Sektörler

Sektör haberleri, sektörlere ilişkin önemli gelişmeler. Türkiye ve dünyada sektörler.

Siber Güvenlik Uzmanı Eğitim ve Sertifika Programı Sunan Kurumlar

Dünya genelinde 3 milyon, Türkiye’de ise 10 bin siber güvenlik uzmanı açığı bulunuyor. Bilindiği üzer siber güvenlik uzmanı dönemin popüler ve aranan mesleklerinden biri haline gelmiş durumda. Siber güvenlik uzmanlığına yönelen kişiler bu meslek dalında yeterli bilgi ve birikimler neredeyse garantili şekilde iş bulabiliyor.

Siber Güvenlik Uzmanı Eğitim ve Sertifika Programı Sunan Kurumlar

Dünyada ve tabii ki Türkiye’de dijitalleşme arttıkça siber güvenlik de öne çıkan konulardan biri oldu ve gelecekte de artık dijitalleşme dendiğinde önemli konulardan biri olmaya devam edecek. Günümüzde siber suçlara yönelenler yöntemlerini sürekli olarak yeniliyor ve gelecekteki siber sorunlara ilişkin tahminler göz önüne alındığında insanlığın halen şanslı ve korunaklı bir dönemde olduğu söylenebilir. Özetle dijitalleşmeye devam eden dünyada siber güvenlik uzmanı mesleği önümüzdeki dönemde oldukça popüler olacak.

Peki Türkiye’de siber güvenlik uzmanı eğitim ve sertifika programları var mı? “Siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum” diyen kişiler söz konusu siber güvenlik eğitim ve sertifika programlarına nasıl ve nerede katılabilirler?

Sabancı Üniversitesi: Sabancı Üniversitesi’nde siber güvenlik tezli ve tezsiz lisans üstü programı olarak yer alıyor.

Wissen Akademi: Bahçeşehir Üniversitesi, Microsoft, Amazon ve Samsung gibi kurumların iş birliğinde, mobilden buluta ara yüzden sistem güvenliğine kadar siber güvenlik eğitim programı sunuyor.

Bilge Adam: Bilge Adam Siber Güvenlik Eğitim ve Sertifika Programı, günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda proaktif yaklaşımları benimseyen siber güvenlik uzmanları yetiştiriyor. Katılımcılara güvenlik farkındalığının yanı sıra EC-Council CEH sertifikasyon eğitimi ve sınavına hazırlık da sağlanıyor.

BGA Security: Bilgi güvenliği alanında kariyer yapmak isteyen, bu alana gönül vermiş kişilere ve kurumlara özel kapalı ve açık sınıflarda siber güvenlik eğitim ve sertifika programı düzenliyor.

Tübitak Bilgem: Tübitak Bilgem Siber Güvenlik Enstitüsü bünyesinde yer alan SGEP de kritik altyapıların korunması, yöneticiler için genel güvenlik, sızma testi uzmanlığı ve ağ trafik analizi gibi konularda çevrimiçi eğitimler veriyor.

İsmek: İsmek bünyesinde siber güvenlik konusunda uzman kişiler yetiştirmeyi hedefleyen bir program var. Programın konu başlıkları özetle, siber uzay, siber güvenliğin tarihçesi, siber güvenlik hukuku, ağ temelleri, SQL’e giriş, siber atak uygulamaları ve sosyal mühendislik uygulamaları. Katılımcılar kurstan sonra güvenlik birimlerinde teknik personel olarak istihdam ediliyor.

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği: Dernek bünyesinde, mobil uygulama güvenliği ve sızma testi eğitimi, KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) eğitimi, CEH (Certified Ethical Hacker) eğitimi ve güvenli yazılım geliştirme eğitimi veriliyor.

Siber İstihbarat Akademisi: NSA-CNSS 4011-4016’ya göre akredite edilmiş siber güvenlik eğitimleri ve sertifikaları verme yetkisine sahip Verilen eğitimler ABD Savunma Bakanlığı ve İç Güvenlik Departmanı tarafından onaylanmış ve FBI’ın tercih edilen siber güvenlik sertifikaları arasında yer alıyor.

Boğaziçi Üniversitesi: Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi’nde SOME – Siber Olaylara Müdehale Ekibi başlığı altında eğitimler veriyor.

Barikat Akademi: Akademi bünyesinde yer alan hacker okulu, ihtiyaç duyulan siber güvenlik iş gücünü karşılamaya ve siber tehditlere karşı siber güvenlik uzmanları yetiştirmeye yönelik bir eğitim programına sahip.

