Para Kazanma

Para kazanma yolları. İnternetten para kazanma. Ne iş yapabilirim. Evde nasıl para kazanılır. Para kazandıran siteler. Hızlı para kazanma. Kolay para. Online iş.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır Nasıl Satılır? Yatırım Fonu Türleri

Artık gerek Türkiye’de gerekse küresel piyasalarda parayla para kazanmak eskisi kadar kolay değil. Günümüzde düşen faizler ve diğer olumsuz unsurlar yatırım yapmak isteyenleri farklı enstrümanlara yöneltiyor. Son dönemde cazip getiri miktarlarıyla yatırım fonları ön plana çıkmaya ve yatırımcılar cezbetmeye başladı. Peki yatırım fonu nasıl ve nereden alınır satılır? Yatırım fonuna alımı yapmak isteyenler için yurtiçi ve yurtdışında ne tür yatırım fonu seçenekleri mevcut?

Yatırım Fonu Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Yatırım fonu almak veya satmak isteyenler Türkiye’deki tüm fonlara Takasbank nezdindeki Türkiye Elektrik Fon Dağıtım Platformu’ndan (TEFAS) ulaşabiliyor. Bunun dışında yatırım fonunu satın aldıkları aracı kurumların kendi internet sitelerinden ve bu siteler üzerinden yine TEFAS’a ulaşarak işlem yapabiliyorlar.

Yatırım fonu alıp satmak için birçok platform mevcut. Yatırım fonu almak ve satmak isteyen yatırımcılar için öncelikli platformlar bankalara ve aracı kurumlara ait platformlar olarak öne çıkıyor. Banka kökenli aracı kuruluşlar ise bankalarının internet sitesi, cep şubeleri ve ATM’leri kanalıyla müşterilerine fon alım satım hizmeti sunuyor. Ancak hemen belirtelim, TEFAS sadece bir fon alım satım platformu değil. Tabii aracı kuruluşlar kendi web sitelerinden ve Kamuoyunu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden de kendi yönettikleri yatırım fonlarına ilişkin bilgileri yatırımcılarıyla paylaşıyorlar.

Yurtiçi ve Yurtdışı Yatırım Fonu Türleri

Yatırım fonu almak isteyen yatırımcılar için çeşitli seçenekler var. Yatırımcılar farklı fon seçeneklerine yatırım yaparak sermayelerini değerlendirme imkanlarına sahipler. Değişken fonlar gerek yurtiçi, gerekse yurtdışındaki tüm enstrümanlara yatırım yapıyor. Örneğin ABD borsalarından Apple hissesi de alıyor, Avrupa’dan Deutsche Bank hissesi de. Aynı portföy içinde tabii ki Türk hisse senetleri de bulunuyor. Bu arada değişken fonların en çok tercih ettiği enstrümanlar arasında özel sektör tahvili (ÖVST), Hazine bonosu, devlet tahvili, yurtdışında ihraç edilen banka ve Hazine’nin borçlanma kağıtları olan eurobond’lar da yer alıyor.

Değişken fonlar metallere de sıkça yatırım yapıyor. Altın bu fonların vazgeçilmezi olurken, gümüş, paladyum, platin de zaman zaman fonların içine dahi oluyor. Mevduat, yatırım fonları, döviz tevdiat hesapları (DTH), repo, VİOP, gelişmekte olan ülke bonoları ve hisse senetleri de kullanılan yatırım enstrümanları arasında yer alıyor.

Evden ve İnternetten Yapılabilecek İşler 2020 Ek İş İmkanları

Günümüzde para kazanmak için kişiler genellikle belirli bir ücret karşılığı sürekli çalışabilcekleri işleri tercih ediyorlar ve genellikle de standart bir işte çalışmanın getirisi fazla memnun edici olmuyor. Diğer yandan bakıldığında ise daha aktif ve girişken kişiler bir işte çalışsın ya da çalışmasın para kazanmanın veya ekstra para kazanmanın yolunu buluyor. Ve inanın bazen ek iş olarak başlanan para kazanma yöntemleri zamanla asıl işe dönüşerek yüksek getiriler sağlayabiliyor.

Peki ek iş imkanları neler? Hangi alanlarda ne tür ek iş imkanları ve para kazanma yolları var? Evden yapılabilecek işler neler, evden çalışarak hangi işler ile nasıl para kazanabilirsiniz, ekstra gelir elde edebilirsiniz?

İşte  parafrekans.com  olarak bu yazımızda bu konulara değiniyoruz ve sizlere yardımcı olmasını umduğumuz bilgiler veriyoruz. Söz konus bilgiler en azından ek işler ve evden-internetten para kazanma konusunda size yol gösterecek, vizyonunuzu genişletecektir.

Evden para kazanma ve evden yapılabilecek işler konusunda hali hazırda pek çok seçenek mevcut. Öncelikle belirtmemiz gereken en önemli nokta “Evden para mı kazanılır?” diyenlere aldırmadan ilk fırsatta bir tarafından tutup bu işe başlanması gerektiği. Söz konusu ek işlerden ve evden para kazanma yönetemlerinden birine adım attığınızda zamanla bunu geliştirdiğinizi göreceksiniz.

2020 Evden, İnternetten Yapılabilecekler İşler Neler?

Evden ve internetten yapılabilecek ek işler ve para kazanma yolları üzerine düşüldüğü ve hakkı verildiği takdirde gerçek anlamda iyi getiriler sağlayabiliyor. Evden ek iş yapmak, internetten para kazanmak isteyen sizler de aşağıda sıralayacağımız iş modellerinden birini seçerek işe koyulabilir ve aylık binlerce liralık ek gelir elde etme olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Video Çekerek Para Kazanmak (Youtuber Olmak)

Youtuber’lık günümüzde internetten para kazanmanın oldukça iyi bir yolu. Hiç kimsenin internetin başından ayrılmadığı, kafasını akıllı telefonundan kaldırmadığı böyle bir dönemde youtuber olarak para kazanmak en iyi seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor. Tabiki her işte olduğu gibi bu işte de ilk adım başlamak ve Youtube için kaliteli video içerikler üretmek.

Youtuber kimdir? Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan Youtube için video içerikler üreten, videoların izlenme oranlarının hesaplanması sonucu belirli reklam gelirleri de elde edebilen ve aynı zamanda bu işi meslek olarak yapan kişidir.

Bu işi yaparken çok farklı kategorilerde içerikler üretmeniz mümkün, ister evinizde oturup gündem konularını yorumlayabilir, isterseniz otomobil, eğlence, gezi, yemek vb. gibi pek çok farklı konularda videolar çekerek yayınlayabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise çektiğiniz ve yayınladığınız videoların para kazandırmaya başlanması için Youtube aylık abone sayınızın 1000 kişinin üzerine çıkması ve videolarınızın izlenme süresinin de 40 saati aşması. Konuyla ilgili internet üzerinden ve hatta hali hazırda youtuber olan kişilerin verdiği bilgilere ulaşabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. “İnternetten para kazanmak istiyorum” diyen kişiler için iyi bir iş iyi bir para kazanma imkanı.

Oda Kiralayarak Paza Kazanmak

Son yılların en popüler para kazanma yollarından biri olmuş durumda. Yurtdışında yalnız yaşayan veya evinde fazla odası bulunan birçok kişinin hali hazırda para kazanmak için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Türkiye’de de artık birçok kişi bu yolu kullanarak para kazanabiliyor ek gelir elde ediyor. Eviniz yeteri kadar büyükse ve evinizde fazla odalarınız varsa bunlardan biri günlük, haftalık veya aylık gibi kısa dönemler için kiralayabilir hatırı sayılır bir ek gelir elde edebilirsiniz. İlk etapta biraz ürkütücü gelebilir ancak gerekli tedbirleri alarak güvenilir kişilere kiralama yaptığınızda ekstra para kazanma ve ek iş olarak oldukça iyi bir yöntem olduğunu göreceksiniz. Eviniz turistik ve merkezi bir bölgedeyse çok daha şanslısınız. Siz de kiracı olabilirsiniz ancak yine de eviniz büyük ve boş odalarınız mevcutsa oda kiralama yapabilirsiniz. Bu iş için AirBnb gibi internet üzerindeki platformlardan da yararlanabilirsiniz.

