EkonomiHaberler
Yeni

İzlanda’da İş İmkanları, Asgari Ücret ve Maaşlar 2023 Çalışılabilecek İşler

Yurtdışı iş arayanlar ve yurtdışında çalışmak isteyenler için İzlanda uygun bir ülke mi? İzlanda'da ne iş yapılır, hangi işlerde çalışılır? İzlanda'da çalışanlar ne kadar para kazanıyor, asgari ücret ve ortalama işçi maaşları ne kadar?

Yurtdışı iş arayanlar ve yurtdışında çalışmak isteyenler için İzlanda uygun bir ülke mi? İzlanda’da iş imkanları ve çalışma olanakları neler? Hangi sektörlerde ve işlerde çalışılabilir? İzlanda’da çalışanlar ne kadar para kazanıyor? İzlanda’da asgari ücret ve işçi maaşları ne kadar? İşte yurtdışı işçi ve eleman adayları olarak yurtdışı iş imkanlarını araştıranlar için İzlanda…

Aktif volkanik dağları, siyah kumlu plajları, engebeli kıyıları ve görkemli şelaleleriyle turizm konusunda ilgi çeken ülkelerden biri olan İzlanda yurtdışında çalışılabilecek ve yurtdışı işler için tercih edilebilecek ülkeler arasında popülaritesi artanlardan bir tanesi olarak son zamanlara öne çıkıyor.

Ekonomik sistem olarak serbest piyasa ekonomisini ve kapitalizmi benimsemiş olan İzlanda, 2008 krizinden sonra son yıllarda ekonomisi hızlı büyüyen, sürekli gelişen, işsizliğin azaldığı ve yaşam standartlarının yükseldiği bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekiyor, dolayısıyla son zamanlarda yurtdışı iş arayan ve yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyenlerin de merak ettikleri ve hakkında bilgi toplamak istedikleri ülkelerden biri haline geldi. %3.8 gibi düşük bir işsizlik oranına sahip olan ülkenin para birimi İzlanda Kronu da yaşam ve ekonomi standartlarının yükselmesiyle birlikte güçlenmeye devam ediyor. İzlanda’da başlıca konuşulan diller İzlandaca, Norveççe, Almanca ve İngilizce olarak öne çıkıyor.

İzlanda’da Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar?

Turizm ve göç anlamında son yılların gelişen ve ekonomisi büyüyen ülkelerinden biri olan İzlanda’da yurtdışı iş arayan ve çalışmak için iş imkanlarını değerlendirmek isteyenlerin sayısı da hızla artıyor. Tabi İzlanda’da iş ve yaşam dendiğinde akla ilk gelen konulardan biri de işçi ücretleri, asgari ücret ve maaşlar olarak öne çıkıyor. Peki İzlanda’da işçi ücretleri, asgari ücret ve maaşlar ne kadar? İzlanda’da çalışanlar ne kadar para kazanıyor? Yurtdışı işler kapsamında İzlanda’da para kazanılabilir mi?

İzlanda’da asgari ücret ve maaşlar resmi olarak yaklaşık 300.000 İzlanda Kronu. Yani İzlanda’da genel işçi ve eleman maaşları resmi olarak 300.000 Kron’nun altında olamıyor. Diğer taraftan ilerleyen dönemde asgari ücret uygulaması kapsamında bu miktarın daha da yukarılara çekilmesi öngörülüyor ve asgari ücretin arttırılması için farklı işçi federasyonu ve dernekler hükümete baskı yapıyor. İstatistiklere göre yerli İzlanda vatandaşı olan çalışanların ortalama aylık geliri ise 400.000 – 450.000 Kron arasında değişiyor. Ancak vergiler unutulmaması gereken önemli bir konu. Ödenecek vergilerden dolayı ki maaş miktarlarına göre farklı yüzdelerde kesinti yapılıyor, elinize geçecek net maaşı etkileyebilir.

Bir başka ve merak edilen konu İzlanda’da saatlik işçi ücretleri. Peki İzlanda’da saatlik yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman ücreti ne kadar? Bilindiği üzere yurtdışında özellikle de gelişmiş ülkelerde çalışanlar için saatlik ücret baz alınıyor. İzlanda’da çalışan işçi ve elemanların saatlik ücreti ise 4.000 İzlanda Kronu olarak belirlenmiş. Kısacası hangi işte çalışırsanız çalışın bir işçinin saatlik ücreti bunun altında olamaz.

İzlanda’da Çalışılabilecek Sektörler ve İş İmkanları

Avrupa ülkeleri arasında refah seviyesi yüksek ilk 5 ülke arasında yer alan İzlanda son zamanlarda yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları konusunda sıkça araştırılan ülkeler arasında öne çıkıyor. Özellikle son yıllarda artan refah seviyesi ve para biriminin güçlenmesi yurtdışı iş ve yurtdışı çalışma konusunda İzlanda’ya olan talebi arttırmış durumda. Peki İzlanda’da çalışılabilecek işler ve sektörler neler? Hangi alanlarda yurtdışı iş imkanları ve para kazanılabilecek olanaklar var?

İzlanda’da yoğun olarak işçi ve yurtdışı eleman çalıştıran ve iş imkanlarının yoğun olduğu ve aynı zamanda ekonominin lokomotifi olan sektörler turizm, balıkçılık ve balık ürünleri işleme, alüminyum, jeotermal enerji, hidro enerji, medikal ve ilaç kimya olarak dikkat çekiyor. Özellikle alüminyum işleme ve alüminyum üretimi ülke ekonomisinde ve ihracatında önemli bir rol oynuyor.

Genel olarak yurtdışı işler ve iş ilanları kapsamında İzlanda’da iş imkanlarını ve çalışma olanaklarını değerlendirmek isteyen yurtdışı işçi ve eleman adayları İzlanda’daki başlıca sektörleri göz önünde bulundurarak söz konusu bu sektörler iş arayışında bulunabilirler. Yabancı dili olanlar İzlanda’da iş ilanlarını araştırmak için online iş ilanı yayınlayan portalları inceleyebilirler. Diğer yandan herhangi bir bağlantıları varsa bağlantılarını kullanarak iş arama sürecine girişebilirler.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı