Ekonomi

Bankaların ve Kredi Kartı Sahiplerinin Hakları ve Sorumlulukları Neler?

Günümüzde tüm dünyada kullanılan ve özellikle de Türkiye’de milyonlarca kişinin sahip olduğu kredi kartları günlük ekonomik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak öne çıkıyor. İnternetten alışveriş ve taksitli alışveriş söz konusu olduğunda da çok önemli bir işlevi olan kredi kartı ve kullanımı ile ilgili olarak hem kartı veren bankaların hem de kredi kartı kullanıcılarının hakları ve sorumlulukları konusunda aklınızda bulunması gereken bilgiler var. Kredi kartı veren bankanın sözleşme imzaladıktan sonra kredi değerlendirmesi kart vermeye uygun olan müşterilerine karşı birtakım sorumluluk ve yükümlülükleri vardır. Peki kredi kartını veren kurum olarak bankaların ve müşteri olarak kredi kartı sahiplerinin hak ve sorumlulukları neler?

Kredi Kartı Veren Bankanın Hakları ve Sorumlulukları

Öncelikle bankanın sözleşmeye konu olan kredi kartını müşterisine yani kartın asıl sahibine teslim etmesi gerekiyor. Uluslararası kart kuruluşları ile yapılan anlaşmada belirtildiği takdirde, kart hamiline peşin para kullanmaksızın mal ve hizmet satın alabileceği üye iş yerlerini sağlamak ve bunun için elverişli bir ortam yaratmak, talep halinde kredi kartı kullanıcısının hesap ekstrelerini göndermek, kart sahibi eğer talep ederse kayıp ya da çalıntı kartlar listesine söz konusu müşterinin kartını dahil etmek ve bunu tüm üye olan iş yerlerine sözleşmeye uygun olarak iletmek ve üye iş yerlerine harcama belgesi tutarlarını ödemek bankanın kredi kartı konusunda yerine getirmesi gereken önemli yükümlülükler.

Kredi kartı veren ve kullandıran bankaların sorumlulukları olduğu gibi hakları da bulunuyor. Bankaların kredi kartları konusunda müşteri karşısında sahip olduğu haklar ise şöyle. Bankalar kredi kartı sahibinden yani hamilden ilk kart başvurusunda ve sisteme girişte ve daha sonra da yenileme ücreti alabilir, gerekli gördüğü durumlarda kartın kullanımını durdurabilir ve kart sahibinden kartı geri talep edebilir. Yine kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi veya söz konusu kredi kartıyla nakit avans çekilmesi ile gecikme veya limit aşımı durumlarında kart sahibinden faiz, komisyon talep edebilir.

Kredi Kartı Sahibinin Hakları ve Yükümlülükleri

Kredi kartını veren kurumlar olarak bankaların müşterisi olan kredi kartı kullanıcılarının da hamil olarak bankalara karşı kartın kullanım sürecinde belli başlı sorumlulukları bulunuyor. Kredi kartı kullanıcılılarının yerine getirmesi gereken en önemli sorumluluk ödemeler olarak öne çıkıyor. Kart sahipleri hesap özeti tutarını, nakit avans, faiz, komisyon ve ücretleri yapılan sözleşmeye uygun olarak belirlenen dönem içinde ödemeli. Diğer yandan yine kullanıcılar sözleşme veya taahhütnamelerde yer alan adres değişikliği, meslekten ayrılma gibi değişiklikleri bildirim şartları kapsamında bankaya iletmeli ve kredi kartının kaybolması veya çalınması durumunda bilgi vermeliler.

Diğer taraftan kredi kartı kullanıcılarının da kart sahibi olarak belli başlı hakları bulunuyor. Bunlar nakit para kullanmadan tespit edilmiş kredi limitine kadar mal ve hizmet satın almak veya nakit kullanmak. Hesap ekstrelerinin tarafların gönderilmesini talep edebilmek.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı