Ford aldığı bir kararla Amerika’da Çin üretimi binek araçların satışından vazgeçti. Alınan karar tamamen Amerikan başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşıyla ilgili.

Ford Kuzey Amerika operasyon birimi tarafından yapılan açıklamada Çin üretimi küçük araçların uygulanan yeni gümrük tarifelerinden dolayı Amerika’da satılmayacağı ve bu plandan vazgeçildiği belirtildi.

Bu durumdan en fazla etkilenen araç modeli ise Çin yapımı olarak gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Ford Focus Active oldu. Söz konusu aracın Amerika’da yüksek satış istatistiklerine ulaşması bekleniyordu.

Ford yetkilisi yaptığı açıklamada söz konusu durumun işten çıkarma gibi sarsıntılara yol açmayacağını fakat Focus Active de dahil olmak üzere bazı modellerin satış fiyatının daha yüksek kar marjının ise daha az olacağını dile getiriyor.

Şirket Çin yapımı modellerin üretimini Avrupa’ya kaydırma planını değerlendiriyor.

Bilindiği üzere Trump yönetimi Çin menşeli araçların gümrük tarifelerini %25 oranında arttırmıştı. Diğer yandan Trump yönetiminin tüm dünyadan Amerika’ya ithal edilen araçların gümrük vergilerini yükseltmesi bekleniyor.