Dünya

Güney Kore özellikleri, nasıl bir yer, hakkında bilgiler

Biz Kuzey Kore’den ayırmak için Güney Kore deriz ancak Güney Koreliler kendi ülkelerini sadece Kore olarak adlandırır. Güney Kore biraz farklı bir ülke diğerlerine göre. Bilmeniz gereken ve hatta öğrendiğinizde şaşıracağınız birçok özelliği var. İşte Güney Kore’nin özellikleri, hakkında ve hayata dair bilgiler…

Kore adı, 100 yıl önceki Goryeo hanedanında gelir. Yüksek dağların, parıldayan nehirlerin ülkesi anlamı taşır.

Kore’de doğduğunuz gün 1 yaşındasınız demektir. Halkın sadece yüzde 3’ü şişmandır. Bu da ülkeyi, Japonya ile birlikte dünyanın obezite sorunu olmayan iki ülkesinden biri durumuna getirmiştir.

Çok az koreli restoran gidip yemek yer. Genelde restoranlar, evlere yemek servisi yapar. Batılı fast food restoranlar da bu ülkede iş yapmak istiyorlarsa aynı yöntemi uygulamak zorundadır.

Koreli erkekler makyaj yapmayı sever. Makyajlarına yılda 900 milyon dolar harcalar. Bu rakam, bütün dünyada erkek bakım malzemesi satışının dörtte birine tekabül eder.

Bir korelinin adı kırmızı mürekkeple yazılmışsa, o vatandaşın ölmek üzere olduğu anlaşılır. Diğer yandan Kore’de 4 rakamı şansız bir sayıdır. Ölümü çağrıştırır. Bu inanışın Çin’den geldiği tahmin edilmektedir.

Koreli şarkıcı PSY’ın Gangnam Style şarkısı rekor üzerine rekor kırarak 2011’den bu yana 2 milyar kişi tarafından izlenmiştir. 30 ülkede aynı anda 1 numara olmuştur.

Güney Kore dünyanın plastik cerrahi başkentidir. Her üç kadından biri estetik ameliyat geçirir. En fazla göz kapağı ameliyatı yapılır. 16 yaşını dolduran her genç, batılı gibi görünmek için mutlaka bıçak altına yatar.

Koreliler genelde 6 saatten az uyurlar. Gecenin sıcağında bir vantilatör açık kalmışsa, bunun uykularını süpürüp götürdüğüne inanırlar.

Güney Kore dünyanın en hızlı internet ağına sahiptir. İnternetin, saniyede 33.5 megabit yükleme hızı vardır. Bu rakam ikinci sıradaki Hong Kong’un tam iki katıdır.

9-12 arası kesim internet bağımlısıdır. Bu kesimin halka açık internet kafelerde saatlerce oyun oynamasına izin verilmez. Sebebi, hareketsizlik nedeniyle damar tıkanmasından ölümlerin yaygın olmasıdır. Ama gençler bu yasağı dinlemez.

Ülkenin Pohang kentinde, gardiyanların robot olduğu dünyanın ilk ve tek hapishanesi bulunur. Ayrıca askerden arındırılmış bölgede de robotlar devriye gezer, nöbet tutar.

Güney Koreliler, doğdukları andan itibaren kanlarına göre sınıflandırılır. Kanları uyuşmayan çiftlerin evlenmelerine izin verilmez.

Tatlı patatesi ve tereyağını çok severler. Yemekte, salatada, ekmekte, tatlıda hatta pizzada mutlaka tatlı patates olmalıdır. Tereyağını Fransa’dan alırlar.

Taksilerin farklı renkleri var. Gri ve beyaz taksilerin sürücüleri deneyimsiz demektir. Siyah taksilerin sürücüleri ise hem deneyimlidir hem de lüks hizmet verirler.

Marketlerinde alışveriş yaparken rafların uçlarının yukarıya doğru kıvrımlı olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi rafa gülen yüz görünümü vermektir.

Evlerin yüzde 90’ı yerden ısıtmalıdır. Bu nedenle Koreliler, yerde yemek yer, dinlenir, tv seyreder ve hatta uyur.

Dünyada kredi kartını en çok Güney Koreliler kullanır. 2011’de kişi başı yılda 130 kullanımla rekor kırmışlardır. Amerikalının eli yılda 78 kez kredi kartına uzanır.

Geleneksel Kore takvimi, 60 yıllık periyotlar üzerine kurulu olduğundan 60 yaşına gelen her vatandaş kendine yeni ve zengin bir hayatın başlangıcını temsil eden zengin bir parti verir.

Güney Kore’de haftalık ortalama çalışma saati 55 saattir. 18-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 97’si akıllı telefona sahiptir. Bu oran dünyadaki en yüksek orandır.

Tuvaletlerin sifonları çekilirken bir müzik çalar. Suyun akışı bile hoş bir ses çıkarır. Ülkede bir de tuvalet müzesi vardır.

Etiketler

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı