibaba ve Tencent şirketlerinin canlı oyun akışları alanına ilgi duyması ve bu alanlarda faaliyet gösterme isteklerinin ardından teknoloji şirketleri bu alana büyük ilgi duymaya başladılar.

Yapılan araştırmalar Çin pazarının canlı oyun akışı alanında bu yıl 140 milyon aktif kullanıcı ile 462 milyon dolarlık ciroya ulaşacağını söylüyor.

Etiketler

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı