Tükenmişlik sendromu son yıllarda çok sık konuşulan bir konu haline geldi. Pek çok nedene bağlı olarak gelişen tükenmişlik sendromu, kişinin hem iş hem de günlük hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilen tükenmişlik sendromu nedir, nasıl ortaya çıkar, evreleri neler, belirtileri neler, tedavisi var mı, işte bu soruların cevapları…

Tükenmişlik sendromu nedir?
Tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir?
Tükenmişlik sendromu yaşayan kişi ne yapmalı?

Toplum bu kavramı ilk olarak oyuncu Meryem Uzerli’nin dizi oyunculuğuna ara vermesi vesilesiyle öğrendi. Uzerli, ‘tükenmişlik sendromu’ denilen bir rahatsızlık yaşadığını duyurdu. İlk başta bu açıklama ‘artist kaprisi’ olarak değerlendirildi mütebessim ifadelerle. Ama uzmanların bilgilendirmeleri neticesinde göz ardı edilemeyecek ciddi bir modern çağ hastalığı olduğunu öğrendik. Yoğun tempolu iş hayatı, aşırı iş yükü, iş yerinde adaletsizlik, mükemmeliyetçilik, stres, yaşam şartları, büyük şehirlerdeki trafik, hava kirliliği ve gürültü gibi pek çok faktörün neden olduğu tükenmişlik sendromu, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından mesleki deformasyon olarak kabul ediliyor. Çağımızın hastalığı olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtileri arasında yorgunluk, sinirlilik, unutkanlık, dalgınlık, karamsarlık, kalp çarpıntısı ve özgüven kaybı yer alıyor. Ağırlıklı olarak sağlık, eğitim ve hizmet sektörlerinde çalışan bireylerde görülen sendrom, tedavi  edilmediği takdirde ruhsal ve fiziksel pek çok ciddi hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzmanlar, iş stresiyle karıştırılan bu durumun önemine dikkat çekiyor ve mutlaka önlem alınması gerektiğini belirtiyor. İnsan kaynakları şirketleri ise bu konuda işverenlere büyük sorumluluk düştüğünü söylüyor.

Tükenmişlik Sendromu Küçük Belirtilerle Başlıyor

Memorial Şişli Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, tükenmişlik sendromunu iş gereği yoğun duygusal taleplere maruz kalan kişilerde görülen fiziksel bitkinlik, uzun süreli yorgunluk, çaresizlik ve umutsuzluk hislerinin, yapılan işe ve diğer insanlara yansıması olarak tanımlıyor. “Çağımızın hastalığı olarak da bilinen  tükenmişlik sendromu, özellikle insan ilişkilerinin yoğun olarak yaşandığı çalışma alanlarında kendini gösteriyor” diyen Çölümlü, bu durumun bireyin enerji kaynaklarının, stres yapıcı koşullar altında azalmasıyla çalışma hayatının değişik evrelerinde ortaya çıkabildiğini belirtiyor. Sendromun aynı zamanda devam eden kronikleşmiş stres ve iş doyumsuzluğuyla karakterize olduğunu ifade eden Çölümlü, “Günümüzün karmaşıklaşan iş dünyasında, tükenmişlik küçük sinyaller vererek başlar. Bu uyarı sinyalleri; duygu pat- lamaları, rahatsız edilmeme isteği, düşük performans, ilaç ya da alkol kullanımı şeklinde olabilir. Sinsi bir şekilde ilerlemesi nedeniyle hastaların çoğu sağlık kuruluşlarına başvurmak için gecikiyor.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Neler?

Uyku düzeninde bozulma
Yorgun uyanma
Enerjide düşüş
Bağışıklık sisteminde zayıflama ve sık hastalanma
Sindirim sisteminde bozulma
Solunum güçlüğü ve kalp çarpıntısı
Mide problemleri
Unutkanlık ve dalgınlık
Karar verirken zorlanma
Çabuk sıkılma
Keyifsizlik
Çabuk sinirlenme
Özgüven kaybı
Hayal kırıklığı
Kendini önemsiz ve değersiz hissetme
Tatminsizlik
Olaylara ve kişilere karşı yabancılaşma
Duygusal tükenmişlik hissi
Bedensel tükenmişlik hissi
Karamsarlık
İşten soğuma
Basit işleri bitirmede zorlanma n Baş, boyun, bacak ağrıları
Kabızlık, ishal
Dikkat dağınıklığı