Kariyer

İş dünyası ve kariyer

İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Sıradan bir iş başvurusu artık sizi hedefe götürmeyebilir. Belli başlı noktalara dikkat ederek başvuru kalitesini arttırmak sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. İşte iş başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken 10 madde.

1. Aynı şirketin farklı pozisyonlar için olan tüm iş ilanlarına başvuru yapmanız, sizin tam bir hedefinizin olmadığını gösterecektir.

2. Başvuru yaparken göndereceğiniz ön yazının sade ve başvuru yaptığınız ilanın pozisyonuna uygun olmasına dikkat edin.

3. Özgeçmişinizi mutlaka güncelleyin. İlan tarihine en yakın zamanda güncellenen özgeçmişler, filtreleme özelliğiyle başvurularda her zaman en üstte görünürler.

4. Başvuru yapacağınız her farklı pozisyon için uygun özgeçmiş hazırlayın.

5. Özgeçmişinizde yer alan bilgilerin yeterli ve eksiksiz olmasına dikkat edin.

6. Özgeçmiş formunda yer alan önemli bir ayrıntı da fotoğraf. Özensiz, sosyal medya profilinizde kullandığınız fotoğraflar kesinlikle sizinle ilgili yanlış bir ön izlenime sebep olabilir. Vesikalık fotoğraf formatında, iş hayatına uygun bir fotoğraf yükleyin.

7. Yapay zekalı robotlar sayesinde CV’lerin otomatik olarak değerlendirilebildiğini ve kısa listeler oluşturulduğunu unutmayın. Bu noktada adayların kısa özgeçmişler yerine daha detaylı ve doğru anahtar kelimeleri içeren hazırlaması da önem teşkil ediyor.

8. CV’nizde başarılarınızı net olarak belirtin.

9. Özellikle yeni mezun değilseniz özgeçmişinizi yazmanız da yeterli değil. Dijital ayak izlerine dikkat etmeniz, fikir liderliği ettiğiniz konuların olması, kariyerinizde iyi referanslarla ilerlemeniz ve bunların hepsini iyi paketleyerek sunmanız gerekiyor.

10. Geçmişten gelen ilişkilerin üzerine bir iletişim ve networking stratejisi oluşturmak da önemli. Türkiye’de halen birçok iş tanıdık aracılığı ile bulunuyor. Bunu bilerek hareket etmek çok önemli.

Koç Holding’te kariyer, personel alımı ve gelişim programları

100 bin civarında çalışanı, bayileri, tedarikçileri ve iş ortaklarıyla farklı sektörlerde faaliyet gösteren Koç Holding yüz binlerce kişiye istihdam sağlarken her yıl 15 bin yeni personel alımı gerçekleştiriyor. 90 yıllık ticari ve kurumsal geçmişiyle değişimin her zaman bir adım önünde giderek sadece Türkiye’de değil tüm dünyada örnek bir yapı olmayı sürdürüyor.

Koç Holding her yıl farklı kanallardan yaklaşık 2.5 milyon başvuru alıyor. Holdingin insan kaynakları politikasındaki öncelikli amacı ihtiyaçlara ve kurumsal yapısına uygun adayları şirket bünyesine katmak. Koç Holding topluluğu tüm şirketler kapsamında bu doğrultuda her yıl yaklaşık 15 bin yeni personel alımı gerçekleştiriyor.

Holding, Harvard Business School, Columbia Business School, Udacity, McKinsey Company gibi dünyanın alanında en iyi kurumlarıyla iş birliğine giderek topluluğun ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilen birçok liderlik gelişim programını uygulamaya koydu. Harvard Business School’un Program for Leadership Development, Advanced Managment Program, online eğitim programı olan HBX serisi, Udacity’nin Data Analyst, Digital Marketing, McKinsey ve birkaç iş ortağıyla üst düzey yöneticiler için geliştirilen PDP programı bu uygulamalara arasında en iyi örnekler olarak öne çıkanlar. Söz konusu bu programlar farklı seviyede çalışan tüm çalışanlara sunuluyor ve kendilerini istedikleri doğrultuda geliştirmeleri için fırsatlar sağlanıyor.

Endüstri 4.0, dijital dönüşüm, yapay zeka, otonom sistemler, mobilite, paylaşım ekonomisi gibi bugünün trendleri, iş yapış şekillerini de gözden geçirmeyi zorunlu kılıyor. Koç topluluğunun son yıllarda ana gündemi tüm bu kavramlara liderlik etmek, değişim ve dönüşümün tam kalbinde yer almak.

Koç Holding topluluğunun yüzde 60’ı Y kuşağından oluşuyor. Yönetim kadrosunda da aynı şekilde Y kuşağı oranı giderek artıyor. Her kuşakta olduğu gibi Y kuşağının da bazı temel özellikleri ve beklentileri var. Yapılan araştırmalara göre bunlar arasında öne çıkanlar esneklik, değer görmek ve takdir edilmek.

Coca-Cola’da stajyerlik ve yurtdışı projelere personel alımı

Coca-Cola şirketi benimsediği katılımcı yönetim anlayışıyla, tüm çalışanlarına potansiyellerini kullanabilecekleri, uluslararası deneyim ve kariyer olanaklarıyla birlikte iş ve özel yaşam dengelerini koruyabilecekleri dinamik, yaratıcı bir çalışma hayatı sunuyor. Bir marka haline gelmiş Coca-Cola staj programı, stajyerlere değerli bir iş tecrübesi sunuyor.

Oryantasyonla stajlarına başlayan stajyerler yıl boyunca kişisel gelişim ve eğitim programlarıyla devam ediyorlar. Coca-Cola stajyerleri burada geçirdikleri dönemin sonuna yaklaştıklarında değerlendirme merkezi uygulamalarından geçerek şirket içindeki uygun, kalıcı görevler için değerlendiriliyorlar. Çalışanların kişisel gelişimlerini desteklemeye yönelik uygulamaların yanında ihtiyaçları doğrultusunda lisansüstü, dil veya farklı mesleki sertifika programlarına katılmalarına imkan veriliyor. Carreer Express 365 programı çerçevesinde oluşturulan değerlendirme merkezinde başarılı olan stajyerler, edindikleri tüm bu tecrübelere ek olarak Coca-Cola Pazarlama ve Coca-Cola İçecek’in yurtdışı personel alımlarında ve yurtdışı projelerde görevlendiriliyor.

Coca-Cola kuşaklar arası dengeye önem veren bir yapıya sahip. Farklı kuşakları anlayan ve bu jenerasyonların tümünü içerebilen bir çalışma sistemi yaratmanın değerli olduğunu düşünen bir anlayışa sahip ve ekiplerini de bu anlayış çerçevesinde oluşturmaya özen gösteriyor. Coca-Cola şirketinde çalışan her bir bireyin kendisini ortaya koyabilmesi ve kariyerine mutlu bir şekilde devam edebilmesi için gerekli çalışma ortamı sağlanıyor.

Uluslarası iş deneyimi kazanma fırsatı sunuyor
Coca-Cola sunduğu çalışma koşulları, bürokrasiden uzak ortamı, gençlere her kademeden yöneticiye kolaylıkla ulaşma fırsatı sunan açık kapı politikası, çok kültürlü yapısı, dinamizmi ile Y kuşağı gençlere cazip gelen bir şirket. 200’den fazla ülkede faaliyet gösteren bir şirket olması, çalışanlarına farklı kültürleri tanıma, iş yapma şekillerini öğrenme ve bu sayede kısa ve uzun dönemli uluslararası iş deneyimi kazanma avantajı sağlıyor.

Vakıfbank 500 yeni personel alımı yapacak

Vakıfbank yeniden yapılandırma kapsamında insan kaynakları süreç ve uygulamalarını güncelledi. Güncelleme sonrası artık yeni personel alımında mevcut birim/şubeler ile yeni faaliyete geçen şubelerin personel ihtiyaçlarının belirleyici olmaya başladığını söyleyen Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı 2018 içerisinde ticari şubeleri hizmete açtıklarını ve bunun yanı sıra istifa ve emeklilik gibi nedenlerle personel ihtiyacı doğduğunu ve oluşan açıklardan dolayı 6 aylık sürede 500 yeni bankacılık personel alımı yapılacağını belirtti.

Bankacılık personel alımından yararlanmak isteyen adaylar Vakıfbank’ın personel alımlarını takip edebilirler.

Vakıfbank Banka Personel Yönetmeliği’nde belirtilen kriterleri sağlayan, üniversitelerin bankacılık ile ilgili lisans bölümlerinden mezun gençlerin iş başvurularını değerlendirmeye alıyor. Ayrıca bankanın bilgi işlem ve hukuk gibi bankacılık alanın dışında faaliyet gösteren birimlerine de personel alımı yapılıyor. Bu alanlarda yapılacak personel alımlarında ise adayların daha çok bilgi birikimi ve deneyimlerine bakılıyor.

