hdr görüntü

4K televizyonlar bir başlangıç, şimdi HDR zamanı

Teknoloji yerinde durmaksızın son sürat ilerlemekte ve bununla birlikte gündelik hayatımızda en yoğun olarak kullandığımız elektronik cihazlardan birisi de hiç şüphesiz ki televizyonlar. Salon tasarımlarında etrafındaki mobilyalara varıncaya kadar birçok unsuru ona göre dizayn ediyoruz. İş hayatı, trafik derken akşam olup evde inzivaya çekildiğimiz o saatlerde biraz olsun rahatlamamıza yardımcı olmakta televizyonlarımız.

Anten bağlayarak izlediğimiz eski tip tüplü tvlerden HD ve Full HD‘ye 3 Boyutlu tvlere, 4K Ultra HD seviyelerine kadar yükselmiş bir durumda bu teknoloji. Kalite arttıkça doğal olarak gerçeklik hissiyatı da üst seviyelere gelmekte.

Görüntü çözünürlüklerinin yanı sıra android sistemi ve buna benzer smart tv özellikleri bulunan tvler ile internette gezinebiliyor, sosyal medya hesaplarımızı kontrol edebiliyoruz. Böylelikle bir bilgisayarda yapabileceğiniz işlemleri artık kumandanız aracılığı ile gerçekleştirebiliyorsunuz. 2016 yılında Las Vegas‘da gerçekleştirilen CES Fuarı’nda yeni bir teknoloji tanıtıldı. Yüksek Dinamik Aralık (HDR).

HDR Tv Nedir?
HDR
sayesinde koyu ve aydınlık alanlardaki renklerin dinamik bir şekilde dengelenmesiyle daha iyi bir görüntüye ulaşmak mümkün. Bu sayede sıradan tvlere göre milyonlarca yeni renk ekranlarda yer alacak, çok daha doğal ve canlı bir görüntü elde edilecek. HDR 4K ekran çözünürlüğüne sahip tvlerde ‘Ultra HD Premium‘ etiketiyle temsil edilecek. Ayrıca Japonya’da 8K testlerinin yapıldığınıda düşünürsek bu teknolojinin hangi seviyelere gelebileceğini tahmin etmek oldukça zor.

Son Baskı