Haberler

Kadın girişimciler: Yerli kozmetik markası yüzde 475 büyüdü

Yüzde yüz yerli kozmetik markası olan Urban Care, Selen Kozmetik’i 2012-2015 yılları arasını kapsayan 4 yıllık dönemde “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen İlk 100 Şirketi” arasına taşıdı. Kısa vadeli kazançlara odaklı sadece şampuan, kolonya ve sabun üreterek erkek egemen kozmetik sektörünü, markalaşmayla farklılaştıran kadın girişimci Selen Yorgun, “büyümemiz tek bir markadan kaynaklı büyüme, hem de bayağı yüksek bir oranla yüzde 475 oranında” diye belirtiyor.

Kozmetik Alanında Gidilecek Çok Yol Var

Sektördeki eğilimleri Selen Yorgun şöyle özetliyor: “Tüm dünyada kozmetik sektöründe hatta birçok sektörde butik markalar çok hızlı bir şekilde doğmaya başladı. Avrupa’da, Uzakdoğu’da küçük markaların çok hızlı bir şekilde büyüdüğü görülüyor. Türkiye’de de aslında biz bu yüzden yola çıktık. Elimizden geldiğince aslında iyi bir yarış çıkarıyoruz. Globalde eskiden 4 marka görürken bugün raflarda 14 marka görüyorsunuz. Bu durum Türkiye’de çok hızlı değişmeye başladı. Çok hızlı kozmetik ürünler gelişiyor. Pazar çok büyük, gidilecek çok fazla yol var. Kozmetik de ürün kullanımı ve çeşidi açısından teknolojiye bağlı olarak kendini çok hızlı geliştirdi. Eskiden şampuan, krem, maske gibi çok klasik ürünler kullanırdık. Bugün biz bu ay saç peelingi çıkardık. Kuru şampuan, deniz tuzu spreyi çıkardık. Eskiden kullanımını hiç hayal etmediğiniz kozmetik ürünler de geliyor. Hem tüketici kullanım hızı artıyor, hem büyüme hızı çok fazla. Sektör iç piyasada ve dış piyasada çok hızlı büyüyecek.”

2012 – 2015 yılları arasını kapsayan dönemde Selen Kozmetik “En hızlı büyüyen 100 şirket arasında 22. sırada yer aldı. Şirket yüzde 95 yerli malı satıyor.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı