turizm

Brexit’in turizme etkileri olumlu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), global turizm sektörünün barometresi olarak kabul edilen Londra WTM Turizm fuarı sonrası İngiliz turizm pazarındaki mevcut durumu ve beklentileri içeren bir araştırma raporu yayınladı. Raporda, GFK Ascent verilerine göre, sonbahar dönemi itibariyle İngiltere’de Türkiye’ye 2018 yılı yaz rezervasyonlarının bir önceki yıla göre yüzde 79 oranında artış göstererek 145 bin kişi olarak kaydedildiği görülüyor.

Araştırmada, İngiltere’den gelecek turist sayısı bakımında duraklamanın sona ereceği, 2018’den itibaren turist sayısında artışa geçileceğinin tahmin edildiği ifade ediliyor. Özellikle Brexit sürecinin ardından pound/Euro paritesine bağlı olarak AB ülkelerinde tatil maliyetlerinin artmasının beklendiği vurgulanan raporda, “Brexit sürecinde, pound’un Euro karşısında değer kaybetmesi tatil tercihlerini AB dışı ülkelere yönlendirebilir. İngilizler, AB ülkelerine girişte pasaport kuyruklarında kalabilir” deniyor. İngiltere’de 2017 için en popüler tatil destinasyonlarının sırasıyla İtalya, ABD, Yunanistan ve Küba olduğu ifade edilen raporda Türkiye’nin de 2018 yılında turizmde talep gören ülkeler arasında yer alacağı belirtiliyor.

İngilizler geri dönüyor, yeni uçuşlar başlayacak

Turizm sektörü yeni yıla iyi haberlerle giriyor. En büyün turizm pazarlarından biri olan İngiltere’den gelecek turist sayısında yüzde 30-40 artış görülüyor. Pahalı İspanya’dan kaçan İngilizler rotayı Türkiye’ye çevirdiler.

İngiliz tur şirketi Jet2 Holidays, Belfast’tan Anltalya ve Dalaman’a 2018’de direkt uçuş başlatıyor. Seferler haziran-temmuz  arası dönemde haftada bir uçuş olarak yapılacak. Jet2.com ve Jet2 Holiday CEO’su Steve Heapy, Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda büyük artış yaşadıklarını, bu nedenle Türkiye programlarının sayısını artırdırklarını belirtiyor.

Öte yandan Gözen Grubu’na ait Freebird Airlines’ın İngiltere’den Dalaman’a uçuş yapması için de çalışmalar yapılıyor. YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Freebird’ün Glasgow’daki bir tur operatörüyle buluşturup Dalaman’a uçuş başlatmaları için ikna sürecinde olduklarını belirtiyor.

Son Baskı