Otomotiv

Ford Amerika’da çin üretimi binek araç satışından vazgeçiyor

Ford aldığı bir kararla Amerika’da Çin üretimi binek araçların satışından vazgeçti. Alınan karar tamamen Amerikan başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşıyla ilgili.

Ford Kuzey Amerika operasyon birimi tarafından yapılan açıklamada Çin üretimi küçük araçların uygulanan yeni gümrük tarifelerinden dolayı Amerika’da satılmayacağı ve bu plandan vazgeçildiği belirtildi.

Bu durumdan en fazla etkilenen araç modeli ise Çin yapımı olarak gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Ford Focus Active oldu. Söz konusu aracın Amerika’da yüksek satış istatistiklerine ulaşması bekleniyordu.

Ford yetkilisi yaptığı açıklamada söz konusu durumun işten çıkarma gibi sarsıntılara yol açmayacağını fakat Focus Active de dahil olmak üzere bazı modellerin satış fiyatının daha yüksek kar marjının ise daha az olacağını dile getiriyor.

Şirket Çin yapımı modellerin üretimini Avrupa’ya kaydırma planını değerlendiriyor.

Bilindiği üzere Trump yönetimi Çin menşeli araçların gümrük tarifelerini %25 oranında arttırmıştı. Diğer yandan Trump yönetiminin tüm dünyadan Amerika’ya ithal edilen araçların gümrük vergilerini yükseltmesi bekleniyor.

Sadece 40 adet üretilecek fiyatı 5.8 milyon $

Süper otomobil üreten isimlerin başında gelen Bugatti yeni bir canavar üretti. İsmi Divo. Bugatti Divo, Chiron’dan yola çıkarak tasarlanmış. Fiyatı 5.8 milyon dolar ve özel üretim kapsamında sadece 40 adet üretilecek ve şimdiden tamamı satıldı.

Bugatti Divo

Bugatti 24 Ağustos’ta uzun zamandır merakla beklenen yeni süper otomobili olan Divo’nun örtüsünü kaldırdı ve görücüye çıkardı. Divo da Chiron gibi oldukça yere yakın bir yapıya ve agresif kızgın bir yüze sahip.Otomobil severlerin bildiği üzere Chiron yüksek beygir gücü ve yüksek hızlara ulaşabilmesi için tasarlanmıştı. Bugatti Divo’nun tasarımında ise sürüş performansı ve en iyi viraj dönebilme yeteneği üzerine odaklanıldı.

Divo’da Chiron’un aerodinamik sistemi tamamen revize edildi. Daha iyi bir soğutma için ön hava girişleri ve ayıraçlar genişletildi. Yüksekliği ayarlanabilir spoyler ve hava aspiratörleri yeniden dizayn ve optimize edilerek maksimum sürüş performansı yakalandı.

Sadece 40 adet üretilecek olan Divo’ların 5.8 milyon dolar yani 34.800.000 TRY fiyatı ile tamamının satışı gerçekleşti.

Son Baskı