Vakıfbank personel alımında mezun olunan üniversiteye ilişkin herhangi bir özel kriter gözetmiyor. Banka işe alımlarda iktisat, işletme, mühendislik, bankacılık ve finans bölümlerinden mezun adayların başvurularını kabul ediyor. Diğer yandan bankanın ihtiyaçlarına göre bilgi işlem, hukuk, mühendislik ve mimarlık alanlarında da personel alımı yapılabiliyor.

Vakıfbank çalışanları kurum içi ve kurum dışı eğitimlerden yararlanabiliyor. Göreve yeni başlayan müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı ve memurlara bankanın Kurumsal Akademisi tarafından 42 saat eğitim veriliyor.

Vakıfbank İnsan Kaynakları ve İş Başvurusu
Vakıfbank personel alımlarından yararlanmak isteyen adaylar bankanın iş ilanlarına bankanın resmi web sitesi üzerinde insan kaynakları bölümü altında veya kariyer.net üzerinden ulaşabilirler, uygun gördükleri ilanlara personel alımı kapsamında iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu yapabilirler.

Silahlı silahsız özel güvenlik görevlisi alımları, şartlar

Güvenlik görevlisi alımları son 10 yılda büyük bir artış gösterdi. Ancak son dönemde güvenlik görevlisi alımlarında deneyim ön plana çıkmaya başladı. Güvenlik görevlisi alımlarında emekli polis ve askerlere yönelik iş ilanlarında artış yaşanıyor. Güvenlik görevlisi alımı yapmak isteyen şirketler adayların silah kullanabilen deneyimli kişiler olmasını istiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı verilerine göre Türkiye çapında 1435 adet güvenlik şirketi ve 444 adet özel güvenlik eğitim kurumu bulunuyor. Özel güvenlik sertifikası bulunan kişi sayısı ise 1 milyon 556 bin 250 iken aktif güvenlik görevlisi olarak çalışan kişi sayısı 283 bin civarında. Aktif olarak çalışan emniyet mensubu sayısı ise 270 bine yakın. Diğer bir deyişle, ülkemizde emniyet mensubundan çok özel güvenlik elemanı var.

Emekli polis ve askerler için iş ilanlarında artış yaşanıyor
Gazetelerde, emekli polis ve astsubaylara yönelik güvenlik görevlisi ilanlarında ciddi artış yaşanıyor. 2011’de çıkan yasayla emekli polislerin güvenlik görevlisi olabilmesi için gerekli adımlar atılmıştı. Son zamanlarda bu konuyla ilgili, sektörde hareketlilik var. Şirketler önceden silah kullanmış, güvenlik konusunda deneyimli elemanları tercih ediyor. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş sınırının da olmaması tecrübeli kişileri tercih edilmesinde önemli bir kolaylık sağlıyor.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları neler?
Özel güvenlik görevlisi olmak ve özel güvenlik görevlisi alımlarından yararlanmak isteyen adayların taşıması gereken şartlar var:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Silahlı görev yapacak olanlarda yaş sınırı 21, silahsız görev yapacak olan kişilerde ise 18.
Silahsız görev yapacak olanlarda eğitim durumu ilkokul. Silahlı görev yapacak olanların ise en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekiyor.
Ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapse mahkum olmamak, affa uğramış olsalar da devlete karşı suç işlememiş olmak, rüşvet, dolandırıcılık, irtikap, zimmet ve sahtecilik, ırza geçme, fuhuşa teşvik ve aracılık, uyuşturucu madde kullanma ve kaçakçılığı gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak.
Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.
Özel güvenlik görevinin yapılmasına engel olabilecek herhangi bir engel ya da hastalığa sahip olmamak.
Özel güvenlik temel eğitimini başarı ile tamamlamış olmak.

Emekli polis ve askerlerin güvelik görevlisi olması
Güvenlik şirketleri de tüm şirketler gibi deneyim, bilgi birikimi ve kaynakların iletişim ağından  yararlanmayı, hizmet sunumlarını daha efektif hale getirmeyi hedefliyorlar. Bu ihtiyaçların tamamına cevap vermesi açısından emekli polis ve askerler çok uygun ve önemli bir kaynak. Emekli polis ve askerlerin kurum ve personel idaresinde tecrübeli olduklarından dolayı tercih edildikleri de görüşler arasında. Özel güvenlik işinde disiplinin önemli bir yere sahip olduğunu belirten firma yetkilileri, emekli asker ve polislerde öz disiplinin yüksek olduğunu söylüyorlar. Emekli polis ve emekli askerlerin güvenlik görevlisi olarak çalıştırılmasına ilişkin bir diğer önemli nokta da şu. Mevcut şartlarda özel güvenlik şirketlerinin çalıştırdıkları elemanlara silah alma yetkisi bulunmuyor ve dolayısıyla emekli polis ve askerlerin silah taşıma yetkisi olduğundan özel güvenlik görevlisi alımında tercih ediliyor.

3 bin TL maaşla sosyal medya uzmanları aranıyor

Sosyal medya uzmanı’ olarak verilen iş ilanı sayısı her geçen gün artıyor. Şirketler, sosyal medya yönetimlerini uzman ellere teslim etmek istiyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler soluğu sosyal medya uzmanlığı için eğitim programlarında alıyor.

İnternetin hayatımızda kapladığı alana paralel olarak yeni meslek dalları ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de sosyal medya uzmanlığı. Peki nedir bu sosyal medya uzmanlığı? Neden şirketler bu alana ilgi gösteriyor? Sosyal medya uzmanlığının Instagram ve Facebook gibi mecralarda fotoğraf ve bilgi paylaşmak olmadığının belirtelim. Görev tanımı için de ‘sosyal medya’ kavramının geçmesi, her an herkesin bu işi yapabileceği algısını yaratıyor. Çoğu kişinin sosyal medyayı yakından takip etmesi bu algının oluşmasındaki en büyük sebep. Ancak günümüz iş dünyası sosyal medyayı takip etmek ya da sosyal medyada birkaç şeyi post etmekten çok daha fazlasını talep ediyor. Bu nedenle firmalar da bu işi uzman ellere teslim etmek istiyor. Bunu son dönemde yayınlanan iş ilanlarından da görmek mümkün. Sosyal medya uzmanı arayan firma sayısı her geçen gün artıyor.

Örneğin eleman.net’te 2016 ve 2017 yılında yayınlanan sosyal medya uzmanı ilanlarına bakıldığında ilan sayısında yaklaşık yüzde 40’lık bir artış olduğu görülüyor. Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, sosyal medya kullanımının etkisinin artmasıyla bu alandaki eleman ihtiyacının arttığına işaret ediyor. Artan talep çoğu kişiye yeni bir kariyerin de kapısını açıyor. Bu kapıdan geçmek isteyenler de soluğu sosyal medya uzmanlığı eğitimlerinde alıyor.

Sosyal medya uzmanı olmak ve konuyla ilgili yetkinliğini artırmak isteyen adaylar için pek çok eğitim programı mevcut. Sosyal medya uzmanlığı eğitim programlarının ücretleri ise 3.000 – 3.500 TL arasında değişiyor.

Sosyal medya eğitim programlarında hangi konular öne çıkıyor?

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi almak istiyorsunuz. Karşınıza çıkan onlarca seçenek arasından içeriği uygun, ücreti makul bir program bulma derdindesiniz. Bu noktada sosyal medya uzmanlığı eğitimlerinde öne çıkan bazı önemli konular var. Çünkü sosyal medya uzmanlığı pazarlama alanıyla da yakın temas içinde. Bu nedenle eğitimlerin içeriğinde pazarlama önemli bir yer tutuyor.

Sosyal medya uzmanlığında hangi konularda eğitim veriliyor?

– Sosyal medya strateji ve planlaması
– Sosyal medya otomasyon araçları
– Youtube, Linkedin gibi platformlardan başarılı kampanya örnekleri
– Sosyal medya pazarlama
– Sosyal medya durum analizi: Takip ve raporlama
– Sosyal medyada kriz ve itibar yönetimi
– SEO dostu içerik yazmak
– Sosyal medya pazarlaması nedir?
– Sosyal medya platformlarına reklam verme
– Yaratıcı fikir nasıl oluşturulur?
– Sosyal medya kampanyaları nasıl oluşturulur ve bütçelendirilir?

Kaynak: Para Dergisi

Türk Silahlı Kuvvetleri 43 bin personel alacak

Milli Savunma Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde personel ihtiyacının karşılanması için harekete geçti. Buna göre TSK’ya 43 bin adet yeni personel alımı yapılacak.

Milli Savunma Bakanlığı konuya ilişkin yapılan açıklamalarda 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine toplam 42 bin 938 adet yeni personel alımı yapılacağını duyurdu.

Söz konusu alımlar kapsamında 3755 adet subay, 5375 adet astsubay, 13213 adet uzman erbarş ve 20595 adet erbaş ve er alımı düzenlenecek.

TSK personel alımlarına başvuruda bulunmak isteyen adaylar yıl içerisinde konuya dair gelişmeleri takip ederek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Son Baskı