mining

Putin kriptoruble ile yaptırımları aşmayı planlıyor

Rusya başkanı Vladimir Putin’in yaptırımların delinmesi ve önlenmesi amacıyla kripto paraların kullanılmasına yönelik çalışma başlatılması için talimat verdiği söyleniyor. Putin’in ekonomi danışmanı yaptığı açıklamada Kriptoruble ile bir kriptokrasinin mümkün olduğunu ancak madencilik (mining) imkanının sağlanmayacağını dile getirdi.

Kaynaklara göre Putin ülkenin ambargoları delmesine yardımcı olabilecek bir kripto para yaratmanın yollarını arıyor ve Moskova resmi makamlarından alınan bilgiye göre Putin bu konuda gerekli talimatları verdi. Putin’in ekonomi danışmanlarından biri olan Sergey Glazyev katıldığı toplantılardan birinde konuya dair “Kriptoruble batının uygulamaya çalıştığı yaptırımlara karşı faydalı bir araç olabilir. Böyle bir araç devletin yürüttüğü hassas çalışmalarda kullanılabilecek çok iyi bir seçenek. Bu para birimini tüm dünya çapında ambargolara takılmadan kullanabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Putin’in verdiği talimatın ardından bir hafta sonra Rusya İletişim ve Medya Bakanı Nikolay Nikiforov söz konusu kripto para konusunda önerilerini sundu ve bunun teknolojiyle ilgili olduğunu ve önem arz ettiğini dile getirdi.

Rusya Merkez Bankası ise bu konuda atılacak adımlara şüpheyle baktığını ve karşı çıkacağını açıkladı. Rusya Ekonomi Bakanlığı da merkez bankası ile aynı tarafta yer alıyor.

Son Baskı