Gündem

Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıtsız Kullanım Süresi Uzatıldı

Bilindiği üzere yurtdışından getirilen ve Türkiye sınırları içerisinde kullanılan kayıtsız mobil telefonların kullanım süresi 120 gündü. Bu konuda yeni bir adım atıldı ve süre uzatıldı. Buna göre Mayıs ayından itibaren geçerli olmak üzere yurtdışından gelenlerin yine yurtdışından yanlarında getirdikleri cep telefonlarının yurtiçi kayıtsız kullanım süresi 30 gün daha uzatıldı.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları tarafından yeni alınan karar kapsamında yurtdışından gelen vatandaşların mağdur olmaması için beraberinde getirdikleri cep telefonlarını yurt içinde kayıtsız olarak daha uzun süre kullanılmasına imkan sağlandı.

Yurtdışından Gelen Cep Telefonlarının Kayıtsız Kullanım Süresi Uzadı

Yurtdışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kayıtsız kullanım ve açık kalma süresi 102 güne ilave olarak 30 gün daha uzatıldı. Konuya ilişkin açıklama TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya’dan geldi. Sarıkaya içinden geçmekte olduğumuz zorlu dönem içinde yurtdışından gelen vatandaşların yurtiçinde rahat etmelerini sağlamak ve mağduriyet yaşamalarına engel olmak amacıyla tüm imkanların kullanıldığını ve söz konusu kararın da bu kapsamda alınarak yurtdışından getirilen cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresinin bir miktar esnetildiğini dile getirdi ve sadece yurtiçinde değil yurtdışından bulunan Türk vatandaşlarının da tamamiyle sağlık ve haklarıyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

Kayıtsız Kullanım Süresi 120 Günden 150 Güne Çıkıyor

Covid-19 salgınının etkisiyle zor günlerden geçen ve farklı sebeplerle Türkiye’ye gelen vatandaşların burada kaldıkları süre boyunca mağduriyet yaşamamaları ve yanlarında yine yurtdışından getirdikleri SIM kartlı cep telefonlarını daha uzun bir süre kullanabilmeleri için atılan adımla birlikte 120 gün olan yurtdışından getirilen cep telefonu kayıtsız kullanım süresi Mayıs ayı ile birlikte 150 güne çıkarıldı.

Sarıkaya “Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen SIM kartlı cihazlar için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 120 gün olarak belirlenen kayıtsız kullanım süresine, kurum yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda 30 gün daha ilave edilmesi yönünde karar alındı.” açıklamasıda bulundu.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı