Haberler

Socar’ın Türkiye Yatırımları 20 Milyar Dolara Ulaşacak

Türkiye’de hali hazırda büyük yatırımlara girişen SOCAR önümüzdeki dönemde de Türkiye’de yatırım yapmayı sürdürmeyi planlayan yabancı şirketler arasında öne çıkanlardan bir tanesi. Şirket tesislerini tek çatı altında topladıktan sonra yeni yatırımlara devam etme kararı aldı ve buna göre yeni yılda yeni bir petrokimya tesisi için çalışmalara başlayacak. İzmir’de kurulması beklenen yeni tesisin çalışmalarının başlamasından sonra 2023 yılında tamamlanarak faaliyete geçirilmesi bekleniyor. Tüm yeni yatırımlarla birlikte SOCAR’ın Türkiye’deki toplam yatırımlarının 20 milyar doları bulması bekleniyor.

Socar’ın Operasyonları Çeşitlenerek Büyüyor

Socar’ın Türkiye’deki operasyonları ve faliyetleri çeşitlenerek büyümeye devam ediyor. Tüm yatırımlar tamamlandığında şirketin Türkiye’deki toplam yatırımı yaklaşık olarak 20 milyar dolar seviyesine ulaşmış olacak. Star Rafineri ile başlayan süreçle birlikte faaliyet alanlarını çok hızla çeşitlendirdi. Sadece 2019’da yapılan yatırımlara bakıldığında enerji işindeki zincirin her noktasına değmeye çalışan bu stratejinin izlerini görmek mümkün. 30 Ocak’ta EWE Turkey Holding ile iştirakleri Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji ve Millenicom satın alındı. 12 yıldır Türkiye’ye doğalgaz getiren ve TANAP ile doğalgaz iletimi (yıllık 1,2 milyar metreküp doğalgazın toptan satışı) yapan Socar, bu işlemle doğalgaz dağıtımında da faaliyet göstermeye başladı. Böylece doğalgazın üretim-iletim-dağıtım zincirinin tüm halkalarını tamamlamış oldu. Mayıs ayında ise Star Rafinerisi, Petkim’in hammadde ihtiyacının tamamını karşılar hale geldi. 23 Ekim’de ise Socar AQS, “Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Genişletme Projesi” kapsamında 40 doğalgaz depolama kuyusu açacağını açıkladı.

İzmir’de Yeni Bir Petrokimya Tesisi Kurulacak

Diğer taraftan SOCAR yeni bir petrokimya tesisi kurulumu için yeni yılda çalışmalara başlıyor. Buna göre yeni yılda başlaması beklenen çalışmalar sonucunda 2023 yılında çalışmaların tamamlanarak tesisin faliyete geçmesi planlanıyor.

2023’te tamamlanacak tesiste yılda 1,25 milyon ton PTA, 840 bin ton P-Ksilen ve 340 bin ton benzen üretilecek. 1.8 milyar dolarlık yatırımla kurulacak tesis, Star Rafinerisi ve Petkim ile entegre çalışacak. Bu hamlelere Aralık 2018’de İstanbul Havalimanı’ndaki dokuz akaryakıt istasyonunun işletme hakkını kazanmalarını da ekleyin. Aslında Socar Türkiye bir süredir akaryakıt işine girmeyi istiyordu. Ancak bu alanda karlılık en az yüzde 10-15’lik bir payla mümkün. Dolayısıyla Socar’ın bu alanda satın almalara gidebilir. Zincirin diğer halkası Petkim’in de ilk dokuz aylık finansalları oldukça iyi geldi. Net satışlar TL bazında yüzde 22 artırdı, ciro da 8,9 milyar liraya çıktı.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı