medicalpark

2 bin 500 yeni sağlık personeli alımı yapılacak

2015’te bin 541 olan hastane sayısına 2016’da 15 hastane daha eklendi. Hastane işletme lisansı verilmesinin zorlaşması nedeniyle 2017 yılında hastane sayısında ciddi bir artış beklenmiyor. Ancak kamu-özel sektör işbirliği ile inşa edilen şehir hastanelerinin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte, halen yaklaşık 351 bin kişiye istihdam sağlayan sağlık sektöründe personel alımının artması bekleniyor.

2016 sağlık sektörü yatırımları açısından geçmiş yıllara göre sakin bir yıl oldu. Şehir hastaneleri projeleriyle ilgili hazırlıklar ve alt yapı çalışmaları devam etti. Toplamda 34’ü bulan proje, 20 milyar doları aşkın bütçesi ve 45 bin yatak kapasitesiyle dünyanın önde gelen kamu-özel iş birliği (KÖİ) yatırım programları arasında yer aldı. Halihazırda da ihalesi tamamlanan 18 proje ve finansal kapanışı yapılmış 11 proje mevcut.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), önümüzdeki dönemde Sağlık Bakanlığı‘nın politikaları ve mevzuatları nedeniyle kamu hastanelerinin özellere göre daha hızlı büyümesini bekliyor. Şehir hastaneleri gibi dev sağlık kampüslerinin devam eden projeleri ve özel sağlık sektörüne giren fonların büyüme hedefleri  sonucunda, yüksek yatak kapasiteli büyük özel hastaneler açılmaya devam edecek.

Geçen yıl bin 541 olan toplam hastane sayısına 2016 yılında 15 yeni hastene eklendi. 2017 yılında da hastane sayısında çok fazla bir artış beklenmiyor. Geçen yıl 340 bin 700 kişilik istihdam sağlayan sağlık sektöründeki çalışan sayısı 350 bin 827 kişiye yükseldi. 2017’de sağlık personel alımı devam edecek. 2017 yılında şehir hastanelerinin tamamlanması ve hizmet vermeye başlaması ile birlikte sağlık personeline olan ihtiyaç artacak ve bu da yeni sağlık personeli alımını beraberinde getirecek.

2 BİN 500 YENİ SAĞLIK PERSONELİ ALIMI

2017 yılında özel sağlık grupları da yatırımlarını sürdürecek. Medicalpark, Liv Hospital, VM Medical Park markalarını bünyesinde bulunduran MLPCARE Grubu bunlardan biri. 28 adet hastanesi bulunan grup, 2017 sonunda 33 adet hastaneye ulaşmayı planlıyor. Ağırlıklı olarak İstanbul’da hastane açmayı planlayan grup İstanbul, Samsun ve Mersin’de olmak üzere toplam 2 bin 500 yeni sağlık personeli alımı yapacak. Grup günümüz itibariyle 5 bin adet çalışanı bünyesinde bulunduruyor.

Son Baskı