Müşteri odaklı şirketler daima piyasada kalıcı

Gerçekten hangi iş alanındasınız? Basit bir soru gibi görünse de bunun cevabı ürettiğiniz ürün ve hizmetlerin ötesinde düşünülerek verilmelidir. Şirketlerin gelecekte değişen dünyada ayakta kalabilmeleri için herşeyden önce bu soruyu kendilerine sormalı ve cevabını net olarak vermeliler.

Başarısızlık tepeden gelir. Son tahlilde, bu başarısızlıktan sorumlu yöneticiler, amaçlar ve politikalar konusunda en geniş yetkilere sahip olanlardır.

Sorun tam olarak nerede?

Demiryolu şirketleri bu soruyu kendilerine sormayı unuttu ve başarısızı oldular. Neden? İnsanların artık ulaştırmaya ihtiyaç duymaması değildi cevap. Hatta diğer inovasyonların (otomobiller, uçaklar) ulaştırma ihtiyaçlarını tamamen karşılamaları  da değildi. Demiryollarının büyümesi durdu çünkü kendileri bu ihtiyaçları karşılayamadılar. Yöneticileri hatalı biçimde kendilerini demiryolu işinde sandı halbuki ulaştırma işindeydiler. Kendilerini müşteriye hizmet eder değil ürün sağlar biçimde konumlandırdılar. Diğer birçok endüstri de aynı hataya düştü ve eskime riskiyle karşı karşıya kaldı.

Demiryollarının büyümesi yolcu ve yük taşımacılığına olan talebin azalması nedeniyle durmadı. Demiryolları bugün ihtiyacın diğer vasıtalar tarafından karşılanması sebebiyle değil bu ihtiyacın demiryollarının kendileri tarafından karşılanamaması nedeniyle sorun yaşıyor. Diğerlerinin müşterileri kendi ellerinden almalarına izin verdiler çünkü kendilerini ulaştırma işinde değil demiryolu işinde gördüler. Endüstrilerini hatalı tanımlamalarının sebebi ulaştırma odaklı olmaktan çok demiryolu odaklı olmalarıydı. Kısaca müşteri odaklı değil ürün odaklıydılar.

Şirketiniz için sürdürülebilir büyümeyi nasıl sağlarsınız?

Ürün satmaktan daha fazla müşteri ihtiyaçlarını tatmin etmeye odaklanın. Kimya devi DuPont müşterilerinin ihtiyaçlarını sürekli gözlemledi ve müşterileri için cazip ürünler üreterek pazarını sürekli geliştirdi. Eğer DuPont, ana icadı olan naylonun farklı kullanımlarına odaklansaydı bugün ortalıkta bile olmayabilirdi.

Rusya’da Türk çay paketleme fabrikası kurulacak

Son zamanlarda bazı sıkıntıların yaşandığı Türkiye ve Rusya arasında buzlar erimeye başladı. Rusya ve Türkiye arasında ticari alanda yeni adımlar atılıyor. İki ülke arasında yeni başlatılan bir çalışma çerçevesinde Rusya’nın Vladikavkaz bölgesinde Türk çayı için bir paketleme fabrikası kurulması planlanıyor. Bu sayede tavşan kanı Türk çayı Rusya’ya açılmış olacak.

Vladikavkaz bölgesinde kurulması planlanan Türk çay paketleme fabrikasının asıl amacı ise Türk çayını Rusya’da tanıtmak ve yapılacak olan tanıtım çalışmaları ve uygulamalar ile Rusya’da içilmesini teşvik etmek.

Türk çayının Rusya’ya açılması konusunda Rize Valiliği bünyesinde düzenlenen toplantıya Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu, Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Temsilcisi ve Vladikavkaz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı da iştirak ettiler.

Rize valisi Türkiye ve Rusya arasındaki ikişkilerin her anlamda gelişmesini arzu ettiklerini ve bunun için çalışmalar yürüttüklerini dile getirirken, Rusya makamları ile yeni işbirlikleri için sürekli olarak diyalog halinde olduklarını söyledi.

Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Temsilcisi Aydar Gaşigullin ise sadece ticari anlamda değil festival, spor, turizm ve eğitim gibi çok farklı alanlarda da iki ülke arasında iş birliği kurulabileceğini dile getirdi.

Çaykur Genel Müdürü yaptığı açıklamalarda Rusya sınırları içerisinde çay alanında herhangi bir yatırım yapılabilmesi için öncelikle Rusya’daki talebi görmemiz gerekli diye konuştu.

Son Baskı