Haberler

Profesyonel iş sahibi olmanın en iyi yolu franchising

Ekonomideki daralmanın fazlasıyla hissedildiği bu dönemde doğru yatırım yapmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu ortamda daha az riskli olarak görülen franchise sistemine ilgi artıyor. Gıdadan gayrimenkule, otomotivden eğitime pek çok farklı alanda yatırım fırsatı sunan 100 şirket yıl sonuna kadar 2 bin 573 adet şube açmayı planlıyor.

Düşük maliyetle profesyonel iş sahibi olma fırsatı sunuyor

Türkiye’de franchising, gıdadan gayrimenkule, otomotivden eğtime birçok sektörde büyüyen bir sistem. Farklı sektörlerden birçok farklı markanın franchise uygulamalarıyla daha da geliştiğini ve büyüdüğü görülüyor. Franchising sistemi, yatırımcıya, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için çalıştığı bilgi birikimini kullanarak, bulunduğu bölgede fırsat eşitliği yaratarak, düşük maliyetle iş sahibi olma fırsatı sağlıyor. Franchising sisteminin bu kadar hızlı büyümesinin nedenleri arasında, sistem için gerekli sermaye tutarının düşük olmasını, girişimcinin motivasyonunu sağlamasını, sistemin standart olmasını, kabul görmüş bir marka ve kontrol mekanizması bulunması sayılabilir.

Franchising şube sayısı 65 bine ulaşmış durumda

Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısı 3 bin 500’e ulaşırken, zincir işletmelere bağlı şube sayısı da 65 bini bulmuş durumda. Master franchise vererek yurtdışına açılan 215 Türk markası bulunuyor. Bu rakamlar da gösteriyor ki Türk markaları artık sadece hizmet ihracatında bir oyuncu değil ülke ekonomisinin kalkınması ve Türkiye’nin yurtdışında tanınması için önemli bir aracı haline geldi. Bir önceki yıl franchising sektörünün büyüklüğü 43 milyar dolara ulaştı. Yine geçen yıl franchise sektörünün işçi alım sayısı 250 bin kişiye ulaştı. Sektörün yeni yılda 50 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Franchising sistemine olan ilgi artıyor

Franchising sektörüne karşı olan ilgi hızla yükseliyor. Yiyecek ve içecek sektöründe yoğunluğun yaşandığı Türkiye’de son yıllarda özellikle kahve çay markaları da oldukça fazla talep gördü ve yaygınlaştı. İnşaat sektöründe 10 yılı aşkında yaşanan yükselişe paralel olarak gayrimenkul sektörünün büyümesi ve yabancı yatırımcıların pazara girmesiyle gayrimenkul danışmanlığı alanında da franchise sistemine büyük ilgi oluştu.

Sektörler markalaşarak franchise sistemiyle büyüyor

Bu alanların dışında oto yıkama ve kuru temizleme gibi hizmet alanlarında, spor, eğlence, ve eğitim sektöründe franchise alan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuluyor. Franchising sistemiyle faaliyet gösteren firmaların bulunduğu 20’den fazla alan var. Artık gıdadan gayrimenkul danışmanlığına, eğitimden otomotive, yönetim danışmanlığından temizlik hizmetlerine kadar birçok sektör markalaşarak franchise sistemiyle büyüyor.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı