Online Satış

İnternette Satışı Arttırmanın Yolları ve Kalite Taktikleri

E-ticaret işine girmeyi mi planlıyorsunuz, veya online satış işinizde satışlarınızı mı artırmak istiyorsunuz? Bu yazımızda internet üzerinden satış işine girmek isteyenler için veya halihazırda e-ticaret işinde kaliteyi ve satışı arttırmak isteyenler için bazı önemli noktalar mevcut.

İnternette Satışı Arttırmanın Yolları ve Kalite Taktikleri

Sürekli olarak gelişen online alışveriş dünyasında satışa başlarken dikkat edilmesi gereken noktalar ve internetten satışı arttırmanın yolları

Bildiğiniz bir alanda satış yapın

E-ticarette mutlaka kendinize çok güvendiğiniz, pazardaki rekabet koşullarını çok iyi bildiğiniz ürün yelpazesi üzerinden başlamanız gerekiyor.

Profesyonel görünen bir web sitesi

Satışı gerçekleştireceğiniz pazar yerinin profesyonel bir web sitesi olması gerekiyor. Çünkü müşterinin satıcıya olan güveni, internet vitrininin kalitesiyle doğru orantılı. Müşteri ödemeyi yapmadan önce satıcının güvenilir olup olmadığını anlamak için Google’da arama yapıyor.

Mobil uyumlu bir satış arayüzü

Web sitesi mutlaka mobil uyumlu olmalı. Çünkü Google aramalarının yarıdan fazlası artık akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor.

E-ihracat için web sitesi önemli

E-Bay, Amazon ve Alibaba gibi uluslararası pazar yerlerine girecekseniz, bu platformlarda ulaşacağını potansiyel müşterilerin ilk yapacağı şeyin satıcının web sitesini ziyaret etmek olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle e-ihracata yönelik bir web sitesi yaptırmak önemli.

Kaliteli görseller kullanın

Kaliteli fotoğraf ve detaylı ürün açıklaması da bu işin en önemli kısmı. Vitrinde titiz davranmak, müşterinin güvenini arttıracağı için sepete atılacak ürün adedini de pozitif anlamda etkiler.

Ürün açıklaması ve ürün görsellerine dikkat

Farklı açılardan ürünü net gösteren en az 3 fotoğrafın yanı sıra ürünle ilgili detayları içeren ürün açıklaması kritik önem taşıyor. Fiziksel mağazada satış personelinin ürünü anlattığı gibi kapsamlı detayların tamamının burada da aktarılması satışı olumlu etkilerken, yetersiz görsel ve ürün açıklaması ürün iade oranlarının artmasına neden oluyor.

Sosyal medya ile destekleyin

Google’da en çok ziyaret edilen siteler olan Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram ve Youtube gibi sosyal ağ sitelerinde de firma için hesap açılması şart. Yapılan işle bağlantılı kaliteli içerikler paylaşılmasının, organik aramalarda ön plana çıkmayı kolaylaştırdığı ifade ediliyor.

Kargolama kalitesine dikkat edilmeli

Sisteme doğru kargo bilgilerinin girilmesi, ürünün zamanında kargolanması, paketlenmenin hasar görmeyecek şekilde ürüne uygun olarak yapılması, alıcı sorularına düzgün ve zamanın cevap verilmesi de müşteri memnuniyetini oluşturan etkenlerin başında geliyor.

Güvenli bir ödeme altyapısı sağlayın

Ödeme sistemleri alanında sizin için geliştirilmiş bir raporlama sistemi, sahteciliği önleyecek gelişmiş teknik altyapı, müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş deneyimi için kredi kartı saklama imkanı sunan ve en önemlisi de sorununuz olduğunda hızlıca ulaşabileceğiniz bir ekiple çalışmanız gerekiyor.

Vivense 10 mağaza açarak personel alımı yapacak

Mobilyada online satış platformu olan Vivense, 2013 yılında çıktığı yolda hızlı bir şekilde büyüme kaydetti. Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilen mobilyaları tüketicelere fiyat avantajıyla ulaştırmak üzere kurulan marka, kısa bir zaman içinde yaklaşık 30 bin eve girmeyi başardı. Geçen süreçte toplam 8 milyon dolarlık yatırım çeken ve hedef büyüten Vivense, perakende olarak da satış yapmaya başladı.

İstanbul, Ankara ve İzmir‘de showroom’lar açan Vivense, 2017’de toplam 10 adet yeni mağaza açmayı planlıyor.

Vivense açtığı yeni mağazalarda personele de ihtiyaç duyacağından söz konusu mağazalar için personel alımı yapacak. Mağazaların açılacağı öncelikli iller, Kocaeli, Bursa ve Antalya olacak.

Vivense’ni kurucusu Kemal Erol, gelecek yıl yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedeflediklerini belirtiyor. Mobilyanın yanı sıra ev tekstili ürünlerinin satışına da başladıklarını belirten Erol, sözlerine şöyle devam ediyor: Bu ay itibariyle mutfak ve banyo ürünleri, sofra ve ev dekorasyon ürünleri de Vivense’de yer alacak. Toplamda 5 bin yeni ürün koleksiyona eklendi. 2013’te 2 milyon TL olan ciromuzu mağazalaşma ve yeni ürün portföyü ile yıl sonunda 40 milyon TL’ye çıkaracağız. 2017 ise 70-80 milyon TL ciro hedefliyoruz.

Vivense’nin kurucusu diğer yandan yurtdışında da mağaza açmak için plan yaptıklarını dile getiriyor.

Son Baskı