Haberler

ParaFrekans haberleri

Socar’ın Türkiye Yatırımları 20 Milyar Dolara Ulaşacak

Türkiye’de hali hazırda büyük yatırımlara girişen SOCAR önümüzdeki dönemde de Türkiye’de yatırım yapmayı sürdürmeyi planlayan yabancı şirketler arasında öne çıkanlardan bir tanesi. Şirket tesislerini tek çatı altında topladıktan sonra yeni yatırımlara devam etme kararı aldı ve buna göre yeni yılda yeni bir petrokimya tesisi için çalışmalara başlayacak. İzmir’de kurulması beklenen yeni tesisin çalışmalarının başlamasından sonra 2023 yılında tamamlanarak faaliyete geçirilmesi bekleniyor. Tüm yeni yatırımlarla birlikte SOCAR’ın Türkiye’deki toplam yatırımlarının 20 milyar doları bulması bekleniyor.

Socar’ın Operasyonları Çeşitlenerek Büyüyor

Socar’ın Türkiye’deki operasyonları ve faliyetleri çeşitlenerek büyümeye devam ediyor. Tüm yatırımlar tamamlandığında şirketin Türkiye’deki toplam yatırımı yaklaşık olarak 20 milyar dolar seviyesine ulaşmış olacak. Star Rafineri ile başlayan süreçle birlikte faaliyet alanlarını çok hızla çeşitlendirdi. Sadece 2019’da yapılan yatırımlara bakıldığında enerji işindeki zincirin her noktasına değmeye çalışan bu stratejinin izlerini görmek mümkün. 30 Ocak’ta EWE Turkey Holding ile iştirakleri Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji ve Millenicom satın alındı. 12 yıldır Türkiye’ye doğalgaz getiren ve TANAP ile doğalgaz iletimi (yıllık 1,2 milyar metreküp doğalgazın toptan satışı) yapan Socar, bu işlemle doğalgaz dağıtımında da faaliyet göstermeye başladı. Böylece doğalgazın üretim-iletim-dağıtım zincirinin tüm halkalarını tamamlamış oldu. Mayıs ayında ise Star Rafinerisi, Petkim’in hammadde ihtiyacının tamamını karşılar hale geldi. 23 Ekim’de ise Socar AQS, “Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Genişletme Projesi” kapsamında 40 doğalgaz depolama kuyusu açacağını açıkladı.

İzmir’de Yeni Bir Petrokimya Tesisi Kurulacak

Diğer taraftan SOCAR yeni bir petrokimya tesisi kurulumu için yeni yılda çalışmalara başlıyor. Buna göre yeni yılda başlaması beklenen çalışmalar sonucunda 2023 yılında çalışmaların tamamlanarak tesisin faliyete geçmesi planlanıyor.

2023’te tamamlanacak tesiste yılda 1,25 milyon ton PTA, 840 bin ton P-Ksilen ve 340 bin ton benzen üretilecek. 1.8 milyar dolarlık yatırımla kurulacak tesis, Star Rafinerisi ve Petkim ile entegre çalışacak. Bu hamlelere Aralık 2018’de İstanbul Havalimanı’ndaki dokuz akaryakıt istasyonunun işletme hakkını kazanmalarını da ekleyin. Aslında Socar Türkiye bir süredir akaryakıt işine girmeyi istiyordu. Ancak bu alanda karlılık en az yüzde 10-15’lik bir payla mümkün. Dolayısıyla Socar’ın bu alanda satın almalara gidebilir. Zincirin diğer halkası Petkim’in de ilk dokuz aylık finansalları oldukça iyi geldi. Net satışlar TL bazında yüzde 22 artırdı, ciro da 8,9 milyar liraya çıktı.

socar şirketi türkiye temsilcileri kimdir | PETKİM YATIRIMLARI NELERDİR |

Bereket Döner Bayilik Ağı Avantajları ve Destekler

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketi içinde ‘Holding’ yapılanmasıyla yer almaya hazırlanan Bereket Döner, bu süreçte kurumsal altyapısını her yönüyle tamamlamış olarak dünya devleri arasında da yerini almak için güçlü ve büyük adımlarla ilerliyor. Türk dönerinin dünyadaki sözcüsü ve savunucusu misyonu ile geleneksel bir lezzet olan döneri farklı coğrafyalara ulaştırmayı planlıyor.

Bereket Döner holdingleşme sürecinde, sektörde yenilikçi vizyonuna uygun, iki yeni iştirakle birlikte yapısını daha da güçlendirdi. Şirkete ait merkez restoranların yönetimi için Beser Restoran Hizmetleri AŞ kuruldu. Tüm restoran konseptlerine mimarlık hizmetleri vermek konsept kurgularını da güçlendirmek adına Projet Mimamırlık AŞ kurularak faaliyete başladı.

Bereket Döner, yeni yılda sektörde ilklere imza atarak franchise yatırımcısına yeni imkanlar sunuyor. 2015 – 2019 iş planının 4. yılına giren Bereket Döner, yoluna güçlü ve emin adımlarla devam ediyor. Bereket Döner bayilik ağını da günden de büyütmeye ve genişletmeye devam ederken bir yandan da mevcut franchise yatırımcılarına sürekli olarak destek veriyor. Yeni yıla yüzde 50’nin üzerinde büyüme hedefiyle giren Bereket Döner, bu yıl boyunca bayilerine uyguladığı reklam katılım payını da almayacak.

Sunduğu alternatif konseptler ve avantajlar ile de yeni bayilik almak isteyen yatırımcılara da ayrıca “Bereketli kazanç” kapısını aralıyor olacak.

Bereket Döner söz konusu bu destek programı kapsamında mevcut bayiliklerinden 2. bayiliği açanlara, ilk ürün siparişindeki dönerlerini ücretsiz olarak verecek. Mevcut yatırımcısını güçlendirme ve büyütme hedefiyle yine bu kapsamda 3. bayiliği açanlardan ise franchise ücreti almayarak yeni şube açılışlarına da yine tam destek verecek.

İmaj Mühendisliği Nedir? Kurumsal ve Bireysel İmaj Oluşturma

İster bireysel ister kurumsal olsun bir imajınız var. Peki bu imaj işlerinize ve hedeflerinize uygun mu? Eğer bireysel ya da kurumsal imajınızın gerektiği noktada olmadığını düşünüyorsanız burada devreye imaj mühendisliği ve imaj oluşturma tekniklerini sokabilirsinizi. İmaj mühendisliği, imaj oluşturma, imaj danışmanlığı ve imaj oluşturma uzmanlığı yakın gelecekte sıkça duymaya başlayacağımız kavramlar arasında yer alıyor.

Peki imaj oluşturma nedir? Bireysel ve kurumsal imaj oluşturmak neden önemli? İmaj oluşturma uzmanlığı nedir? İşte bu soruların cevapları…

İmaj Mühendisliği ve İmaj Oluşturma Nedir?

GENİŞ açılımlı yeni bir alan. Herkesin kolayca yapamadığı, çeşitli disiplinlerin tornasından geçen sıra dışı uğraşılardan biri. ABD ve Batı ülkelerinin çoğunda hızla yükselen bir işkolu. Uluslararası meslek literatüründe kısaca ‘Image Consulting Service’ şeklinde tanımlanan bu işi yenilenmiş özellikleriyle yapmak giderek önem kazanıyor. İnsan ve toplum psikolojisini iyi bilmek bu işin ilk basamağı. Konu danışmanlıkla sınırlı değil; işin uzmanları kişi ya da kurumları ele alıyor, derinlemesine analiz edip onları yeniden şekillendiriyor. Son yıllarda eskimiş kurumsal markaları rehabilite eden, onlara yenilenmiş bir kimlik kazandıran kuruluşlar var.

Hem bireysel hem de sosyal psikoloji uzmanlarının yanısıra, psikolog, ekonomist, hukukçu gibi kendi alanlarında uzmanlaşmış kişiler bu yeni nesil iş ortamında rol alıyor. Verilecek hizmet kurumsal değil de bireysel ise işin içine ‘moda tasarımcıları’, ‘stilistler’, ‘diksiyon öğretmenleri’, insan kaynakları yöneticileri’ ve kariyer koçları da katılıyor. ‘Kariyer Koçu’ deyince bahsettiğimiz bu işi onların yaptığı bireysel hizmetlerle karıştırmamak gerekiyor. Kariyer koçları sadece bireylere hizmet veriyor. Burada ise hem bireyleri rehabilite etmek, hem de kurumları yeniden dizayn etmek gibi en basitinden en komplike olanına kadar çeşitli uzmanlık alanları var.

Yeni Nesil İmaj Oluşturma Uzmanlığı

Önce bireysel hizmetten başlayalım: Yeni nesil ‘İmaj Oluşturma Uzmanlığı’ klasik kariyer koçluğunun ötesinde bir açılıma sahip. Çünkü kariyer koçları daha çok insan kaynakları uzmanlığı kapsamında sınırlı hizmetler veriyor. Yaptıkları iş genellikle bireylerin ‘ne yapması’ gerektiğiyle değil; ‘ne yapmamalarıyla’ ilgili. Dolaysıyla, kariyer koçları ilgili bireyler için CV hazırlamazken, ‘İmaj Oluşturma Profesyonelleri’ çok özel ‘biyografiler’ hazırlayarak bireylerinin en ideal şekilde kendilerini anlatıp konumlandırılmalarını da sağlıyor. Kişiler zaman içinde liderlik düzeyinde bir gelişim içinde olduklarını fark ediyor; iletişim kanallarını bu işin profesyonellerine sonuna kadar açıyorlar. Bu aşamayla birlikte bireyler kendi performanslarını hızla artırırken kendilerine olan güvenlerini de yeniden kazanıyor. Böylece her birey becerisini yeniden keşfedip kendini iddialı bir noktadan görmeyi kolayca öğrenmiş oluyor.

Sonuçta kişi, kendini keşfetmeden iş aramak yerine yenilenmiş kimliğiyle hedeflediği işe odaklanıyor. Bu konuda derinlemesine bilgi sahibi olmak onun bir anlamda yaşam felsefesini dizayn ediyor. Onlar için kariyer yolculuğu önceden belirlenmiş hedeflere dönüşüyor. Böylece ‘ne iş olursa yaparım’ sıradanlığı ortadan kalkıyor; ‘benim şu şu işlerde iddialarım var’ bilinci oluşmaya başlıyor. Sonuçta olası genel performans değerlerini başkalarının değil, kişinin kendisinin tayin etmesi sağlanmış oluyor.

Dahası, iletişim becerileri olağanüstü geliştiği için başkalarından yardım almadan kendi işini kendi buluyor; hatta o işi geliştirilmiş bilinciyle karşı taraf için bir ihtiyaç haline getiriyor. Tüm bunların aksi ise, ‘acaba’lar içinde bocalamak, iş bulmak için ‘koltuk değneği’ olarak birilerinin yardımına gereksinim duymak ve güven bunalımı içinde kişiliğini yitirip kaybolmak.

Kısacası, ‘imaj oluşturma tekniği’ bireyin, müthiş bir özgüven duygusu içinde kendini keşfedip kişiliğini yeni baştan dizayn etmesi anlamına geliyor. Birey, bu türden bir bilinçle giyim kuşamından, konuşma tekniğine kadar hemen her şeyini geliştirip, bambaşka bir imajla yeniden doğuyor. Biz tüm bu sürece çalışma psikolojisinde ‘self assertive’ farkındalığı (kendinden emin olmak ve yeniden özgüven kazanımı) diyoruz.

İmaj Oluşturma Yeni Bir Departman Olabilir

Önceki bölümde biraz üstü kapalı da olsa bireysel kişiliğin önemine ve geliştirilmesine vurgu yapmış olduk. Aynı sistem en küçüğünden, en büyüğüne tüm organize firmalar için de geçerli. Çünkü ne kadar geniş, ne kadar büyük, ne kadar tanınmış olsun; marka taşıyıcısı tüm şirket ve kuruluşlar da yeni nesil ‘imaj oluşturma’ kurallarını öğrenmek ve iyi bilmek zorunda. Batı dünyasındaki deneyimler gösteriyor ki, ‘büyüklük’ ya da ‘tanınmış olmak’ geleneksel imajı ve kurumun büyüklüğü garanti altına almaya yetmiyor. Çünkü bu devirde büyüklüğün ve tanınmış olmanın kriterleri her an değişiyor, hızla çeşitleniyor.

İmaj Oluşturma Uzmanlığı’ bundan böyle dışarıda değil, çoğu şirket ve kurumlarda kendi sistemlerinin içinde bağımsız bir departman olarak yer almaya başlayacak gibi görünüyor. Öyle ki, bu iş klasik marketing kurallarıyla ya da gelenekselleşmiş reklam ve pazarlama sistemlerinin alışılmış değerlendirmeleriyle yapılmıyor artık. Çoğu reklam ve tanıtım firmalarına havale edilen eski nesil anlayışlar tümden değişmiş durumda. Şimdi bu konuda her biri ileri düzeyde uzmanlaşmış sosyolog, hukukçu, sanatçı, estetisyen, psikolog, mimar ve özellikle değişim mühendislerinin yer aldığı yeni nesil kurumlarla işbirliği yapılıyor; şirketin ilgili departmanı yeni nesil bu kurumları kendi içine almadan içselleştiriyor.

