Otomotiv

Ford Amerika’da çin üretimi binek araç satışından vazgeçiyor

Ford aldığı bir kararla Amerika’da Çin üretimi binek araçların satışından vazgeçti. Alınan karar tamamen Amerikan başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşıyla ilgili.

Ford Kuzey Amerika operasyon birimi tarafından yapılan açıklamada Çin üretimi küçük araçların uygulanan yeni gümrük tarifelerinden dolayı Amerika’da satılmayacağı ve bu plandan vazgeçildiği belirtildi.

Bu durumdan en fazla etkilenen araç modeli ise Çin yapımı olarak gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Ford Focus Active oldu. Söz konusu aracın Amerika’da yüksek satış istatistiklerine ulaşması bekleniyordu.

Ford yetkilisi yaptığı açıklamada söz konusu durumun işten çıkarma gibi sarsıntılara yol açmayacağını fakat Focus Active de dahil olmak üzere bazı modellerin satış fiyatının daha yüksek kar marjının ise daha az olacağını dile getiriyor.

Şirket Çin yapımı modellerin üretimini Avrupa’ya kaydırma planını değerlendiriyor.

Bilindiği üzere Trump yönetimi Çin menşeli araçların gümrük tarifelerini %25 oranında arttırmıştı. Diğer yandan Trump yönetiminin tüm dünyadan Amerika’ya ithal edilen araçların gümrük vergilerini yükseltmesi bekleniyor.

Uber Japonya’yı uçan otomobil testleri için aday listesine aldı

Elektrikli uçan otomobiller geliştirmeyi planlayan Uber Japonya’yı gerçekleştirilecek testler için aday listesine aldı.

Uber’in geliştireceği uçan otomobiller dikey olarak kalkış ve iniş yapabilecek, maksimum 320 km hıza ulaşabilecek.

Uber Technologies tarafından yapılan açıklamada elektrikli uçan otomobillerin testi için Japonya’yı da içeren 5 aday ülkeden bir şehir seçileceği ve uçan taksi servislerinin test sürüşlerinin bu şehirde gerçekleştirileceği duyuruldu. Testlerin tamamlanmasının ardından uçan taksi servis hizmetlerinin 2023’te tam anlamıyla başlatılması planlanıyor.

Sürüş testleri için diğer aday ülkeler Avustralya, Brezilya, Fransa ve Hindistan. Test sürüşlerinin yapılacağın şehir ise 6 içerisinde belirlenecek ve 2020 gibi test uçuşları sürecine geçilecek.

Diğer yandan Dallas ve Los Angeles hali hazırda test sürüşleri için seçilen şehirler. Bunlara bir yenisi daha aday ülkeler arasından eklenecek.

Uber aday ülkelerin seçiminde ana kriter olarak popülasyon ve genel hava şartlarını göz önünde bulunduruyor. Bu kapsamda şirket Japonya için toplumun en gelişmiş toplu taşıma sistemlerini kullandığını not düşüyor.

Sadece 40 adet üretilecek fiyatı 5.8 milyon $

Süper otomobil üreten isimlerin başında gelen Bugatti yeni bir canavar üretti. İsmi Divo. Bugatti Divo, Chiron’dan yola çıkarak tasarlanmış. Fiyatı 5.8 milyon dolar ve özel üretim kapsamında sadece 40 adet üretilecek ve şimdiden tamamı satıldı.

Bugatti Divo

Bugatti 24 Ağustos’ta uzun zamandır merakla beklenen yeni süper otomobili olan Divo’nun örtüsünü kaldırdı ve görücüye çıkardı. Divo da Chiron gibi oldukça yere yakın bir yapıya ve agresif kızgın bir yüze sahip.Otomobil severlerin bildiği üzere Chiron yüksek beygir gücü ve yüksek hızlara ulaşabilmesi için tasarlanmıştı. Bugatti Divo’nun tasarımında ise sürüş performansı ve en iyi viraj dönebilme yeteneği üzerine odaklanıldı.

Divo’da Chiron’un aerodinamik sistemi tamamen revize edildi. Daha iyi bir soğutma için ön hava girişleri ve ayıraçlar genişletildi. Yüksekliği ayarlanabilir spoyler ve hava aspiratörleri yeniden dizayn ve optimize edilerek maksimum sürüş performansı yakalandı.

Sadece 40 adet üretilecek olan Divo’ların 5.8 milyon dolar yani 34.800.000 TRY fiyatı ile tamamının satışı gerçekleşti.

Son Baskı