Vergi Müfettiş Yardımcısı Alımı

Vergi müfettiş yardımcısı alımı, sınav başvuru şartları

Türkiye’de ekonomi altyapısında önemli bakanlıklardan biri olan Maliye Bakanlığı ihtiyaçları kapsamında yeni personel alımı yapıyor. Maliye Bakanlığı sıkça vergi müfettişi ve vergi müfettiş yardımcısı alımı düzenliyor.

Maliye Bakanlığı vergi müfettiş yardımcısı alımını sınavla gerçekleştiriyor. Peki vergi müfettiş yardımcısı sınavı başvuru şartları neler?

Maliye Bakanlığı vergi müfettiş yardımcısı kamu personel alımına sınav başvurusunda bulunacak olan adaylar için sınav başvuru şartları şu şekilde belirlenmiş:

Adayların herşeyden önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen tüm nitelikleri taşıyor olması gerekiyor. (657 Devlet Memurları Kanunu)

Adaylar için 35 yaşını doldurmamış olmak diğer bir sınav başvuru şartı. Buna göre sınava başvuruda bulunacak adayların Ocak ayının 1. günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Yani 01.01.1983 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak.

Erkek adayların sınava başvuru yapabilmeleri için askerlik hizmetini tamamlamış olması gerekiyor.

Sağlık durumuna ilişkin belge. Bu belge ile adaylar Türkiye’nin her yerine seyahat edebileceklerini ve seyahat etmelerine engel olacak herhangi bir sağlık probleminin olmadığını beyan edecekler.

Soruşturmada temiz çıkmak. Adaylar hakkında genel bir soruşturma yapılıyor. Bu soruşturma sonucunda adayların vergi müfettiş yardımcılığı mesleğini icra etmesine engel olacak bir durum taşımıyor olması gerekiyor.

Sınava başvuruların Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan giriş sınavı duyurusunda belirtilen şartlara göre belirtilen süre içinde yapılması gerekiyor.

Diğer yandan vergi müfettiş yardımcılığı sınavına başvuruda bulunacak adayın daha önce aynı sınava katılmamış veya en fazla iki kez katılmış olması gerekiyor.

4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerin hukuk, iktisadi bilimler, siyasi bilimler, işletme, idari bilimler fakültelerinden mezun olmak da söz konusu sınava başvuruda bulunacak adaylarda aranan nitelikler arasında yer alıyor.

Son Baskı