Dünya

Stephen Hawking kimdir? Hastalığı neydi? Hangi kitapları yazdı?

“Evren nereye gidiyor, bir sonu olacak mı? Eğer olacaksa nasıl sona erecek? Eğer bu soruların yanıtlarını bulursak, Tanrı’nın zihnini de anlamış oluruz.”

Kuşkusuz, popüler bir bilim insanıydı o. Bilime yaptığı müthiş katkılarıyla, karmaşık teorileri, konseptleri kitlelere daha erişilebilir ve anlaşılabilir kılmasıyla ve karşılaştığı tüm engellere rağmen evreni tamamen anlamak için izlediği yol ve ruhuyla hatırlanacak. Aslına bakarsanız, cesareti, azmi, mükemmelliği ve esprili kişiliği zaten dünya genelinde insanlara ilham vermişti.

2017 yılı Ekim ayında, internette yayınlanan 1966 tarihli doktora tezi kamuya açıldığından beri milyonlarca kişi tarafından okundu. Cambridge Üniversitesi’nin tezi yayına koyduğu 23 Ekim 2017 tarihinde okulun internet sitesi çökmüştü. 1966’da yayımlanan Genişleyen Evrenlerin Özellikleri adlı tezini 500 binden fazla indirmeye çalışmıştı.

Stephen Hawking kimdir? Hastalığı neydi? Hangi kitapları yazdı?

1962’den beri Cambridge Üniversitesi’ndeydi ve bu tezinin ardından 1988’de tüm zamanların etkili bilim eserlerinden Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere kitabını yazmıştı. Söz konusu bu kitap 10 milyondan fazla satmıştır.

Hayatı 2014’de The Theory of Everything filmiyle beyaz perdeye aktarılmıştır. Başrolünde Eddie Redmayne vardı. Doktorlar 22 yaşındayken yakalandığı hastalık nedeniyle yalnızca 2 yıl ömrü kaldığını söylemişti. O ise 76 yaşına kadar çalışmalarına devam edip birçok teoriye ve kitaba imza attı. Bu hastalık çok nadir görülen motor nöron hastalığıydı. (ALS, Amyotrofik Lateral Skleroz). Ama o, hastalıkla kıyasıya mücadele edip, çağının en saygın ve başarılı bilim insanlarından biri oldu. Güçlü ve renkli espri anlayışıyla bir bilim elçisiydi ve çalışmalarına halkın rahat erişebilmesi için çaba gösterdi.

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı kitabı en çok satanlar listesine girdi ama kaç kişinin kitabı sonuna kadar okuyabildiği ise hala belirsizliğini koruyor. Ayrıca Stephen Hawking’in çok sayıda televizyon programına katıldı ve sentezlenen sesinin de birçok kayıtta kullanılmasına izin verdi. Stephen Hawking 76 yaşında 2018 yılında hayatını kaybetti.

Stephen Hawking, çözümleri hesaplama veya deney yapmadan görselleştirme yeteneğiyle biliniyordu. Belki de en ilgi çekici olan, evrenin belirlenen yasalara göre geliştiğini söylediği ‘Herşeyin Teorisi’ydi. “Bu yasaların tamamı bize evrenin nasıl doğduğuna ilişkin sorulara yanıt verebilir” diyordu.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı