Haberler

Powell Kimdir? Güvercin Mi Şahin Mi, FED’i Nasıl Etkileyecek?

Trump tarafından başkan adayı gösterilmesiyle beraber hakkında en çok konuşulan konulardan bir tanesi, zenginliği oldu. Kişisel serveti 112.3 milyon ADB doları olan Powell, FED’in şimdiye kadarki en zengin başkanı oldu. Siyaset ve hukuk alanlarında eğitim gören Powell bankanın 40 yıldan bu yana ‘ekonomi derecesine sahip olmayan tek başkanı olma’ özelliğini taşıdı. George W. Bush döneminde ABD Hazine Bakanlığı’nda üst düzey görevlerde bulundu. FOMC’de 2012’den sonra governör olarak görev yaptı.

FED’in başına geçen yeni isim dünyada da merak uyandırdı. İzleyeceği politikalar, görüşleri, komiteye etkisi ve Trump’la çalışma kabiliyeti gün geçtikçe öğreneceğimiz konular olsa da, genel görüş Yellen’in FED’inden daha farklı bir FED olacağı yönünde. Aksi bir durum düşünmek yanlış olur.

Powell ile FED nasıl bir yol izleyecek, neler değişecek?

Kurumsal ilkeleri sağlam, öngörülebilirliği yüksek bir merkez bankasının başkanına göre farklı yollar izlemesi beklenmedi. FED’de kararlar uzlaşmayla alınır. Başkanın bir oy hakkı vardır ve ortak karara bağlanmış bir standart vardır. Başkanın burada duruşu, FED ile piyasa arasında olmak ve en yetkili ağızdan iletişimi sağlamaktır. Bunlar dışında, diğer karar vericilerin oyu eşit kalmışsa, başkanın oyu belirleyici olmaktadır.

Özetle Powell’ın duruşunun şahin ya da güvercin olması aksiyon bazında aksiyon bazında oldukça kısıtlı bir etkiye sahipken, sözlü yönlendirme bazında ilk söylemlerine bakıldığında da, Yellen’dan kopuk bir yol izlemeyeceği, ondan devraldığı bayrağı aynı hız ve ölçüler kapsamında taşımaya devam edeceği düşünülüyor. FED’in normalleşme yolunda faiz arttırması ve bilanço küçültme operasyonunun süreceğini belirten Powell’ın, piyasalara ilk etkisi nötr oldu.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı