Emlak

Müteahhitlik Şirketleri, Şahıs ve Kurumsal Müteahhit Şirketi

Müteahhitlik şirket türleri. Müteahhitlik için Müteahhitlik belgesi ile birlikte bir ticari tüzel yani şirket olarak faaliyet göstermek gerekir. Bunun için müteahhitlik belgesi başvurusu ile birlikte müteahhitliğin hangi çatı altında yapılacağına karar verilir. Bu şahıs şirketi olabileceği gibi tüzel bir şirkette olabilir.

Şahıs ve Kurumsal Müteahhitlik Şirketi Arasındaki Farklar

Genel anlamda işe yeni başlayacak ve sermayesi de göreceli olarak sınırlı olan müteahhit adayları şahıs şirketleri, daha fazla sermaye, bilgi ve tecrübeye sahip bir kişi ya da kuruluşların ise kurumsal bir şirketin ünvanı altında faaliyet göstermeleri daha çok tercih edilen bir durumdur. Bunun nedeni şahıs şirketlerinin kuruluşu, işletilmesi ve kapanışı sermaye şirketlerine göre daha kolay olmasıdır. Ayrıca şahıs şirketlerinin kurumsal şirketlere göre muhasebe, vergi ve hukuk gibi işlem maliyetleri oldukça azdır. Kurumsal şirketler, şahıs şirketlerine göre daha fazla bürokrasi ve daha fazla sermaye gerektirse de kurumsal yapının getirmiş olduğu bir takım avantajlara sahiptir. Ayrıca kurumsal şirketler, devlet ihaleleri ya da özel sektör ihalelerinde şahıs şirketlerine göre bir adım öndedir.

Müteahhitlik işinin hangi tür şirket tipiyle yapılacağına karar verilirken mutlaka sermaye durumu, sektördeki bilgi ve tecrübe gözününde bulundurulmalıdır. Ayrıca gelecekte ne tür bir yapılanma içine gidileceği de göz önüne alınmalıdır. Sektörde ilk kez adım atacak, yeterli tecrübeye sahip olmayan ancak gelecekte büyük işler yapmayı planlayıp kalıcı olmak isteyen adaylar; kurumsal bir şirket adı altında faaliyet gösterebilirler. Sonuç olarak ister şahıs olsun ister kurumsal bir şirket olsun müteahhitliğe başlangıç aşamaları genel olarak aynıdır. Aradaki fark, şirketlerin işleyişinden kaynaklanmaktadır.

Kapalı
Kapalı