Ekonomi

ICO ve Token Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Geleneksel IPO (Initial Public Offering) halka arz söz konusu olduğunda uzun ve zorunlu dokümantasyon, yönetmelik ve onay süreçlerinden geçmek gerekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, şirket hisseleri potansiyel yatırımcılara sunuluyor. ICO yatırımcıları ise kapsamlı araştırmalar yapıyor ve yatırım yapmak istedikleri şirketin tam olarak ne olduğunu öğreniyorlar.

Ancak ICO’lar, halka arz edilen şirketlerin aksine henüz emekleme aşamasındaki şirketler oluyor. Yatırımcı portföylerini de genellikle teknoloji heveslisi ve gelecekte şirketin başarabileceği potansiyel üzerine odaklanan kişiler oluşturuyor. Şu anda ICO’lar, globalde herhangi bir resmi kuruma kayıtlı değiller. Bu nedenle, erken yatırımcılar için çok çekici bir yatırım türü halindeler.

Token nedir ve ne için kullanılır?

Aslında token, özel bir kuruluş tarafından biçilen değer birimine atıf yapmak için ortaya atılmış yeni bir terimden başka bir şey değil. Token’ların topluluk tarafından kabul gören ve blockchain’e dayanan bir değerleri mevcut olsa da, daha kapsamlı bir amaca hizmet ediyorlar. Geniş uygulama yelpazesi içerisinde kullanılabileceklerinden kripto para kalıbının da üzerine çıkıyorlar. Bununla birlikte, neredeyse tüm token’lar, Ethereum veya Neo gibi protokoller bitcoin blok zincirinden daha fazla olanak sunuyorlar.

Token’lar, özel bir ağda üzerinde hak tanınması; herhangi bir şey için ödeme yapılması veya veri aktarımı için bir geçiş noktası veya daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kullanılabiliyor. Token’ların ne gibi katma değer sağlayacağı tamamen tasarımcısına bağlı. Birçok katmandan oluşan bir değer yaratılması mümkün.

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı