Memur

Çalışma hayatı, memurlar, kurumlar, SGK ve emeklilik haberleri.

60 bin yeni personel alımı

Kamuya 2017 yılında 60 bin yeni personel alınacak. Alımlar, eğitim, güvenlik ve sağlık alanında yoğunlaşacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için süreç martta başlıyor. Sağlık Bakanlığı bu yıl 13 bin doktor, 16 bin 500 sağlık personeli alımı yapacak.

Hükümetin başlattığı istihdam seferberliğine özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının verdiği destek büyürken, kamunun 2017 yılında gerçekleştireceği personel alımları için de harekete geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı alımı için başvuruları 15-21 mart tarihleri arasında alacak. MEB, ayrıca 1500 engelli öğretmen alımı gerçekleştirecek. 2017 yılında 16 bin 500 sağlık personeli alımı yapacak olan Sağlık Bakanlığı, acil ihtiyaçlar için 3 bin 890 kişilik sağlık personeli alımı mart ayında yapılacak.

2017’de 13 bin doktor alımı yapacak olan Sağlık Bakanlığı, ayrıca hastanelerde yemek, temizlik ve güvenlik gibi hizmetler çerçevesinde 17 bin civarında şirket çalışanı için de iş kapısı aralayacak. Böylece Sağlık Bakanlığı, şirket çalışanlarıyla birlikte 46 bin 500 kişilik yeni personel alımı yapmış olacak.

Adalet Bakanlığı bu yıl hakim ve savcı başta olmak üzere 10 bini aşkın personel alımı yapacak. PTT‘den TÜBİTAK‘a Türkiye Şeker Fabrikaları‘ndan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘na kadar birçok kamu kurum ve kuruluşu yayınladıkları iş ilanları ile binlerce yeni personel alımı gerçekleştirecek.

2 bin 500 yeni sağlık personeli alımı yapılacak

2015’te bin 541 olan hastane sayısına 2016’da 15 hastane daha eklendi. Hastane işletme lisansı verilmesinin zorlaşması nedeniyle 2017 yılında hastane sayısında ciddi bir artış beklenmiyor. Ancak kamu-özel sektör işbirliği ile inşa edilen şehir hastanelerinin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte, halen yaklaşık 351 bin kişiye istihdam sağlayan sağlık sektöründe personel alımının artması bekleniyor.

2016 sağlık sektörü yatırımları açısından geçmiş yıllara göre sakin bir yıl oldu. Şehir hastaneleri projeleriyle ilgili hazırlıklar ve alt yapı çalışmaları devam etti. Toplamda 34’ü bulan proje, 20 milyar doları aşkın bütçesi ve 45 bin yatak kapasitesiyle dünyanın önde gelen kamu-özel iş birliği (KÖİ) yatırım programları arasında yer aldı. Halihazırda da ihalesi tamamlanan 18 proje ve finansal kapanışı yapılmış 11 proje mevcut.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), önümüzdeki dönemde Sağlık Bakanlığı‘nın politikaları ve mevzuatları nedeniyle kamu hastanelerinin özellere göre daha hızlı büyümesini bekliyor. Şehir hastaneleri gibi dev sağlık kampüslerinin devam eden projeleri ve özel sağlık sektörüne giren fonların büyüme hedefleri  sonucunda, yüksek yatak kapasiteli büyük özel hastaneler açılmaya devam edecek.

Geçen yıl bin 541 olan toplam hastane sayısına 2016 yılında 15 yeni hastene eklendi. 2017 yılında da hastane sayısında çok fazla bir artış beklenmiyor. Geçen yıl 340 bin 700 kişilik istihdam sağlayan sağlık sektöründeki çalışan sayısı 350 bin 827 kişiye yükseldi. 2017’de sağlık personel alımı devam edecek. 2017 yılında şehir hastanelerinin tamamlanması ve hizmet vermeye başlaması ile birlikte sağlık personeline olan ihtiyaç artacak ve bu da yeni sağlık personeli alımını beraberinde getirecek.

2 BİN 500 YENİ SAĞLIK PERSONELİ ALIMI

2017 yılında özel sağlık grupları da yatırımlarını sürdürecek. Medicalpark, Liv Hospital, VM Medical Park markalarını bünyesinde bulunduran MLPCARE Grubu bunlardan biri. 28 adet hastanesi bulunan grup, 2017 sonunda 33 adet hastaneye ulaşmayı planlıyor. Ağırlıklı olarak İstanbul’da hastane açmayı planlayan grup İstanbul, Samsun ve Mersin’de olmak üzere toplam 2 bin 500 yeni sağlık personeli alımı yapacak. Grup günümüz itibariyle 5 bin adet çalışanı bünyesinde bulunduruyor.

Savunma Müsteşarlığı 35 sözleşmeli personel alımı yapacak

Zaman zaman ihtiyaçları kapsamında personel alımı yapan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren konularda çalıştırılmak üzere kadro karşılıksız sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Buna göre 35 adet yeni personel alımı yapılacak. Savunma Müsteşarlığı personel alımına ilişkin detaylar şöyle…

3238 sayılı Kanunun 8 inci maddesi ve 2010/285 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı esasınca personel alımı sözlü sınav yoluyla yapılacak. Bu kapsamda sözlü sınavla 25 adet proje mühendisi alımı, 5 proje asistanı alımı, 5 yönetici asistanı alımı olmak üzere toplam 35 yeni personel alımı düzenlenecek. Pozisyonlar için açılan kontenjan sayısı ise adayların öğrenim gördükleri bölüme göre farklılık gösterecek.