İmaj Danışmanlığı Yeni Bir Uzmanlık Alanı

Yapılan iş aslında değişen dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen yeni bir uzmanlık alanı. Bu iş danışmanlarla yürütülecek bir süreç olmaktan da çıkmış durumda. Çok şaşırtıcı bir gelişme yaşanıyor. Yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan uzmanlık kurumları aslında günün koşullarına uyan ‘imaj oluşturma’ işini profesyonel disiplin içinde yapıyor, büyük markalara da her alanda yeniden yapılanma olanağı sunuyor. Böylece toplum algısında imajla ilintili algı ve rezonans (ahenk) oluşuyor.

Tüm bu ince işlerin mimarisini kurgulamak yalnız klasik koşullanmaları değil; toplumsal alışkanlıkları da yeni baştan inşa ediyor. İşin açılımı oldukça geniş: ‘Yapılan reklamların algısal değerlendirmesini yapmak’, ‘çalışanların motivasyonunu ölçmek’, ‘tüketicilerle doğrudan görüşerek beklentileri saptamak’, ‘görsel efekt ve ambalajların yaş grupları ve toplumsal statüye göre estetik analizlerini gerçekleştirmek’, ‘marka adlarının birey ve topluluklar üzerindeki algı duyarlılığını test etmek’, ‘üst düzey çalışanların toplum içindeki imajlarını irdelemek’ vb. gibi onlarca tespit ve analiz ortaya çıkıyor. Asıl önemli olan ise, tüm bunları ister bireysel, ister kurumsal olsun; tutucu patronlar, işletme körlüğü içindeki tepe yöneticileri ve modası geçmiş pazarlama uzmanlarının müdahalesinden kurtararak bağımsız ve bilimsel bir gereksinim haline getirmek. Kısacası imaj oluşturma eylemi yalnız kişi ve kurumları değil, şimdi toplumun ilgili katmanlarını da adeta yeniden inşa ediyor.

Yurtdışında Çalıştım Türkiye’de Borçlanarak Emekli Olabilir Miyim?

Yurtdışında çalıştım Türkiye’de emekli olabilirmiyim Türkiye’den emekli maaşı alabilirmiyim? Yurtdışı staj veya askerliğimi emekliliğime saydırabilirmiyim? Yurtdışında çalışarak Türkiye’de emekli olma şartları neler? sorularının cevabını merak edenler için işte cevapları…

Yurtdışında Çalıştım Türkiye’de Nasıl Emekli Olurum?

Yurtdışında çalışanlar, staj veya askerliğini yurtdışında yapanların Türkiye’de emekli olma ve Türkiye’den emekli maaşı alma şansları mevcut anca yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması ve emekli maaşı alması için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Bunların başında Türk vatandaşı olmak var. Diğer yandan yurtdışında çalışıp Türkiye’de emeklilik başvurusu yapmak isteyenlerin Türkiye emeklilik başvurusunda yurtdışında 18 yaşından sonra geçen yılların ve sürenin değerlendirmeye alınacağını göz önünde bulundurmaları gerekiyor. 18 yaşından itibaren çalışmasanız da yurtdışına kaldığınızı süreyi ve yılları Türkiye’deki emeklilik başvurunuza ekleterek Türkiye’de borçlanarak emekli olabilirsiniz.

Yurtdışında Yaşadım ve Çalıştım Borçlanarak Türkiye’de Emekli Olabilir Miyim?

Yurtdışında yaşamış ve çalışmış kişiler gerekli şartları taşıdıkları takdirde Türkiye’de borçlanarak emeklilik başvurusu yapabilir ve emekli olarak emekli maaşı alabilirler. Diğer yandan yurtdışında 18 yaşından sonraki yıllar geçerli olmak üzere Türkiye’de emekli olmak isteyen kişiler yurtdışında çalışmamış olsalar dahi borçlanarak Türkiye’den emekli olmak için  başvuru yapabilirler. Borçlanarak emekli olmak isteyen adaylar SGK bünyesinde gerekli işlemleri yaparak istedikleri zaman borçlanmayı gerçekleştirebilirler ancak tam anlamıyla emekli olmak ve emekli maaşı almak için gerekli yaş şartının ve diğer koşullanların sağlanmasını beklemeleri gerekmektedir.

SGK Yurtdışı Borçlanma Kanunu Ne Diyor?

