Haberler

İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Sıradan bir iş başvurusu artık sizi hedefe götürmeyebilir. Belli başlı noktalara dikkat ederek başvuru kalitesini arttırmak sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. İşte iş başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken 10 madde.

1. Aynı şirketin farklı pozisyonlar için olan tüm iş ilanlarına başvuru yapmanız, sizin tam bir hedefinizin olmadığını gösterecektir.

2. Başvuru yaparken göndereceğiniz ön yazının sade ve başvuru yaptığınız ilanın pozisyonuna uygun olmasına dikkat edin.

3. Özgeçmişinizi mutlaka güncelleyin. İlan tarihine en yakın zamanda güncellenen özgeçmişler, filtreleme özelliğiyle başvurularda her zaman en üstte görünürler.

4. Başvuru yapacağınız her farklı pozisyon için uygun özgeçmiş hazırlayın.

5. Özgeçmişinizde yer alan bilgilerin yeterli ve eksiksiz olmasına dikkat edin.

6. Özgeçmiş formunda yer alan önemli bir ayrıntı da fotoğraf. Özensiz, sosyal medya profilinizde kullandığınız fotoğraflar kesinlikle sizinle ilgili yanlış bir ön izlenime sebep olabilir. Vesikalık fotoğraf formatında, iş hayatına uygun bir fotoğraf yükleyin.

7. Yapay zekalı robotlar sayesinde CV’lerin otomatik olarak değerlendirilebildiğini ve kısa listeler oluşturulduğunu unutmayın. Bu noktada adayların kısa özgeçmişler yerine daha detaylı ve doğru anahtar kelimeleri içeren hazırlaması da önem teşkil ediyor.

8. CV’nizde başarılarınızı net olarak belirtin.

9. Özellikle yeni mezun değilseniz özgeçmişinizi yazmanız da yeterli değil. Dijital ayak izlerine dikkat etmeniz, fikir liderliği ettiğiniz konuların olması, kariyerinizde iyi referanslarla ilerlemeniz ve bunların hepsini iyi paketleyerek sunmanız gerekiyor.

10. Geçmişten gelen ilişkilerin üzerine bir iletişim ve networking stratejisi oluşturmak da önemli. Türkiye’de halen birçok iş tanıdık aracılığı ile bulunuyor. Bunu bilerek hareket etmek çok önemli.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı