Şirketler

Türkiye ve dünyadan şirket haberleri, şirketlere ilişkin gelişmeler.

Kurumsal Şirketlerin Bilişim Elemanı Aradığı Pozisyonlar

Yeni dünya düzeni, yeni ekonomik süreçler, yeni teknolojiler, yemi müşteri gereksinimleri ve şirketlerin iş yapma modellerinde değişiklikler pek çok farklılığı da beraberinde getiriyor. Söz konusu süreçlerin istihdam ve personel alımı yapılan pozisyonlar üzerinde de oldukça önemli etkileri mevcut. Yeni gelişmeler ve yeni gereksinimler yeni pozisyonları ve yeni meslek dallarının oluşmasına da sebep oldu. Tüm bu etkiler altında önümüzdeki dönemde yeni pozisyonlara yapılacak çalışan alımlarında önemli değişiklikler olacak.

En Fazla Hangi Pozisyonlara Eleman Aranıyor?

Aşağıda önümüzdeki dönemde en fazla eleman ve çalışan aranan 10 pozisyon yer alıyor. En fazla eleman aranan sektörlerin başında artık bilişimin geldiğini söylemek yanlış olmaz.

  • Dijital pazarlama uzmanları
  • Java yazılım uzmanları
  • E-ticaret uzmanları
  • Veri bilimi uzmanları
  • Yapay zeka uzmanları
  • İhracat satış uzmanları
  • Dijital dönüşüm liderleri
  • Sosyal medya uzmanları
  • Araştırma geliştirime mühendisleri
  • Bilgisayar mühendisleri ve teknikerleri

En Fazla Hangi Sektörde Eleman Alımı Var?

Günümüzde gelişen teknolojiler, iş yapma modelleri ve değişen müşteri ihtiyaçları yeni meslek dalları doğurduğu gibi personel ve eleman alımı yapılan sektörlerin de farklılaşmasına sebep oluyor. Kurumsal şirketler özellikle bilişim alanında yetenekli ve beceri sahibi adayları ihtiyaç duydukları önemli pozisyonlara getiriyorlar. Kısacası ilerleyen dönemde bilişim işleri oldukça talep görecek alanların başında geliyor.

2020 yılında yüksek teknolojiye ve dijital dönüşüme yatırım yapan, dijital çağın gerekliliklerini yerine getiren sektörlerin güçleneceği tahmin ediliyor. Bilişim, finans, ilaç, mühendislik hizmetleri, yönetim danışmanlığı, ihracat sektörlerinin işe alımlarda öne çıkacağı öngörülüyor.

Mobil uygulama geliştirici, veri mimarı, iş zekası uzmanı, kullanıcı deneyim tasarımcısı, sistem analisti, dijital pazarlama uzmanı, dijital stratejist, iş analisti, bilgi güvenliği gibi rollerin yanı sıra müşteri hizmetleri yöneticisi gibi rollere olan talebin de giderek artacağı düşünülüyor.

Ford Amerika’da çin üretimi binek araç satışından vazgeçiyor

Ford aldığı bir kararla Amerika’da Çin üretimi binek araçların satışından vazgeçti. Alınan karar tamamen Amerikan başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşıyla ilgili.

Ford Kuzey Amerika operasyon birimi tarafından yapılan açıklamada Çin üretimi küçük araçların uygulanan yeni gümrük tarifelerinden dolayı Amerika’da satılmayacağı ve bu plandan vazgeçildiği belirtildi.

Bu durumdan en fazla etkilenen araç modeli ise Çin yapımı olarak gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Ford Focus Active oldu. Söz konusu aracın Amerika’da yüksek satış istatistiklerine ulaşması bekleniyordu.

Ford yetkilisi yaptığı açıklamada söz konusu durumun işten çıkarma gibi sarsıntılara yol açmayacağını fakat Focus Active de dahil olmak üzere bazı modellerin satış fiyatının daha yüksek kar marjının ise daha az olacağını dile getiriyor.

Şirket Çin yapımı modellerin üretimini Avrupa’ya kaydırma planını değerlendiriyor.

Bilindiği üzere Trump yönetimi Çin menşeli araçların gümrük tarifelerini %25 oranında arttırmıştı. Diğer yandan Trump yönetiminin tüm dünyadan Amerika’ya ithal edilen araçların gümrük vergilerini yükseltmesi bekleniyor.

Kilim Mobilya’dan Kayseri yatırımıyla 200 işçi alımı

Kilim Mobilya tüm üretim birimlerini bir arada toplayacak ‘mobilya üssü’ yatırımının startını verdi. 50 milyon dolarlık yatırımla devreye alınan merkez Endüstri 4.0 uyumlu olarak planlandı. Patenti Kilim’e ait Yaysünger ve Yaysün de bu mobilya üssünde faaliyet yürütecek. Bu çerçeve içinde alt markalar da oluşturan Kilim Mobilya logosunda başlayan imaj değişikliğinin yanı sıra, pazarlama stratejilerinde de değişikliğe gidiyor.

Pazarlama stratejisinde de değişime giden Kilim, araştırma geliştirme odaklı yenilikçi ürünlerle iç pazarda sektörün lideri olma hedefiyle yola çıkıyor. Marka bu çerçevede tasarım süreçlerini yurt içi ve yurt dışında bölgesel ve kültürel bazlı olarak yeniden yapılandırdı, satışların 2017’de yüzde 25’e yükselten firma ihracat payını yüzde 40’a çıkartacak.

200 kişilik eleman alımı yapacak
Markanın 42 yıllık serüveni, kurucu başkan İsmail Yayla ve kardeşleri Mehmet Yayla, Mahmut Yayla tarafından 150 metrekare bir marangozhanede başladı. Seri üretime, 5 bin metrekarelik alanda 1977 yılında başlayan ve yıllar boyunca yatırımlarını kesintisiz sürdüren Kilim Mobilya, halen 4 ayrı tesiste toplam 180 bin metrekarelik bir alanda yapıyor. Türkiye genelinde 220 bayisi bulunan Kilim Mobilya, yeni yatırımıyla 4 ayrı üretim tesisini tek çatı altında toplamayı planlıyor. Bu çerçevede Kayseri ve çevresinde 500 bin metrekare arazi arayışı devam ediyor. Halen 1200 kişiyi bünyesinde çalıştıran Kilim, yeni yatırımla 200 kişilik istihdam daha sağlayacak.

Perakende ve depo raf sistemleri: Gökçelik AŞ

Perakende sektörüne raf sistemleri üreten Gökçelik AŞ, üretiminin yarısını 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Gökçelik AŞ’nin geçmişi 1970 yılına dayanıyor. İlk fabrika yatırımını 1997 yılında Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmış ve ardından 3 tesis daha kurmuş. Son yıllarda endüstri 4.0’a odaklı olarak faaliyet ve yatırımlarını sürdüren şirket teknolojiyi yakından takip ederken diğer yandan da insana ve Ar-Ge’ye da yatırım yapıyor.

Şirketin dördüncü tesisinde toplam 20 bin metrekare kapalı alan bulunuyor ve söz konusu fabrikada dakikada 7 travers, 25 metre ayak üretimi yapılabiliyor, boya ünitesinde ise bir renkten diğerine 10 dakikada geçiş yapabiliyor. Yıllık 100 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikada hafif yük depo sistemleri, mekik raf depo sistemleri, dinamik servis raf sistemleri, soğuk hava deposu çözümleri, mezanin raf sistemleri, back to back, as/rs, gargamel raf sistemleri, lojistik yardımcısı çözümler, giydirme cephe sistemleri, odis, toptan satış raf sistemleri, servis rafları uygulaması, mobil rack, drive-in sistem üretimleri yapılıyor.

Gökçelik AŞ 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ürettiği raf sistemlerinin ihracatını gerçekleştiriyor. Üretimin hemen hemen yarısı dünya pazarına sunuluyor. E-ticaretin gelişmesiyle birlikte şirketlerin depolara olan ihtiyacının artacağını göz önünde bulunduran şirket gelecekte raf sistemlerine olan talebin daha da artacağı görüşünde.

Fermuarlı yatak kılıfı üretimi ve ihracatı: Maviay

Ev tekstili sektörünün önde gelen firmalarından Maviay by Geccehome, uzmanlık alanı olan fermuarlı yatak kılıfı konusunda Türkiye’nin ilk üreticilerinden. Arabalı yatak, baza başlıkları, nevresim takımları ve yatakları ile ürün gamın günden güne artıran firma, bu sektörde faaliyetlerini genişleterek sürdürüyor.

1980 yılından bu yana bilgi ve birikimleriyle günümüze kadar gelen ve artan ivme grafiğiyle devamlılığını dünden bugüne, bugünden de yarına taşıyacak olan Maviay by Geccehome iç piyasada kendi pazarını korurken, ihracat pazarlarında da önemli adımlar atıyor.

Çalışmalarının karşılığı olarak: 1989 yılında yapmış olduğu ihracatla Bursa Sanayi ve Ticaret Odası tarafından ilk 40 ihracatçı firma arasına girme başarısını göstererek plaketle ödüllendirilen firma , sonraki yıllarda Türkiye genelinde 3600 firma arasından 4. Kobi ve Girişimcilik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Müşteri memnuniyeti anlayışını ve yenilikçi kimliğini kendine vizyon edinen Maviay by geccehome Bursa’da yoğun satış yapıyor. Tüketicinin yoğun talebini göz önünde bulunduran firma üretiminin genişletmeyi ve yatak ve yan ürünler konusundaki üretimini de çeşitlendirmeye devam ediyor.

Silahlı silahsız özel güvenlik görevlisi alımları, şartlar

Güvenlik görevlisi alımları son 10 yılda büyük bir artış gösterdi. Ancak son dönemde güvenlik görevlisi alımlarında deneyim ön plana çıkmaya başladı. Güvenlik görevlisi alımlarında emekli polis ve askerlere yönelik iş ilanlarında artış yaşanıyor. Güvenlik görevlisi alımı yapmak isteyen şirketler adayların silah kullanabilen deneyimli kişiler olmasını istiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı verilerine göre Türkiye çapında 1435 adet güvenlik şirketi ve 444 adet özel güvenlik eğitim kurumu bulunuyor. Özel güvenlik sertifikası bulunan kişi sayısı ise 1 milyon 556 bin 250 iken aktif güvenlik görevlisi olarak çalışan kişi sayısı 283 bin civarında. Aktif olarak çalışan emniyet mensubu sayısı ise 270 bine yakın. Diğer bir deyişle, ülkemizde emniyet mensubundan çok özel güvenlik elemanı var.

Emekli polis ve askerler için iş ilanlarında artış yaşanıyor
Gazetelerde, emekli polis ve astsubaylara yönelik güvenlik görevlisi ilanlarında ciddi artış yaşanıyor. 2011’de çıkan yasayla emekli polislerin güvenlik görevlisi olabilmesi için gerekli adımlar atılmıştı. Son zamanlarda bu konuyla ilgili, sektörde hareketlilik var. Şirketler önceden silah kullanmış, güvenlik konusunda deneyimli elemanları tercih ediyor. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş sınırının da olmaması tecrübeli kişileri tercih edilmesinde önemli bir kolaylık sağlıyor.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları neler?
Özel güvenlik görevlisi olmak ve özel güvenlik görevlisi alımlarından yararlanmak isteyen adayların taşıması gereken şartlar var:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Silahlı görev yapacak olanlarda yaş sınırı 21, silahsız görev yapacak olan kişilerde ise 18.
Silahsız görev yapacak olanlarda eğitim durumu ilkokul. Silahlı görev yapacak olanların ise en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekiyor.
Ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapse mahkum olmamak, affa uğramış olsalar da devlete karşı suç işlememiş olmak, rüşvet, dolandırıcılık, irtikap, zimmet ve sahtecilik, ırza geçme, fuhuşa teşvik ve aracılık, uyuşturucu madde kullanma ve kaçakçılığı gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak.
Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.
Özel güvenlik görevinin yapılmasına engel olabilecek herhangi bir engel ya da hastalığa sahip olmamak.
Özel güvenlik temel eğitimini başarı ile tamamlamış olmak.

Emekli polis ve askerlerin güvelik görevlisi olması
Güvenlik şirketleri de tüm şirketler gibi deneyim, bilgi birikimi ve kaynakların iletişim ağından  yararlanmayı, hizmet sunumlarını daha efektif hale getirmeyi hedefliyorlar. Bu ihtiyaçların tamamına cevap vermesi açısından emekli polis ve askerler çok uygun ve önemli bir kaynak. Emekli polis ve askerlerin kurum ve personel idaresinde tecrübeli olduklarından dolayı tercih edildikleri de görüşler arasında. Özel güvenlik işinde disiplinin önemli bir yere sahip olduğunu belirten firma yetkilileri, emekli asker ve polislerde öz disiplinin yüksek olduğunu söylüyorlar. Emekli polis ve emekli askerlerin güvenlik görevlisi olarak çalıştırılmasına ilişkin bir diğer önemli nokta da şu. Mevcut şartlarda özel güvenlik şirketlerinin çalıştırdıkları elemanlara silah alma yetkisi bulunmuyor ve dolayısıyla emekli polis ve askerlerin silah taşıma yetkisi olduğundan özel güvenlik görevlisi alımında tercih ediliyor.

Google gaming yatırımı için Çin’e gidiyor

Alphabet Inc. altında faaliyet gösteren Google Çin’e yeni bir yatırım yapma kararı aldı. Söz konusu yatırım kapsamında Çin’de canlı oyun platformuna yatırım yapılacak. Bu Google’ın Çin’e ikinci doğrudan yatırımı olarak öne çıkıyor.

Mountain View – Kaliforniya merkezli şirket D serisi yatırımlar kapsamında Çin’de faaliyet gösteren ve 90 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Chushou’ya yatırım yapacak. Chushou İngilizce’de dokunaç anlamına gelen “Tentacle” olarak tercüme ediliyor ve söz konusu Çin’li şirket mobil merkezli canlı oyun akışı operasyonları yürütüyor. Google ile birlikte Qiming Venture, Shunwei Capital ve Alpha X Capital de bu yatırımlarda yer alacak.

Uzmanlar Google’ın söz konusu yatırım kararının Amazon’un 970 milyon dolar karşılığında Twitch’i satın almasının ardından geldiğini belirtiyor. Google Twitch’in satılmasının ardından YouTube üzerinden canlı oyun akışlarını genişletmek için çalışmalar yapıyordu. Alibaba ve Tencent şirketlerinin canlı oyun akışları alanına ilgi duyması ve bu alanlarda faaliyet gösterme isteklerinin ardından teknoloji şirketleri bu alana büyük ilgi duymaya başladılar.

Yapılan araştırmalar Çin pazarının canlı oyun akışı alanında bu yıl 140 milyon aktif kullanıcı ile 462 milyon dolarlık ciroya ulaşacağını söylüyor.

Coinucopia Bitcoin ATM’lerinde işlem sayısı arttı

Kripto paralar konusunda en önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkan kolay ulaşılabilir ve kolay satın alınabilir olmamaları bazı teknoloji şirketlerini harekete geçirdi. Coinucopia isimli şirket ATM’ler üzerinden Bitcoin satışına imkan sağlayan bir girişim başlattı. Buna göre dileyenler ATM üzerinden Bitcoin satın alma işlem gerçekleştirebilecekler.

Yüksek değerlere ulaşan Bitcoin ve bazı türevleri yatırımcının büyük ilgisiyle karşı karşıya. Ancak her gün yaygınlaşmasına ve her gün yeni platformların açılmasına rağmen Bitcoin alma işlemleri henüz basite indirgenebilmiş değil. Bitcoin ve alt coinleri satın alma işlemleri halen birçok doğrulama, onay, satın alma, dönüştürme ve saklama gibi adımlardan oluşuyor.

Coinucopa ve benzer birkaç şirket bu konuda kolaylık sağlayacak girişimler peşinde. Söz konusu şirket geliştirmiş olduğu ATM’ler üzerinden çok kolay bir şekilde Bitcoin satışına imkan veriyor. Şu anda yaklaşık 17 ATM Kuzey Kaliforniya’da hizmete sunulmuş durumda. Bitcoin ATM’leri şu an için benzin istasyonları ve küçük alışveriş merkezlerinde konumlandırılmış durumda.

Şirket ana amacını insanların dijital paralara ulaşmasını demokratikleştirmek olarak tanımlıyor. ATM’ler Bitcoin işlemlerinde yüzde 10 – 15 arasında komisyon alıyorlar. Şirket ATM’leri üzerinden yapılan işemlerin 2016 ve 2017 arasında yüzde 82 artış gösterdiğini açıklarken yapılan işlemlerin değerine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmuyor.

Depolarda drone kullanacak

DHL Supply Chain Türkiye, kısa bir süre önce Türkiye’de AR-GE çalışmalarına başladı ve bu kapsamda bir AR-GE departmanı kurdu. 30 civarında mühendisin çalıştığı bu departman TÜBİTAK’a proje geliştirmenin yanı sıra dünyada uygulanan teknolojileri Türkiye’ye uyarlıyor.

Şirketin üzerinde çalıştığı projeler arasında drone teknolojisi de yer alıyor. Depolarda çalışanların çok yükseğe çıkmaması için depoların üst bölümlerinde ürünleri saymak için drone’lar kullanılıyor.

Orkun Saruhanoğlu, “Drone’larla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Depolardaki metal ağırlıklı raflar nedeniyle bazen sinyal sorunu yaşanıyor. Bunu çözersek artık depolarda drone’ları kullanacağızé diyor.

Bunge, Komili ve Kırlangıç’la piyasaya zirveden girecek

Dünya çapında 40’da fazla ülkede faliyetlerini sürdüren ve daha önce de yağ sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Salat‘ı satın alan Amerika’nın büyük gıda firmaları arasında faaliyet gösteren Bunge’nin Ana Gıda‘ya ait Komili ve Kırlangıç markalarını satın alacağı bir süre öncesinde iş dünyasında duyulmuştu. Son olarak ABD’li firmadan yapılan açıklamada Komili ve Kırlangıç markalarının satın alınması konusunda imza sürecine gelindiği söylendi.

Kırlangıç ve Komili markalarının sahibi olan ve 2001 yılında kurulan Ana Gıda Türkiye’de zeytinyağı piyasasının yüzde 30’una sahip olarak faaliyet gösteriyor.

Zeytinyağı Pazarına Zirveden Girecek

Bunge Türkiye Genel Müdürü yeni şirket ve marka satın alımıyla ilgili yaptığı açıklamalarda söz konusu Kırlangıç ve Komili markalarının satın alınmasının Bunge için çok önemli bir adım olduğunu ve Bunge‘yi Türkiye’deki zeytinyağı piyasasına doğrudan zirveden sokacağını söyledi. Bunge satın alımın gerçekleşmesinin ardından ürün yelpazesini aynı kalite çizgisinde genişleterek pazar payını büyütmeye yönelecek.

Şirket satın alınması konusunda tarafların kendi aralarında anlaşmasından sonra Rekabet Kurumu‘nun da satın alma için onay vermesi gerekiyor.

Son Baskı