Yurtdışında çalışarak ve yaşayarak Türkiye’den emekli olmak isteyenler borçlanacakları sürede Türk Vatandaşı olma şartı bulunmakla birlikte, Türk Vatandaşlığında geçen sürelerde SGK’ya borçlanabilir. 3201 Sayılı Yurtdışında bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında geçen sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından değerlendirilmesi hakkında kanun ile Yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikler uyarınca, 18 yaşını dolduran ve yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşlarının, Türk Vatandaşı iken geçen ve belgelendirilebilir sigortalılık süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödenmiş gibi borçlandırılarak Sosyal Güvenceleri yönünde değerlendirilmektedir.

Yurtdışında Çalışanların Türkiye’de Borçlanarak Emekli Olma Şartları Neler?

Yurtdışında herhangi bir işyerinde çalışmayan ve ev hanımı olarak geçen süreler, Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabii sigortalılık süresi var ise borçlanmanın talep edildiği tarihte ki en son sigortalılık durumuna göre borçlandırılır. Eğer kişinin daha önce Türkiye’de sigortalılık durumu yok ise 4/b (Bağ-Kur) bendi kapsamında geçmiş sigortalılık süresi olarak değerlendirmeye alınmaktadır. 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yurtdışı borçlanmalarda dikkate alınacak günlük miktar, asgari günlük aylığın yüzde 45 oranına göre hesaplanacak. Diğer bir ifadeyle, 31 Temmuz 2019’a kadar geçerli olan günlük 27,29 TL tutarındaki borçlanma miktarı yüzde 40 oranında, yani gün başına 11,01 TL artarak 38,38 TL’ye yükselecek. Emeklilik yaşı, borçlanılan süre ve dolaysıyla borç miktarı artmış olacak. Emekli olmaya yetecek asgari borçlanma gün sayısı 3.600 veya 5.000 günden en az 5.400 güne (kısmi aylık için), tam aylık için kadınlada 7.200 gün ve erkeklerde 9.000 güne çıkacak.

Kazakistan’a İşçi Arayan Firmalar 2020 Kazakistan İnşaat Firmaları

Kazakistan, son yılların parlamaya devam eden ülkelerinden biri ve gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. Gelişen yapısıyla ve artan popülerliği ile Kazakistan son dönemde hem şirketlerin, hem de kendi işini yapmak isteyenlerin, hem de yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin dikkatini çeken ülkelerden biri konumuna geldi. Günümüzde birçok Türk şirket Kazakistan’da iş ve yatırım yapmakta, özellikle de Kazakistan’da iş yapan Türk inşaat firmaları önemli altyapı ve üstyapı projeleri üstlenmektedir.

Kazakistan ekonomisine bakıldığında burada belli başlı sektörlerin hızlı bir gelişme kaydettiği görülmektedir. Bugün ülkede hizmet sektörü ve inşaat sektörü büyük bir ivme kazanmış durumda olmakla birlikte ülkede yerli, yabancı ve Türk şirketler Kazakistan‘ın yeniden yapılanması çerçevesinde önemli misyonlar üstlenmektedirler. Kazakistan’da iş yapan inşaat ve yapı şirketleri alt yapı projeleri, üst yapı projeleri, rezidans, otel, okul, hastane, konut, endüstriyel tesisteler gibi pek çok alanda projeler üretmekte ve söz konusu bu projeleri en kısa sürede teslim etmektedirler. Kazakistan’da inşaat alanında iş potansiyelinin ve inşaat şirketleri sayısının da fazla olması Kazakistan’a işçi ve eleman alımı yapılmasını da sağlamaktadır. Günümüzde özellikle Türk inşaat şirketleri Kazakistan’a Türkiye’den işçi ve eleman götüren en önemli şirketler arasında yer almaktadır.

Kazakistan’a İşçi ve Eleman Götüren Türk Firmalar

Yukarıda da belirtildiği gibi Kazakistan’da inşaat işleri oldukça hareketli ve iş potansiyeli yüksektir. Bunu değerlendirmek isteyen inşaat firmaları da Kazakistan’da iş yapan en önemli şirketler arasında yer alırlar. Bugün Türkiye’den pek çok Türk şirketi Kazakistan inşaat sektöründe çok önemli işlere ve projelere imza atarken Türkiye’den Kazakistan’a işçi ve eleman götüren şirketler arasında da önemli bir noktadadır. Kazakistan’da iş yapan ve Kazakistan’a işçi götüren Türk firmalardan bazıları Enka İnşaat, Cengiz İnşaat, Anel Grup İnşaat, Aslan İnşaat ve Tekfen İnşaat‘tır. Söz konusu şirketler aynı zamanda yurtdışında farklı ülkelerde iş yapan en önemli şirketler arasında da yer almaktadır.

Kazakistan İş İmkanları Nelerdir? Kazakistan’da İş Arama

Yurtdışı iş kapsamında Kazakistan’daki iş imkanları ve iş olanaklarından faydalanmak isteyen kişiler için bu ülkede başta inşaat sektörü olmak üzere farklı iş fırsatları var. İnşaat sektörü yanında Kazakistan’da sayısız firmanın iş yaptığı diğer sektörlerde de iş bulmak ve iş imkanlarından yararlanmak mümkün. Kazakistan’da iş arama sürecine girmeden önce ilk olarak bunu organize etmeniz gerekiyor. Mesleğiniz nedir? Hangi sektörlerde çalışabilir hangi işleri yapabilirsiniz? Burada size uygun Türk şirketleri var mı veya ilgilendiğiniz sektörde iş yapan yabancı şirketler var mı? Yabancı diliniz, özel yetkinlikleriniz vs bunlara sahip misiniz? Bu soruların cevabını netleştirdikten sonra Kazakistan’da iş imkanlarını değerlendirmek için iş arama sürecine başlayabilirsiniz.

Kazakistan’daki İnşaat Firmalarında İş

Kazakistan’da oldukça yoğun bir şekilde faaliyet yürütülen inşaat sektöründe çalışmak ve bu alandaki iş olanaklarını değerlendirmek isteyen kişiler için en uygun şirketler Kazakistan’daki Türk inşaat şirketleridir. Söz konusu inşaat firmaları ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’den yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yaparak Kazakistan’a işçi götüren şirketler arasında bulunur. Kazakistan’da çalışacak eleman arayan şirketler bu alanda sıvacı, formen, duvarcı, soğuk demirci, iş makinesi operatörü, şantiye şefi, inşaat işçisi, inşaat teknikeri, inşaat ustası, elektrikçi, tesisatçı, topoğraf, boyacı, fayansçı, inşaat kalfası gibi elemanlar almaktadır. Bunlar yanında beyaz mühendis vb. yurtdışı eleman alımı da yapmaktadırlar.

Kazakistan’a Eleman Arayan Firmalar İş Başvurusu

Kazakistan’da çalışacak eleman ve işçi arayan firmalar yurtdışı eleman bulmak için yurtdışı iş ilanları yayınlamaktadırlar. İnternet üzerinden yurtdışı iş ilanlarını araştırabileceğiniz çok sayıda yerli ve yabancı kaynak mevcut. Söz konusu internet kaynakları üzerinden iş ilanlarına göz atabilir kendinize uygun gördüğünüz Kazakistan iş ilanlarına iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu yapabilirsiniz.

2019 kazakistan insaat usta alimi |

Bankalarda Kredi Talebinin İncelenmesi ve Kredinin Onaylanması

Bankalara kredi için müracat ederek kredi başvurusunda bulunan firmalar banka işlemleri kapsamında bir değerlendirmeye tabi tutulur ve firmaya kredi verilip verilemeyeceğine ilişkin olarak mevcut ve geçmiş bilgileri kapsayan bir araştırma yapılır. Araştırma sonrasında kredi verilmesinde bir sorun görülmüyorsa kredi yine banka işlemleri kapsamında onaya sunulur.

Bankaların işleyişi kapsamında kredilendirme süreci ve kredi onayı süreci nasıl çalışıyor? Kredilendirme süreci kredi talebi olan müşteri ile yapılan ilk görüşme ile başlayan ve kredinin tasfiyesine kadar olan işlemlerin tümünü kapsayan bir süreçtir. Riskin en alt seviyede kalabilmesi için sürecin her aşamasında banka başarılı kredi yönetimi yapmak zorundadır.

Banka İşlemlerinde Kredi Talebinin Alınması

Müşterinin bankadan kredi talebi olduğunda veya şubece pazarlama çalışmalarıyla talep yaratıldığında, yapılacak ilk görüşme ile firmanın krediyi kullanım amacı, talep ettiği kredi tutarı, istediği kredi türü, ödeme şartları müşteriden öğrenilir. Bu ilk görüşmede ayrıca müşteri ile ilgili genel bilgiler toplanır. Banka şubesi tarafından kredi talebini yapan firmadan gerekli belgeler istenir. Kredi talep eden firmadan istenecek belgeleri şöyle sıralanabilir:

  • Firmanın kayıtlı olduğu odadan alacağı oda sicil kaydı. Son üç yılın bilanço ve gelir tabloları ekleriyle birlikte (Vergi dairesi onaylı)
  • Vergi levhası
  • Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş şirket ana sözleşmesi ve değişiklilerin yayınlandığı)
  • İmza sirküleri
  • Hesap durumu
  • Faaliyet belgesi (Sanayi işletmeleri için)
  • Tapu fotokopileri
  • Vekaletle işlem yapılacaksa vekaletname örneği

Kredi Talebi ve Kredi Başvurusunun İncelenmesi

Müşteriden ziyaret sırasında alınan bilgiler ışığında, müşterinin iş konusu, ortakları, sermaye yapısı, yönetimde etkin olan ortaklar, yönetim kadrosu hakkında bilgiler, diğer bankalar ile ilişkileri, mevcut kredi limiti, sorunlu ödemeleri gibi konular piyasadan, diğer bankalardan, TCMB kayıtlarından firmanın müşterilerinden ve tedarikçilerinden alınan
bilgilerle değerlendirilerek işletmenin bankanın kredilendirme ön koşullarına uyup uymadığı tespit edilir. Detaylı bilgi toplama müşteri ile ilk kez çalışıldığında mutlaka yapılmalı, daha önceden çalışılan müşterilerde ise değişiklikler takip edilmelidir.

İstihbaratı olumlu çıkan müşteriler için mali tabloları üzerinden mali analiz yapılır. Yapılan mali analizin kalitesi eldeki mali bilgilerin tam ve güvenilir olmasına ve değerlendirmenin doğru yapılmasına bağlıdır. İlk kez çalışılacak müşteriler için mali analiz ve istihbarat sonuçları olumlu ise kredinin teminatlarının araştırılıp fiyatlandırılması yapılır. Tüm belirtilen çalışmalardan çıkan sonuç olumlu ise bankanın hazır formatında onay için yetkili olan makama kredi teklifi yapılır

Banka İşlemlerinde Kredilendirmede Onay Süreci

Şube pazarlama yetkilileri istihbarat ve mali analiz sonucunda olumlu bulduğu kredileri bankanın standart formatında limite göre onaylanmak üzere şube kredi komitesine veya genel müdürlüğe teklif eder. Şube yetkisinde olan krediler şube kredi komitesinin onayından sonra, kredi şubece uygun bulunan şartlara göre kullandırılır.

Genel Müdürlüğe gönderilen krediler ise limitine göre ilgili kredi tahsis müdürlüklerinde incelendikten sonra limitine göre kredi komitesine veya yönetim kuruluna sunulur. Onaylanan krediler için şubeye kredinin onayı ve kullandırım şartları yazılı olarak bildirilir. Şube tarafından bu bildirime uygun olarak kredi kullandırılır.

Apple’ın patronundan fiyat yüksekliği eleştirilerine yanıt geldi

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan iPhone marka  cep telefonlarının yeni modelleri ve bunların özellikleri oldukça merak edilen konular arasında. Yeni geliştirilen teknolojiler , işlemci ve kamera kalitesi gibi niteliklerin yanı sıra bu ürünlerin fiyatları da önemli bir gündem konusu.Sıkı birer iphone kullanıcısı olan kişiler her yeni model güncellemesinde ürünün yeni olanını almak istiyor.Ancak ülkemizdeki vergilendirme sistemi ve yüksek kur fiyatları yeni modellere sahip olmayı oldukça zor bir hale getiriyor. Türkiye genelinde tekrar zamlanan mevcut iPhone modelleri bir yana, yeni iPhone modellerinin resmi fiyatı henüz açıklanmış değil; ancak şu an satışta olan spot iPhone XS Max modellerinin fiyatı 17 bin TL’ye kadar ulaşıyor.Ülkemizde bu konular üzerine tartışmalar sürerken Apple’ın patronu Tim Cook’dan İphone fiyatları ile ilgili bir açıklama geldi.

Good Morning America isimli televizyon programına katılan Apple CEO’su Tim Cook, iPhone Xs’in pahalı olduğu yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Cook yeni akıllı telefonlardaki inovasyonun ucuza mal olmadığını ve cihazın daha fazla yeni nesil teknolojiyi bir araya getirdiğini söyledi.

Apple’ın patronu konuyla ilgili olarak “Herkes için bir iPhone yapmak istiyoruz. Bu her zaman bizim hedefimiz oldu ve hatta daha düşük fiyatlara sahip birkaç iPhone’umuz var. Ama eğer bu telefona bakarsanız [iPhone Xs] inanılmaz bir kamerası var ve bir akıllı telefonda kullanılan en küçük ve en güçlü yongaya sahip” dedi.

Cook, iPhone’un sadece tipik bir akıllı telefon değil aynı zamanda tüketicinin ihtiyaç duyduğu diğer tüm cihazların yerini aldığını, bu nedenle çok fazla işlevsellik sunmanın da yüksek bir maliyet gerektirdiğini vurguladı. Deneyimli yönetici “Telefonunuz dijital kameranızın yerini aldı. Müzik çalarınızın yerini aldı. Video oynatıcınızın yerini aldı. Tüm bu farklı cihazların yerini aldı. Dolayısıyla, ürün gerçekten çok önemli ve insanların en yenilikçi ürüne sahip olmak istediklerini öğrendik. Ve bunu yapmak çok ucuz bir şey değil” dedi.

 

 

 

 

Dolar düşer mi? Uzman yorumu

Türkiye’de döviz piyasalarında önemli hareketlerin yaşandığı son zamanlarda herkes dövizin nereye gideceğini merak etmeye başladı. Yükselişi şaşkınlıkla takip edilen dolar yükselecek mi yoksa düşme yaşanacak mı? Uzmanların dolar beklentileri neler?

Döviz piyasası 2016 yılının büyük bölümünü sakin geçirdi ancak son çeyrekte gerek siyasi belirsizlikler gerekse dış kaynaklı sebebler ile dolar önemli bir yükseliş kaydetti ve işler değişti. Son üç ayda dolar kuru yüzde 20’lik bir artış gösterdi ve 2,9 TL seviyelerinden hızla 3,5 TL seviyesine çıktı. Uzmanlar doların TL cinsinden değerinin önümüzdeki dönemde bu seviyede kalacağını düşünüyorlar. Şirketler yeni yıl bütçe plan ve stratejilerinin dolar kurunu 3,5 ve 3,6 seviyelerini baz alarak oluşturmuş durumdalar.

PLANLARIN DEĞİŞME İHTİMALİ VAR

Şirketler bir sonraki yıla ilişkin planlarını genelde yılın son aylarında yapıyor. Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yılın son ayları oldukça çalkantılı geçti. Son çeyrekte dolar kurunda yaşanan yüzde 20’lik artış planları yine alt üst olmuş durumda. Şirketler planlarını tekrar yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü uzmanların 48,6’sı yaşanan gelişmelerden sonra yeni yıl bütçe planlarının revize edilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Birçok şirket piyasaları gözlemlemekte ve gerekirse gerekli revizyon yapılacak.

Vivense 10 mağaza açarak personel alımı yapacak

Mobilyada online satış platformu olan Vivense, 2013 yılında çıktığı yolda hızlı bir şekilde büyüme kaydetti. Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilen mobilyaları tüketicelere fiyat avantajıyla ulaştırmak üzere kurulan marka, kısa bir zaman içinde yaklaşık 30 bin eve girmeyi başardı. Geçen süreçte toplam 8 milyon dolarlık yatırım çeken ve hedef büyüten Vivense, perakende olarak da satış yapmaya başladı.

İstanbul, Ankara ve İzmir‘de showroom’lar açan Vivense, 2017’de toplam 10 adet yeni mağaza açmayı planlıyor.

Vivense açtığı yeni mağazalarda personele de ihtiyaç duyacağından söz konusu mağazalar için personel alımı yapacak. Mağazaların açılacağı öncelikli iller, Kocaeli, Bursa ve Antalya olacak.

Vivense’ni kurucusu Kemal Erol, gelecek yıl yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedeflediklerini belirtiyor. Mobilyanın yanı sıra ev tekstili ürünlerinin satışına da başladıklarını belirten Erol, sözlerine şöyle devam ediyor: Bu ay itibariyle mutfak ve banyo ürünleri, sofra ve ev dekorasyon ürünleri de Vivense’de yer alacak. Toplamda 5 bin yeni ürün koleksiyona eklendi. 2013’te 2 milyon TL olan ciromuzu mağazalaşma ve yeni ürün portföyü ile yıl sonunda 40 milyon TL’ye çıkaracağız. 2017 ise 70-80 milyon TL ciro hedefliyoruz.

Vivense’nin kurucusu diğer yandan yurtdışında da mağaza açmak için plan yaptıklarını dile getiriyor.

Son Baskı