Haberler

Yeni Dönemde Marka Trendleri ve Müşteri Stratejileri

Teknolojinin her yeni gün yeni bir farklılık, ürün, hizmet ve uygulama ile karşımıza çıktığı, globalleşmeden dijitalleşmeye evrildiğimiz son 10 yıl içinde tüketiciler de hızlı bir değişim yaşadı. 1990-2000’ler arası dönemde kalan köhne iletişim teknikleri artık tüketici üzerinde özellikle de Y ve Z kuşağında etkisini tamamen kaybetti. Y ve Z kuşağının pazarda etkin olması ile markalar da hızlı bir evrim yaşamak zorunda kaldı. Bazı markalar ise bu evrimleşmeye çabucak adapte olarak yeni ‘yeni nesil markalar’ haline gelmeyi başardılar.

Y ve Z kuşağında sadakat yerini zekaya bıraktı. Yeni nesil markalar artık sadakat yerine değer ve deneyime yöneldiler, yönelmek zorunda kaldılar. Değer ve deneyim temelli iletişim ve pazarlama tekniklerini öncelikle sadece dijital dünyada yönetmekle işe başladılar. Gençler arasında hızla değişen trend ve modayı takip edebilen markalar bunu Omnichannel’a taşımayı başardılar. Kısaca özetlersek yeni nesil markalar, müşteri stratejilerini 3 temel yapıya oturttu:

1. Omnichannel olmak.
2. Gençler arasındaki trend akım ve modayı takip etmek, dönemsel olarak kendi trendlerini yaratabilmek.
3. Zeki olmak.

MÜŞTERİ TRENDLERİ

Yeni yıl müşteri trendlerine bakılırsa sırası ile aşağıdaki 8 başlığı, hem global hem de Türkiye için listelemek mümkün:

Oyunlaştırma (Gamification): Oyun dinamiklerini markaya entegre ederek eğlenceli ve interaktif bir ortam yaratmak.

Deneyim Tasarımı: Deneyime dayalı pazarlama sayesinde tüketicilerin marka algısını oluşturmak ve güçlendirmek.

Müşteri Gücü (Word of mouse): Ünlü ve influencer kullanımıyla, sosyal medya üzerinden müşterinin algısını değiştirmek.

Mobil Etkisi (Mobile Cocooning): Akıllı cihazlara artan bağımlılığın tüketici davranışlarını etkilemesi. Örneğin akıllı alışveriş (smart shopping) ve uygulama geliştirme (apps development).

Veri Güvenliği (Data privacy-trust): Verilerinin güvende olduğunu bilen tüketicinin markaya karşı tutumunun pozitif olması.

Marka Yayıncılığı (Branded podcasting): Markaların tüketicileri ile iletişime geçmesi için kendi yayın serilerini oluşturarak pozitif marka imajı yaratmaları gerekiyor.

Ücretli Sadakat Programları (Paid loyalty programs): Para harcanan sadakat programının daha fazla etkileşim olarak geri dönmesi.

Özel Gün Sahiplenme: Her markanın kendine uygun olan günü sahiplenerek tüketici ile olan iletişimini kuvvetlendirmesi.

Bazı markalar çoktan bu trendlere yatırım yapmaya başladılar. Özellikle de bunlar arasında yer alan oyunlaştırma oldukça yoğun yatırım yapılan bir trend konumunda.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı