Yaşam
Yeni

Girişimcilik: Craigslist İş Modeli Nedir, Nasıl Çalışır?

Craigslist, insanların iş ve ev bulması, diğer topluluk üyeleri ile tanışması, hizmet veya ürün satması, alması, veya takas etmesi için gizli reklamcılık hizmeti sunar. Şirket 70 ülkede 700 konumda hizmet verirken, her ay bir milyonun üzerinde iş ilanına ev sahipliği yapıyor. Kurumsal olmayan yapısına rağmen Craigslist çalışan başına gelir hesap edildiğinde dünyanın en karlı şirketlerinden biri oluyor. 30 kişilik ekibi, sektör uzmanlarının söylediğine göre 100 milyon doları aşkın yıllık satış gerçekleştiriyor.

Girişimcilik: Craigslist İş Modeli Nedir, Nasıl Çalışır?

Müşteriler: Craigslist’in çoğu müşterisi, hizmetler için hiçbir ödeme yapmaz. Şirket işverenler ve bazı şehirlerde ev sahipleri için ilanlardan ödeme alır. Bu ödeme yapan müşteriler, ödeme yapmayanları dengeler.

Sağlanan değer: Online bir hizmet veren Craigslist, topluluk üyeleri arasında çevrimdışı bağlantılar kurarak değer ürettiği için alışılmışın dışında bir örnektir. Sağladığı bir diğer değer, müşterilerin akla gelebilecek bütün hizmet ve ürünler için kullanabildiği ücretsiz ve gizli reklam örneğidir. Bu değerle sayesinde ortaya çıkan çok büyük ve sadık müşteri tabanı aracılığıyla ev sahipleri ile işverenlerin ucuz ve etkili reklamları şeklinde üçüncü bir değer daha doğmuştur.

Kanallar: Hizmetler, yalnızca internet aracılığıyla tanıtılıp ulaştırılır.

Müşteri ilişkileri: Kullanıcılar, Craigslist çalışanlarının müdehalesi gerekmeden otomatik bir süreci kullanarak Craigslist’te ilan yayınlayabiliyor, düzenleyebilir. Çalışanlar, forumların yönetilmesi ve yasadışı faaliyetlerin belirlenmesi için kullanıcılara güvenir. Craigslist, yeni müşteriler çekmek için inovasyon yapmak yerine, mevcut müşteri deneyimini optimum düzeye çekmeye odaklanmıştır.

Gelir: Yalnızca işverenler ve ev sahipleri üzerinden gelir elde ediyor.

Kilit kaynaklar: Craigslist’in bir numaralı kaynağı, “platformudur”. Bir platform, müşteriler arasında etkileşime olanak sağlayan otomatik bir mekanizma veya “motor” şeklinde tanımlanabilir. Craigslist’in kurucusu Craig Newmark’ın itibarı ve hizmet felsefesi, sitenin genel müdürü ve çalışanları ile birlikte önemli bir değer kaynaktır.

Kilit faaliyetler: Craigslist’in en önemli faaliyeti, platformunu kurup devamlılığı sağlamaktır. Şu şekilde düşünebilirsiniz; Google yarın 100 mühendisi kaybetse, hiç birşey farketmez. Ancak web sitesi bir gün kapalı kalsa felaket olur. Benzer şekilde, aynısı Craigslist için de geçerli. Platform geliştirme ve sürdürme haricinde, çalışanlar hackerlar, spam kullanıcılar ve diğer yasadışı kişiler ile uğraşarak vakit harcar.

Kilit ortaklar: Ödeme yapmayan müşteriler, kullanıcılar arasında dürüstlük ve nezaket istediği için Craigslist’in en önemli ortaklarıdır.

Maliyetler: Özel bir şirket olduğu için, Craigslist’in gelir ve kazançlarını açıklama zorunluluğu bulunmuyor. Ancak şirket oldukça mütevazi bir ofiste, 30 çalışan ile hayatını sürdürüyor. Yani maliyetleri Facebook, Twitter ve eBay gibi diğer online devlerin yanında oldukça düşük. Tekrar eden kilit giderler arasında, maaşlar, sunucu ve telekomünikasyon altyapı ödemeleri ile ofis giderleri bulunuyor.

Etiketler

İlgili Haberler

Kapalı
Kapalı