Giysi ve Kostüm Tasarlama İşi

Giysi ve kostümler insanların olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle de bayanlar için giysi ve kostümün yeri çok ayrı olduğundan iş potansiyeli iyi olan kategorilerden biridir. Evden yapılabilecek işler arasında olan giysi ve kostüm tasarımında evde çeşitli giysi ve tişört tasarımları yapmanız ve bunları internette çok sayıda platform üzerinden satışa sunarak iyi bir gelir elde etmeniz mümkün. Sadece tasarımlarınızı da satmanız mümkün. Sadece tasarımlarınız üzerinden ek gelir olarak para kazanmak istiyorsunuz bunları belli platformlara pazarlayabilirsiniz.

El İşi Ürünlere Üreterek Para Kazanmak

El işi ürünler üreterek ve bunları satarak para kazanmak uzun zamandır birçok kişi ve özellikle de ev hanımları tarafından kullanılan bir para kazanma yöntemi. Günümüzde birçok ev hanımı evden çeşitli el işi ürünler üreterek ek iş yaparak ek gelir etmek bu yolla düzenli para kazanabilmektedir. El işi ürünler oldukça çeşitli olabilir ve sizin bunları daha da çeşitlendirmeniz sizin hayal gücünüze kalmış. Oyuncaklar, anahtarlıklar, cüzdanlar, süs eşyaları gibi çok sayıda kategoride el işi ürünler üretmek mümkün.

Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Bebek bakıcılığı yaparak hem ek iş yapabilir hem de ek gelir kapsamında para kazanabilirsiniz. Özellikle günümüz iş dünyasında birçok ebeveyn işlerinden dolayı yeterli zaman bulamadıkları için çocuklarını ve bebeklerini emanet edecek ve onların bakımına yardımcı olacak güvenilir kişilere ihtiyaç duymaktalar. Diğer işlerden farklı olarak bebek bakıcılığı oldukça dikkat gerektiren ve hata affetmeyen bir iş, bu yüzden bebek bakıcılığı ile para kazanmak isteyen kişiler bu işi yaparken dikkatli olmalı, işin gerektirdiği tüm şartları yerine getirmeli ve ebeveynlerin isteği doğrultusunda hareket etmeli. Bebek bakıcılığı işinde gerekli güveni kazanırsanız bu işin devam gelecek ve sürekli olarak ek iş ve para kazanma fırsatını yakalayacaksınız.

Tercümanlık Yaparak Para Kazanmak

Sürekli genişleyen ve büyüyen ülkeler arası ilişkiler içinde sayısız dilin konuşulması birçok işin düzenli yürümesi için tercümanlık ve çevirmenliği gerekli kılıyor. Günümüzde globalleşen dünyada dil bilen kişilerin gelir oranı her geçen gün daha da iyileşiyor. Şirketler, kurumlar, organizasyonlar ve insanlar dil bilen kişilere günümüzde geçmişte olduğundan çok daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Herhangi bir yabancı diliniz varsa ve tercüme etme konusunda kendinize güveniyorsanız birçok kategoride tercüme ve çeviri yaparak hem ek iş yapabilir hem de para kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Tercümanlık işinde belli metinlerin tercüme ve çevirisini yapabileceğiniz gibi canlı olarak da tercümanlık – çevirmenlik yapabilirsiniz.

Evde Organik Ürünleri Üreterek Para Kazanmak

Günümüzde hormonlu gıdaların miktarı her geçen gün artarken organik ürünlere olan ilgi de doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Bu durum organik gıda ve ürünlere olan talebin de artmasını sağlıyor ve bu da organik ürünler alanında yapılabilecek işlerin daha da artmasına ve çeşitlenmesine neden oluyor. Organik gıda konusunda da ek iş yaparak ek para kazanmanız mümkün. Bugün evinizde veya uygun ortamlarda hazırlayıp üreteceğiniz organik sebze, meyve, reçel, kahvaltılık vb. gibi birçok ürünü gerek çevreniz aracılığıyla gerekse internet üzerinden satarak hem ek iş yapabilir hem de böyle bir ek iş imkanını değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Bu işte hijyenin oldukça önemli olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Anket Doldurarak Para Kazanmak

Ek iş imkanlarını ve ek para kazanma yollarını araştıran kişilerin mutlaka duymuş oldukları bir iştir. Ancak günümüzde birçok kişi halen anket doldurma ek işini yaparak bu işten para kazanıyor. Tabiki durum eskiye göre biraz farklı, önceden genellikle sadece merkezi yerlerde ve kağıt üzerinde fiziksel olarak yapılan anket doldurma işi bugün sanal ortamda mail ve diğer sosyal iletişim yolları üzerinden de yapılabiliyor. Boş zamanlarında ek iş yaparak ek gelir elde etmek isteyenler için halen popüler para kazanma yollarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

Evcil hayvan sahibi olan pek çok insan zaman zaman farklı sebeplerden dolayı evcil hayvanlarına bakıcılık yapacak birilerine ihtiyaç duyabiliyorlar. Dolayısıyla evcil hayvan bakıcılığı işi de özellikle büyük şehirlerde ön plana çıkan ek işlerden biri. Evcil hayvanlara karşı herhangi bir antipatiniz, alerjiniz vb. gibi bir sorununuz yok ise evcil hayvan bakıcılığı yaparak ek iş kapsamında ek gelir elde edebilirsiniz. Bu iş ufak yerlere göre büyük ve kalabalık şehirlerde daha fazla sürekliliğe sahiptir.

Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Bilgi ve beceri her zaman para kazandırır. Bu kapsamda birçok kategoride verilecek olan özel dersler de ek iş olarak verilebilir ve ek gelir elde edilebilir. Herhangi bir alanda bilgi ve beceri sahibiyseniz bu işi ek iş olarak yapabilir boş zamanlarınızda ihtiyacı olan ve talepte bulunan kişilere özel ders vererek para kazanabilirsiniz. Sınavlara hazırlanma, müfredat dersleri, yabancı dil, müzik gibi alanlarda özel ders verenlerin sayısı bir hayli fazla. İşinizi iyi yaptığınız takdirde öğrencilerinizin sayısının artması ve buna doğru orantılı olarak bu işten sağladığınız gelirin de arması sizi şaşırtmamalı.

A ve B Grubu Döviz Büroları Hangi Faaliyetlerde Bulunabilir?

Bilindiği üzere B grubu yetkili müesseseler için 200 bin TL başvuru ücreti yatırılması gerekiyor. En yeni mevzuata göre sadece A grubu döviz büroları şube açabilirken B grubu döviz büroları ise ne şube açabilir ne de müsteşarlığa şube açmak için başvuruda bulunabilir.

Peki B grubu yetkili müesseseler yani B grubu yetkili döviz büroları sahip oldukları izin belgesi ile hangi faaliyetleri yürütebilir?

A ve B Grubu Döviz Büroları Hangi Faaliyetlerde Bulunabilir?

B grubu yetkili döviz büroları Türk Parası Kıymetini Koruma ve diğer mevzuatlar kapsamında şu faaliyetleri yürütebilirler:

Kaydi para hariç yabancı paraları almak ve satmak. Kaydi para hariç yabancı paraları daha küçük veya büyük küpürlerle, ayrı cins kaydi para hariç yabancı paralarla değiştirmek.

Merkez Bankası’nca tespit edilen usul ve esaslar kapsamında dövizi natık çekleri satın almak. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen altınlar ile bir kilogramdan küçük bar veya külçe şeklindeki standart işlenmemiş altınların alım satımını yapmak.

Aynı iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya işleme konu fiziki teslimatın yapılması şartıyla; bankalar, yetkili müesseseler ve müşterileriyle bankacılık aracılığıyla yapılan transferler yoluyla yabancı para almak, satmak ve ayrıcı cins yabancı paralarla değiştirmek.

A grubu döviz büroları ise ilave olarak şu faaliyetleri yürütebilir:

Aynı iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya işleme konu fiziki teslimatın yapılması şartıyla, bankalar, yetkili müesseseler ve müşterileriyle transfer gerçekleştirebilen kuruluşlar aracılığıyla yabancı para almak, satmak ve ayrı cins yabancı paralarla değiştirmek.

Borsaya üye olmak kaydıyla, ilgili yönetmelik ve mevzuat hükümleri çerçevesinde kıymetli taşlar ile standart ve standart dışı işlenmemiş kıymetli madenlerin ithalini, ihracını ve Borsada sürdürülmekte olan kıymetli maden ve taşlara ilişkin işlemleri yapmak.

Elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşlarının temsilcisi olarak faaliyet göstermek.

Müsteşarlık tarafından izin verilmesi halinde merkez veya şube adresleri ile uygun görülen diğer yerlerde para makineleri aracılığıyla yabancı para alım satımı ve buna ilişkin işlemleri yapmak.

Tutar sınırlaması olmaksızın banka kartları ve 10 bin ABD dolar’ına kadar ön ödemeli kartlar aracılığıyla yabancı para alım satımı yapmak. Müsteşarlıkça belirlenen usul ve esaslar dahilinde müsteşarlıktan izin alınması şartıyla, yurtdışına madeni yabancı para veya TL banknot sevkiyatı gerçekleştirmek ve yine müsteşarlık tarafından uygun görülen diğer faaliyetleri gerçekleştirmek.

a grubu döviz |

Bayilik sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Franchising, günümüzde önemli yatırım araçlarından biri haline geldi. Dünya piyasalarındaki yoğun rekabet göz önüne alındığında, franchise sistemi ile iş yapmak kolay ve risksiz görünüyor. Bunun nedeni günümüzde tüketicilerin hizmet, fiyat ve kalitenin çeşitlilik göstermesi nedeniyle istedikleri kalite ve fiyatı bulacaklarından emin oldukları işletmelere yönelmelerinden kaynaklanıyor.

Franchise veren, sözleşme öncesi franchise alana üstleneceği borçlar konusunda gerekli olan tüm açıklamaları yapmalı ve sistemin işleyiş tarzı konusunda tecrübelerini aktarmalı. Franchise alanın koyacağı sermaye miktarı, yapacağı yatırımlar, çalıştıracağı personel konusunda doğru kararlar alabilmesi için ona gerekli olan tüm verilerin açıklanması oldukça önemli.

Frachise alanın ücret ödeme borcu, franchise sözleşmesinin esas unsurlarından. Franchise alan, başlangıçta belli bir miktar (giriş ücreti) daha sonra da cirosunun belli bir yüzdesi oranındaki bir ücreti (royalty) periyodik olarak franchise verene ödemekle yükümlüdür.

Franchise sözleşmesi sürekli bir borç ilişkisi kurduğu için, bu sözleşme özel bir güven ilişkisi gerektiriyor. Franchise alan, pazarlama ve üretim sırlarını sürekli olarak koruması gerektiğini unutmamalı. Aksi takdirde, sadece franchise verenin değil, hiç şüphesiz tüm sistemin zarar görmesi söz konusu olacak. Franchise alan, franchise sisteminin tüm bu avantajlarının yanı sıra franchise sözleşmesinden dolayı doğacak olan sürekli borçlarını ve franchise veren tarafından sürekli olarak denetlenerek kontrol edilebileceğini unutmayarak, piyasa koşullarına göre doğru zamanda doğru olan marka ve işletmeye yatırımını yapmalı.

Son Baskı