EkonomiHaberler

Hollanda’da İş İmkanları Neler? Hollanda’da Yapılabilecek İşler ve Maaşlar

Hollanda'da iş imkanları ve çalışma olanakları neler? 2023 Hollanda'da hangi işlerde ve sektörlerde çalışılabilir, ne kadar para kazanılabilir? Hollanda'da asgari ücret ve ortalama maaşlar ne kadar?

Yurtdışı iş ve özellikle de Avrupa’da iş imkanları söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkelerden biri daima Hollanda oluyor. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde adı bilinen ve her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Hollanda aynı zamanda yurtdışı iş arayan ve Avrupa’da çalışma olanaklarını değerlendirmek isteyenlerin göz önünde bulundurdukları bir ülke olarak da öne çıkıyor.

Peki Hollanda’da iş imkanları ve çalışma olanakları neler? Hollanda’da hangi işlerde ve sektörlerde çalışılabilir, ne kadar para kazanılabilir? 2023 Hollanda’da asgari ücret ve ortalama maaşlar ne kadar?

Dünya ülkeleri içerisinde en büyük 20 ekonomiden birine sahip olan Hollanda, yoğun bir nüfusa sahip olmasıyla da biliniyor. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en zengin doğal gaz kaynağına sahip olması ve doğal gazın süregelen satışı Hollanda ekonomisini önemli ölçüde büyütürken, halkın refah seviyesini de yine önemli ölçüde arttırmış durumda. Bir başka açıdan değerledirildiğinde ülke ekonomisinin harcama gücüne ve dış ticarete bağlı olduğu görülürken, düşük işsizlik oranları ve sektörler arası etkileşim diğer önemli noktalar olarak öne çıkıyor. Özellikle Rotterdam’daki Avrupa’nın en büyük deniz ticaret limanı ve Avrupa’nın en büyük havalimanlarından biri olan Amsterdam Havalimanı’yla ülke ve hatta bölge ekonomisi için oldukça önemli bir konumda.

Refah seviyesinin yüksek olması Hollanda’yı yurtdışı iş ve yurtdışı iş imkanları konusunda dikkatleri üzerine çeken bir ülke haline de getiriyor. Yurtdışı iş arayan, yurtdışında çalışmak isteyen ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyenler Hollanda’yı da göz önünde bulundurarak bilgi sahibi olmak istiyorlar.

Hollanda’da Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar?

Yurtdışı iş ve yurtdışı iş imkanları söz konusu olduğunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi maaşlar, asgari ücret ve saatlik işçi ücretleri. Yurtdışına çalışmak için gitmek ve yurtdışı iş imkanları değerlendirmek isteyenler doğal olarak bu gitmek istedikleri ülkenin ekonomik şartları ve ne kadar para kazanabilecekleri gibi konularda önceden bilgi toplamaya çalışıyorlar. Peki Hollanda’da en düşük asgari ücret, en düşük saatlik işçi ücreti ve ortalama olarak maaşlar ne kadar? Ne kadar para kazanılabilir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki her ülkede olduğu gibi Hollanda’ya da yurtdışı işçi ve eleman olarak çalışmaya gidenler çalıştıkları sektöre, şirketlere ve pozisyonlara göre farklı oranlarda para kazanabiliyor. Tabi burada “en düşük saatlik işçi ücreti ne kadar” ve “asgari ücret ne kadar” soruları önem kazanıyor. Hollanda’da aylık asgari ücret yani en düşük asgari maaş bu yıl itibariyle yaklaşık 1650 Euro civarında. Bu rakam Hollanda’yı Lüksemburg ve Belçika arasında bir konumda tutuyor. Saatlik işçi ücretleri olarak bakıldığında ise Hollanda’da en düşük saatlik işçi ücretlerinin brüt 7,50 Euro olduğu görülmekte. Tabi bu rakamların brüt olması ve elde edilen maaşlar üzerinden vergi kesileceği de mutlaka göz önünde bulundurulması ve unutulmaması gereken önemli bir konu.

Yukarıda da belirtildiği gibi gerek saatlik çalışma ücretleri gerekse aylık maaşlar farklı kriterlere göre farklılık gösterebiliyor. Ortalam yıllık gelirin yaklaşık 36.000 Euro olduğu Hollanda’da aylık ortalama maaşların ise 3.000 euro civarında olduğu görülmekte.

Hollanda’da İş İmkanları ve Çalışılabilecek İşler

Avrupa bölgesinde en yoğun ve dinamik Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Hollanda’da tarımsal sektörler, metal işleme, mühendislik, inşaat sektörü, elektrikli makine ve ekipmanlar, kimya, petrol, balıkçılık ve mikro elektronik ister vasıflı ister vasıfsız işçi ve eleman olsun Hollanda’da  iş bulunabilecek ve çalışılabilecek potansiyel taşıyan sektörler olarak öne çıkıyorlar. Bunlar arasında özellikle tarım sektörü ve tarımsal yan sektörler Hollanda ekonomisinde önemli bir yere sahip. Ülke her yıl yaklaşık 65 milyar Euro değerinde tarımsal ürünü dünyaya satıyor ve bu alanda pek çok kişi istihdam ediliyor.

Şehirler açısından bakıldığında iş imkanlarının ve iş olanaklarının daha fazla olduğu Amsterdam, Rotterdam, Hague, Utrecht ve Eindhoven Hollanda’da iş bulunabilecek ve çalışılabilecek en önemli şehirler olarak dikkat çekiyor. Kısacası Hollanda’da çalışmak için yurtdışı iş arayışındaysanız söz konusu bu şehirleren yola çıkmanız sizler için daha uygun olacaktır. İş arama ve iş bulma konusunda sadece Amsterdam’a değil, Rotterdam ve Hague de iş imkanları için değerlendirilebilecek şehirler.

Yabancı dil bilen ve belli bir alanda uzmanlığı ve yetkinliği olan kişilerin Hollanda’da üst düzey işler bulması ve bu işlerde çalışması elbette daha kolay olmakta. Ancak yabancı dil bilmeyen ve vasıfsız yurtdışı işçi ve eleman adayları için durum biraz daha farklı. Hollanda’da çalışmak isteyen vasıfsız yurtdışı işçi ve eleman adayları iş bulmak için öncelikle eğer varsa buradaki bağlantılarını değerlendirmeli ve Hollanda’da iş bulma ve çalışma sürecine bu şekilde başlamalı. Tarım, tarımsal işler, turizm işleri, gıda işleri, balıkçılık ve balık işleme, fabrikalar ve üretim tesisleri vasıfsız yurtdışı işçi ve elemanlar için en azından başlangıçta Hollanda’da çalışılabilecek işler arasında öne çıkanlar.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı