sağlık

Google ile cilt kanseri taraması mümkün mü?

Algoritma ve tanıma teknolojileri günden güne gelişmeye devam ederken dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google da bu alanda çalışmalar yapıyor. Uzmanlar sağlık alanında da araştırmalarını sürdürürken hastalıkların kolaylıkla teşhis edilebilmesine olanak sağlayacak uygulamalar da dahil olmak üzere hayatı kolaylaştıracak uygulamalar geliştirmeye çalışıyorlar.

Yeni geliştirilen bir algoritma görüntüleme teknolojilerini kullanarak deri üzerindeki lezyonların taramasını yaparak bu lezyonlara dair ileri düzeyde bilgi verebiliyor. Uzmanlar söz konusu algoritma teknolojisinin dermotologlar kadar başarılı olduğunu dile getiriyorlar.

‘Google Görseller’ üzerinden denenen tarama algoritmasının deri üzerindeki lezyonların taranması, bilgi işleme ve teşhis kapasitesi olarak 21 dermotologtan oluşan bir grup kadar başarılı olduğu kanıtlandı.

Uygulama yaygınlaşırsa cildindeki lezyonlardan şüphe duyan ve bu konuda bilgi almak isteyen kullanıcılar söz konusu algoritmayı kullanarak gelecekte ortaya çıkabilecek cilt kanseri hastalıkları için erken teşhis ile erken önlem alabilecekler.

Son Baskı