Haberler

Silahlı silahsız özel güvenlik görevlisi alımları, şartlar

Güvenlik görevlisi alımları son 10 yılda büyük bir artış gösterdi. Ancak son dönemde güvenlik görevlisi alımlarında deneyim ön plana çıkmaya başladı. Güvenlik görevlisi alımlarında emekli polis ve askerlere yönelik iş ilanlarında artış yaşanıyor. Güvenlik görevlisi alımı yapmak isteyen şirketler adayların silah kullanabilen deneyimli kişiler olmasını istiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı verilerine göre Türkiye çapında 1435 adet güvenlik şirketi ve 444 adet özel güvenlik eğitim kurumu bulunuyor. Özel güvenlik sertifikası bulunan kişi sayısı ise 1 milyon 556 bin 250 iken aktif güvenlik görevlisi olarak çalışan kişi sayısı 283 bin civarında. Aktif olarak çalışan emniyet mensubu sayısı ise 270 bine yakın. Diğer bir deyişle, ülkemizde emniyet mensubundan çok özel güvenlik elemanı var.

Emekli polis ve askerler için iş ilanlarında artış yaşanıyor
Gazetelerde, emekli polis ve astsubaylara yönelik güvenlik görevlisi ilanlarında ciddi artış yaşanıyor. 2011’de çıkan yasayla emekli polislerin güvenlik görevlisi olabilmesi için gerekli adımlar atılmıştı. Son zamanlarda bu konuyla ilgili, sektörde hareketlilik var. Şirketler önceden silah kullanmış, güvenlik konusunda deneyimli elemanları tercih ediyor. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş sınırının da olmaması tecrübeli kişileri tercih edilmesinde önemli bir kolaylık sağlıyor.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları neler?
Özel güvenlik görevlisi olmak ve özel güvenlik görevlisi alımlarından yararlanmak isteyen adayların taşıması gereken şartlar var:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Silahlı görev yapacak olanlarda yaş sınırı 21, silahsız görev yapacak olan kişilerde ise 18.
Silahsız görev yapacak olanlarda eğitim durumu ilkokul. Silahlı görev yapacak olanların ise en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekiyor.
Ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapse mahkum olmamak, affa uğramış olsalar da devlete karşı suç işlememiş olmak, rüşvet, dolandırıcılık, irtikap, zimmet ve sahtecilik, ırza geçme, fuhuşa teşvik ve aracılık, uyuşturucu madde kullanma ve kaçakçılığı gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak.
Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.
Özel güvenlik görevinin yapılmasına engel olabilecek herhangi bir engel ya da hastalığa sahip olmamak.
Özel güvenlik temel eğitimini başarı ile tamamlamış olmak.

Emekli polis ve askerlerin güvelik görevlisi olması
Güvenlik şirketleri de tüm şirketler gibi deneyim, bilgi birikimi ve kaynakların iletişim ağından  yararlanmayı, hizmet sunumlarını daha efektif hale getirmeyi hedefliyorlar. Bu ihtiyaçların tamamına cevap vermesi açısından emekli polis ve askerler çok uygun ve önemli bir kaynak. Emekli polis ve askerlerin kurum ve personel idaresinde tecrübeli olduklarından dolayı tercih edildikleri de görüşler arasında. Özel güvenlik işinde disiplinin önemli bir yere sahip olduğunu belirten firma yetkilileri, emekli asker ve polislerde öz disiplinin yüksek olduğunu söylüyorlar. Emekli polis ve emekli askerlerin güvenlik görevlisi olarak çalıştırılmasına ilişkin bir diğer önemli nokta da şu. Mevcut şartlarda özel güvenlik şirketlerinin çalıştırdıkları elemanlara silah alma yetkisi bulunmuyor ve dolayısıyla emekli polis ve askerlerin silah taşıma yetkisi olduğundan özel güvenlik görevlisi alımında tercih ediliyor.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı