İnternet Şirketleri

Xiaomi ilk çeyrekte 28 milyon 431 adet telefon sattı

Çin’in akıllı telefon üreticisi Xiaomi kamuya açıkladığı finansal raporunda 2018 ikinci çeyreğinde 14.6 milyar yuan kar yaptığını duyurdu. Dolar bazında ise bu rakam 2.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket söz konusu elde ettiği bu kar ile tahminleri de aşarak geride bıraktı. Diğer yandan geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında %68’lik bir büyüme yakalayan Xiaomi’nin toplam geliri 6.6 milyar dolara ulaştı. Şirket 2018 ilk çeyreğinde toplam 28 milyon 431 adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Akıllı telefon satışları daha çok giriş seviyesi telefonlarda yoğunlaştı.

Kar raporunun açıklanmasının ardından Xiaomi hisseleri Hong Kong’ta %1.6 primli olarak kapanış yaptı. Xiaomi teknoloji şirketleri arasında Alibaba’dan sonra dünyanın en değerli ilk halka arz açılımını gerçekleştirerek Hong Kong borsasında işlem görmeye başlamıştı. Alibaba 2014 yılında New York borsasında işleme açılmıştı.

Şüphelere rağmen şirketin tahminlerin üzerinde bir kazanç yakalamasının sebebi olarak uzun vadeli iş modeli gösteriliyor. Xiaomi kendisini sadece bir akıllı telefon üreticisi olmaktan daha çok bir internet şirketi olarak tanımlıyor. Sadece donanım üretmiyor aynı zamanda müzik ve video yayını gibi uygulamaların yer aldığı servisler de sunuyor.

Ancak yine de internet servislerinden elde ettiği gelir donanım gelirlerinden az. Xiaomi ilk çeyrekte 28 milyon adet akıllı telefon satışını yakalarken müşterilerine sağladığı internet servislerinden 4 milyar yuan yani 584 milyon dolar gelir elde etti. En büyük rakiplerinden olan Apple’ın yazılım ve servislerden elde ettiği gelir aynı dönem için 9.55 milyar dolar.

Son Baskı