Proje mühendisi alımına iş başvurusunda bulunmak isteyen adayların en az dört yıllık eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekiyor. Diğer yandan proje asistanı ve yönetici asistanı alımında ise adayların lisans eğitim yanında en az 2 yıllık önlisans eğitimi almış olmaları gerekiyor. Kurum büro yönetimi ve yönetici asistanlığı ile sekreterlik ve halkla ilişkiler bölümlerinde eğitim görmüş adaylara söz konusu personel alımına başvuru yapabilmeleri için şans tanıyacak.

Peki iş başvurusunda adayların dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Savunma Sanayi Müsteşarlığı personel alımına iş başvurusunda bulunmak isteyen adayların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle lisans veya önlisans mezunlarının Kamu Personeli Seçme Sınavlarından (KPSS) birinden KPSS P (1)  ve son iki yıl içerisinde Yabancı Dil Sınavı (YDS)’den İngilizce alanında istenilen puana sahip olmaları gerekecek. Bunun yanında uluslararası geçerliliği olan  dil yeterliliği bakımından YDS seviyesine denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen başka bir puana sahip olan adaylar da sınava bu puanla başvuru yapabilecekler. Bunun yanı sıra, bu pozisyonlar için daha önce iki defa sınava girip başarısız olmuş adayların sınav başvurusu kabul edilmeyecektir.

Sınav yoluyla 35 adet yeni personel alımının yapılacağı alımlarda sözlü mülakat uygulanacak ve başvuruda bulunan adayların alan bilgisi konuları yanı sıra genel kültür, kavrayış ve anlatım yetenekleri ile davranış gibi yetkinlikleri değerlendirilecek.

Sözlü sınav sonuçlarının değerlendirmesi 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak. Sınav Kurulu üyelerinin her bir adaya ayrı ayrı verdikleri notların ortalaması hesaplanarak , o adayın sınav notu belirlenecektir. Sınavda başarılı olan adayların ortalama en az 70 (yetmiş) puana sahip olmaları gerekecek.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü 54 personel alacak

Memur olmak isteyen mezunlara kamu kurumları iş olanağı sağlamaya devam ediyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü personel alımı için yeni bir ilan yayınladı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Birimlerinde çalıştırılmak üzere sözleşmeli personel pozisyonlarına 54 adet sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. İlan ile ilgili en önemli nokta ise adayların KPSS puanına sahip olması.

Tapu Kadastro Müdürlüğü sözleşmeli personel pozisyonlarına alınacak adayların KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınarak yerleştirme yapılacak. Sözleşmeli personel alımında genel şartlar dışında özel şartlara da sahip olması gereken adaylar pozisyonlara başvuru şansı yakalayacak. Söz konusu personel alımında şartlar başvurulan pozisyona göre değişiklik gösterecek.

Üniversite mezunlarını sevindiren bu ilanda, büro personeli (merkez ve taşra) pozisyonu için dört (4) yıllık yüksek okullarının tapu kadastro bölümünden veya iki (2) yıllık meslek yüksek okullarının tapu kadastro/tapu ve kadastro Bölümünden mezun olmak, tekniker (taşra) pozisyonu için, iki (2) yıllık meslek yüksek okullarının tapu kadastro/tapu ve kadastro bölümünden mezun olmak şartı aranıyor.

Başvurular 10 Şubat’ta son bulacak
Başvuruda bulunacak adayların 06-10 Şubat 2017 tarihleri arasında mesai bitimine (saat: 17:00) kadar (www.tkam.aov.tr) adresinden temin edilerek doldurulacak olan “Sözleşmeli Personel (4/B) Başvuru Talep Formu” ve bu formda belirtilen belgeler gösterilmesi şeklinde Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerinden  herhangi birine yalnız bir unvan için şahsen yapılabilecek.

Başvuruda bulunmak isteyen adaylar, Ankara-İstanbul-İzmir-Bursa-Konya-Antalya-Diyarbakır-Erzurum-Trabzon-Samsun- Kayseri-Hatay-Gaziantep-Edirne-Van-Elazığ-Eskişehir-Denizli-Kastamonu-Sivas- Şanlıurfa-Yozgat Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerinden yapılabilecek.

Başvuru bitimi tarihinden itibaren büro personeli ve tekniker unvanları için başvuru yapan adayların, KPSS (B) grubu puanı sıralaması oldukça önemli olacak. Başarı puan sıralaması sonucunda puanları eşit olan adaylardan doğum tarihi önce olan,  bununda eşit olması halinde diploma notu yüksek olan adaya öncelik tanınıyor.

Sözleşmeli personel alımı ile ilgili tüm duyuru, ilanlar ve bilgilendirmeler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden yayımlanacağından adaylara ayrıca bir bilgilendirme yapılmayacak. Bu nedenle tüm adayların (www.tkgm.gov.tr) adresini kontrol etmesi gerekecek.

 

Son Baskı