Haberler

Norveç’te Yurtdışı İş İmkanları 2023 Çalışılabilecek İşler ve Maaşlar

Norveç'te iş imkanları ve çalışma fırsatları. Norveç'te hangi sektörlerde iş bulunabilir, çalışılabilecek işler neler? Norveç'te ortalama maaşlar ve en düşük asgari ücret ne kadar?

Avrupa Ekonomik Birliği sınırları içinde yer alan, refah seviyesi ve yaşam standartları dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden bir tanesi de Norveç. Gerek sunduğu yüksek ve kaliteli yaşam olanakları gerekse kazanç seviyesi ile yurtdışı iş ve yurtdışı yaşam konusunda talep gören ülkelerden biri olarak öne çıkan Norveç dünyada yaşamak için en uygun yerlerden biri olarak görülüyor.

Peki yurtdışında iş arayan ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyen yurtdışı işçi ve eleman adayları için Norveç’te ne tür yurtdışı iş imkanları ve çalışma fırsatları var? Norveç’te hangi sektörlerde iş bulunabilir, çalışılabilecek şler neler? Norveç’te ortalama maaşlar ve en düşük asgari ücret ne kadar?

Kuzey ışıkları, turizm ve vahşi yaşam gibi doğal özellikleri ve güzellikleriyle dikkat çeken Avrupa Ekonomik Birliği ülkelerinden biri olan Norveç, yurtdışı iş imkanları ve çalışma olanakları söz konusu olduğunda da bilinen veya akla ilk gelenlerden bir tanesi oluyor. Başkent Oslo başta olmak üzere Bergen, Stavanger, Trondheim, Drammen ve Fredrikstad ülkenin önde gelen, nüfus yoğun ve dolayısıyla ekonomik hareketliliğin olduğu en önemli şehirler. Bu açıdan bakıldığında söz konusu şehirler aynı zamanda Norveç’te çalışılabilecek, iş bulunabilecek ve para kazanılabilecek potansiyel taşıyan şehirler olarak da önem taşıyor. Bunlar içerisinde özellikle Oslo, Bergen, Stavanger ve Trondheim turizm konusunda en hareketli noktalar.

İşsizlik oranının oldukça düşük olduğu Norveç stabil ve sağlam bir ekonomiye sahip. Özellikle sahip olduğu doğal kaynaklar sayesinde ekonomisi sürekli büyüyen ve güçlenen Norveç, petrol, doğal gaz, balık, mineral satışı sayesinde ekonomik çerçevede oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Norveç’de Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Yurtdışı iş imkanları ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyenlerin Norveç konusunda merak ettikleri önemli noktalardan biri de yurtdışı eleman ve işçi ücretleri ile ortalama maaşlar. Peki Norveç’te işçi ve eleman maaşları ne kadar? Norveç’te ne kadar para kazanılabilir? En düşük asgari ücret ne durumda? Parafrekans.com olarak sizler için Norveç’te iş ve yaşam konusunda kilit öneme sahip bilgileri derledik.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki birçok ülkede olduğu gibi gerek vatandaşı olsun gerek yabancı işçi statüsünde olsun işçi ve eleman maaşları ile ortalama maaşlar çalışılacak sektöre, şirkete ve pozisyona göre farklılık gösterebiliyor. Diğer yandan yine vasıflı işçi ve vasıfsız işçi maaşları arasında da önemli farklar bulunuyor. Kısacası maaşlar ve ücretler konusunda birçok faktör göz önüne alınarak harekete edilmeli. Norveç’te vasıfsız işçi saatlik ücreti en düşük 17 Euro civarında. 17 Euro saatlik ücretten başlayarak vasfa göre ve yapılan işe göre ücretlerde artış görülebiliyor. Saatlik işçi ücretlerinde ortalama ise 20 Euro denebilir.

Saatlik 17 Euro en düşük vasıfsız işçi ücretinden yola çıkarak düşük seviyede bir maaş hesaplaması yapıldığında aylık 2700 Euro gibi bir kazanç elde edilebileceği görülmektedir. 20 Euro saatlik ücret üzerinden hesaplandığında ise aylık ortalama 3200 Euro bir maaştan söz etmek mümkün.

Norveç’de Ne İş Yapılır? Çalışılabilecek İşler

Peki yurtdışı iş imkanları çerçevesinde Norveç’te iş arayan ve iş imkanlarını değerlendirmek isteyenler için öne çıkan sektörler ve iş alanları neler? Hangi sektörler iş bulunabilir, çalışılabilir?

Norveç’te iş arayanlar için belli başlı sektörler yanında çalışılabilecek ve para kazanılabilecek pek çok iş alanı bulunuyor. Temel sektörler olan petrol ve doğal gaz üretimi, gemi işleri, balıkçılık, su kültürü, gıda işleme, metal, kimya ve kağıt sanayi yanında özellikle yabancı vatandaşların çalışabileceği, hızlı ve kolay iş bulabileceği sektörler de mevcut. İnşaat işleri, temizlik işleri, hotel ve restoran işleri, bahçe ve tarım işleri, balıkçılık ve balık ürünleri işleme, taşıma, lojistik ve teknik işler hızlıca ve kolayca iş bulunabilecek ve para kazanılabilecek işler olarak öne çıkıyor.

Norveç’te iş arama ve iş bulma konusunda dil bilmek özellikle de İngilizce bilmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aksi durumda yine Norveç’te iş arama süreci yürütmek için yurtdışı bağlantılarınız varsa değerlendirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı