altın fiyatları

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Son 10 yıldır yatırım aracı olarak en gözde emtialardan bir tanesi olarak ön plana çıkan altın, uzun vadeli altın yatırımcılarını sevindirirken zaman zaman kısa vadeli al sat yapanları ise üzebiliyor.

Ons fiyatı olarak son zamanlarda fazla bir yükselişe sahne olmayan altın, Türkiye’de doların yüksek bir sıçrayış yapmasıyla birlikte oldukça yükseldi. Dolardaki yükselişin devam edeceğini ön görerek son günlerde altın alanlar ise altın fiyatlarının daha da yükselip yükselmeyeceğini merak ediyorlar.

Londra’da faaliyet gösteren Gold and Silver Fonu yöneticileri altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da güçlneceğini dile getirirken, FED‘in faiz arttırım sürecinin çok yavaş ilerlemesinin bunun ana sebebi olacağını düşünüyorlar. Fonun yöneticisi altın fiyatları konusunda herhangi bir tahmin yapmadı ancak bankacılık sisteminin ve kredi tahsislerinin çok gevşediğini ve bunun reel faizleri düşük tutacağını ve bunun da altın fiyatlarını desteklemeye ve güçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Faizlerin enflasyon düzeyine ulaşamayacağını düşündüğünü dile getiren Gold and Silver Fonu yöneticisine göre altın fiyatlarını sürekli volatil kılan sebeplerin başında reel faiz beklentisi yer alıyor.

Son Baskı