Londra

Yabancı Piyasalarda Yatırım ve Döviz Hareketleri

Yabancı piyasalara yatırım yapacak kadar akıllı olan insanlar için döviz hareketleri çok daha önemlidir çünkü dövizlerdeki hareketler getirileri ya arttırabilir ya da azaltabilir.

2009’da Asya’nın finansal krizden hiç de etkilenmeyeceğine inandığınız için Asya’ya yatırım yapmaya çalışan Amerikalı bir yatırımcı olduğunuzu hayal edin. Singapur piyasasına yatırım yapmaya karar verdiniz çünkü Singapur, Asya’nın İsviçre‘si olarak görülür; herkes ingilizce konuşur, hükümet istikrarlıdır ve iyi gelişmiş bir ekonomisi vardır. Singapur Havayolları’nın (SIA) hisselerini satın aldınız çünkü ülkenin turizm teşvikleri sayesinde Asya’ya seyahatlerin artacağına inanıyordunuz. ve bu havayolunun hizmet ve kalite konusunda inanılmaz bir şöhreti var. Ocak 2009’da 100 SIA hissesini hisse başına 10,50 Singapur dolarıyla toplam 10.500 Singapur dolarına satın aldınız. O zamanlar ABD doları/Singapur doları döviz kuru yaklaşık 1,46’ydı yani maliyet 7191 ABD dolarıydı. Aralık 2009’da yatırımınızdan çıkar sağladınız ve fonlarınızı eve geri getirdiniz. O zaman kadar SIA hisseleri yaklaşık 14,75 Singapur doları değerindeydi ki bu, toplam yatırımınızın değerini 14.750 Singapur doları yapıyordu. Bir yıl içinde yüzde 40.47 kazanmıştınız. Singapur dolarını tekrar ABD dolarına çevirdiğinizde banka size 10.461 dolar verdi. 7191 dolar üzerindeki yüzde 40.47 getiri size 10.461 ABD dolarına değil yaklaşık 10.102 ABD doları vermeliydi. Banka hatası gibi duruyor ama değildi. O yılın Ocak ve Aralık ayı arasında Singapur doları ABD doları karşısında güçlenip size, döviz dalgalanmaları sayesinde yüzde 5 daha kazandırdı.

Yabancı Piyasalarda Yatırım ve Döviz Hareketleri

Ne var ki döviz kurları düşebildikleri kadar kolay bir şekilde yükselebilir de. 2010’un ilk 6 ayında euro ABD doları karşısında yüzde 14,5 düştü. Eğer bir Amerikalı bu yılın başında Almanya borsasına yatırım yaptıysa, özsermaye piyasasındaki getirisi eksi yüzde 2,56 olurdu ama ABD doları bağlamında hakiki kaybı, döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle yüzde 17’ye yaklaşırdı.

Yabancı bankalarda hesapları veya yurtdışında parası olan yatırımcıların da döviz kurlarını bilmeleri gerekir. Hepimiz dünyanın dört bir yanındaki banka hesaplarında parası olan uluslararası ajanlarla ilgili filmler izlemişizdir. Çoğumuzun hayatı böylesi çekici değildir ama belki, yabancı bir bankada veya başka bir ülkede hesabı olan birini tanıyorsunuzdur. Yurtdışında çalışan bir kişi Londra‘ya taşınması sebebi ile Londra’da bir banka hesabı açtı. Kendi memleketindeki hesabı da aktif çünkü Londra’da iş anlaşması sadece 3 yıllık ve İngiliz sterlini cinsinden maaşı yurtdışı hesabına yatıyor. Yıllık maaşı 50 bin ingiliz sterlini.

Söz konusu kişinin işi gereği döviz kurlarını takip etmesi gerekmiyordu ancak çevresinde çalışan arkadaşlarının Amerika’ya seyahat etmelerinin maliyetinin ne kadar yüksek olduğu konusunda şikayet ettiklerini duymuştu. Birkaç soru sorduktan sonra ingiliz sterlinin abd doları karşısında düştüğünü öğrenmişti ki bu, döviz kurları sebebiyle ödemesinde zımni bir yüzde 7.5’lik veya kabaca 5000 abd dolarına denk (ingiliz sterlini başına 1,50 abd doları döviz kuruyla) bir kesinti olacağı anlamına geliyordu. Son düşüş sebebiyle endişeli olsa da asıl, ücretini ABD doları cinsinden daha az değerli hale getirecek, sterlinde gelecekte olabilecek daha büyük düşüşlerden endişe ediyordu. Söz konusu bu kişinin sterlindeki daha büyük bir düşüşe karşı korunmak için opsiyon sözleşmesi kullanmak veya daha düzenli bir şekilde parasını ABD dolarına çevirmekti. Göçmenlik veya diğer nedenlerden dolayı başka ülkelere geçici olarak taşınmış ve anavatanlarında bir banka hesabı tutan diğer insanlar için de aynı mantık geçerlidir. Eğer büyük bir döviz hareketi olursa yabancı banka hesabınızdaki tasarruflarınızın değeri etkilenecektir.

İngilizler geri dönüyor, yeni uçuşlar başlayacak

Turizm sektörü yeni yıla iyi haberlerle giriyor. En büyün turizm pazarlarından biri olan İngiltere’den gelecek turist sayısında yüzde 30-40 artış görülüyor. Pahalı İspanya’dan kaçan İngilizler rotayı Türkiye’ye çevirdiler.

İngiliz tur şirketi Jet2 Holidays, Belfast’tan Anltalya ve Dalaman’a 2018’de direkt uçuş başlatıyor. Seferler haziran-temmuz  arası dönemde haftada bir uçuş olarak yapılacak. Jet2.com ve Jet2 Holiday CEO’su Steve Heapy, Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda büyük artış yaşadıklarını, bu nedenle Türkiye programlarının sayısını artırdırklarını belirtiyor.

Öte yandan Gözen Grubu’na ait Freebird Airlines’ın İngiltere’den Dalaman’a uçuş yapması için de çalışmalar yapılıyor. YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Freebird’ün Glasgow’daki bir tur operatörüyle buluşturup Dalaman’a uçuş başlatmaları için ikna sürecinde olduklarını belirtiyor.

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Son 10 yıldır yatırım aracı olarak en gözde emtialardan bir tanesi olarak ön plana çıkan altın, uzun vadeli altın yatırımcılarını sevindirirken zaman zaman kısa vadeli al sat yapanları ise üzebiliyor.

Ons fiyatı olarak son zamanlarda fazla bir yükselişe sahne olmayan altın, Türkiye’de doların yüksek bir sıçrayış yapmasıyla birlikte oldukça yükseldi. Dolardaki yükselişin devam edeceğini ön görerek son günlerde altın alanlar ise altın fiyatlarının daha da yükselip yükselmeyeceğini merak ediyorlar.

Londra’da faaliyet gösteren Gold and Silver Fonu yöneticileri altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da güçlneceğini dile getirirken, FED‘in faiz arttırım sürecinin çok yavaş ilerlemesinin bunun ana sebebi olacağını düşünüyorlar. Fonun yöneticisi altın fiyatları konusunda herhangi bir tahmin yapmadı ancak bankacılık sisteminin ve kredi tahsislerinin çok gevşediğini ve bunun reel faizleri düşük tutacağını ve bunun da altın fiyatlarını desteklemeye ve güçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Faizlerin enflasyon düzeyine ulaşamayacağını düşündüğünü dile getiren Gold and Silver Fonu yöneticisine göre altın fiyatlarını sürekli volatil kılan sebeplerin başında reel faiz beklentisi yer alıyor.

Son Baskı