Girişimcilik

Girişimcilik: Craigslist İş Modeli Nedir, Nasıl Çalışır?

Craigslist, insanların iş ve ev bulması, diğer topluluk üyeleri ile tanışması, hizmet veya ürün satması, alması, veya takas etmesi için gizli reklamcılık hizmeti sunar. Şirket 70 ülkede 700 konumda hizmet verirken, her ay bir milyonun üzerinde iş ilanına ev sahipliği yapıyor. Kurumsal olmayan yapısına rağmen Craigslist çalışan başına gelir hesap edildiğinde dünyanın en karlı şirketlerinden biri oluyor. 30 kişilik ekibi, sektör uzmanlarının söylediğine göre 100 milyon doları aşkın yıllık satış gerçekleştiriyor.

Müşteriler: Craigslist’in çoğu müşterisi, hizmetler için hiçbir ödeme yapmaz. Şirket işverenler ve bazı şehirlerde ev sahipleri için ilanlardan ödeme alır. Bu ödeme yapan müşteriler, ödeme yapmayanları dengeler.

Sağlanan değer: Online bir hizmet veren Craigslist, topluluk üyeleri arasında çevrimdışı bağlantılar kurarak değer ürettiği için alışılmışın dışında bir örnektir. Sağladığı bir diğer değer, müşterilerin akla gelebilecek bütün hizmet ve ürünler için kullanabildiği ücretsiz ve gizli reklam örneğidir. Bu değerle sayesinde ortaya çıkan çok büyük ve sadık müşteri tabanı aracılığıyla ev sahipleri ile işverenlerin ucuz ve etkili reklamları şeklinde üçüncü bir değer daha doğmuştur.

Kanallar: Hizmetler, yalnızca internet aracılığıyla tanıtılıp ulaştırılır.

Müşteri ilişkileri: Kullanıcılar, Craigslist çalışanlarının müdehalesi gerekmeden otomatik bir süreci kullanarak Craigslist’te ilan yayınlayabiliyor, düzenleyebilir. Çalışanlar, forumların yönetilmesi ve yasadışı faaliyetlerin belirlenmesi için kullanıcılara güvenir. Craigslist, yeni müşteriler çekmek için inovasyon yapmak yerine, mevcut müşteri deneyimini optimum düzeye çekmeye odaklanmıştır.

Gelir: Yalnızca işverenler ve ev sahipleri üzerinden gelir elde ediyor.

Kilit kaynaklar: Craigslist’in bir numaralı kaynağı, “platformudur”. Bir platform, müşteriler arasında etkileşime olanak sağlayan otomatik bir mekanizma veya “motor” şeklinde tanımlanabilir. Craigslist’in kurucusu Craig Newmark’ın itibarı ve hizmet felsefesi, sitenin genel müdürü ve çalışanları ile birlikte önemli bir değer kaynaktır.

Kilit faaliyetler: Craigslist’in en önemli faaliyeti, platformunu kurup devamlılığı sağlamaktır. Şu şekilde düşünebilirsiniz; Google yarın 100 mühendisi kaybetse, hiç birşey farketmez. Ancak web sitesi bir gün kapalı kalsa felaket olur. Benzer şekilde, aynısı Craigslist için de geçerli. Platform geliştirme ve sürdürme haricinde, çalışanlar hackerlar, spam kullanıcılar ve diğer yasadışı kişiler ile uğraşarak vakit harcar.

Kilit ortaklar: Ödeme yapmayan müşteriler, kullanıcılar arasında dürüstlük ve nezaket istediği için Craigslist’in en önemli ortaklarıdır.

Maliyetler: Özel bir şirket olduğu için, Craigslist’in gelir ve kazançlarını açıklama zorunluluğu bulunmuyor. Ancak şirket oldukça mütevazi bir ofiste, 30 çalışan ile hayatını sürdürüyor. Yani maliyetleri Facebook, Twitter ve eBay gibi diğer online devlerin yanında oldukça düşük. Tekrar eden kilit giderler arasında, maaşlar, sunucu ve telekomünikasyon altyapı ödemeleri ile ofis giderleri bulunuyor.

Genç Girişimciler İçin Tecrübe Edilmiş 5 Strateji

Girişimci olmak birçok insanın özellikle genç yaştaki insanların hayali. Girişimcilik ruhunuzu pekiştirmemiz için yol göstericilere her zaman ihtiyacımı olacak. Girişimcilik başlangıcında ve sonrasında bu yollardan geçmiş olan şahsiyetlerin taktik ve tüyolar her zaman değer taşıyor ve onlardan öğreneceğiniz çok şey var. Richard’ın da girişimcilik konusunda size özellikle de genç yaştaki yeni girişim başlatacak olanlara söylemek istedikleri var.

Genç girişimcilerin başarılı biri girişimi başlatması ve devam ettirerek başarıya ulaşması için sayısızı taktik ve strateji mevcut. Tabiki zamanla her girişimci kendi tecrübesini oluşturuyor ancak başlangıçta tecrübe edilmiş taktik ve stratejiler çok önemli bir yere sahip.

01 Yaşınız Utangaç Olmanıza Sebep Olmasın

Yaşınızın genç olması utangaç olmanız için bir sebep olmamalı. Gençliğinizin sizin ortaya çıkıp bir şirket kurmanıza engel olmasına asla izin vermeyin. Genç bir insan olarak eşsiz ve çok değerli becerilere sahip olduğunuzu unutmayın. Örneğin dünyaya yepyeni bir gözden bakabilir ve neyin işe yarayacağını içgüdüsel olarak bilebilirsiniz. Bir ergen olarak Öğrenci dergisini çıkarmaya başladığımda bu gibi becerilerin çok faydasını görmüştüm.

02 Tutkulu Olacağınız Bir İş Alanı Seçin

Yapacağınız veya yapmayı düşündüğünüz işte tutkulu olmanız ve işinizi severek yapmanız büyük önem taşıyor. Bir girişimci olarak asla tipik sabah 9 akşam 5 mesainiz olamaz. Zaten hayatınızın büyük bir kısmı işte geçeceğinden gerçekten tutkulu olduğunuz bir şeyleri seçmenizin önemini ne kadar çok vurgulasam az gelir. Eğer yapacağınız işe aşık değilseniz dağları yerinden oynatsanız yine de o iş tutmaz.

03 İlk Olarak Çevrenizdeki Pazara Odaklanın

Çevrenizdeki sorunlar ve boşluklar sizi girişimci yapabilir. Etrafınıza odaklanmak para kazanabileceğiniz pazardaki boşlukları bulmanın en iyi yoludur. Siz ve arkadaşlarınız kullandığınız hangi servislerde ilerleme kaydedebilirsiniz? Mahallenizi veya şehrinizi kalkındıracak yeni bir iş alanı var mı? Kendinizi yerel anlamda sağlam bir zemine oturttuktan sonra daha büyük pazarlara yelken açabilirsiniz. Virgin Records’ın Londra’nın Oxford Street’inde tek dükkanla işe başladığını unutmayın.

04 Tehditleri ve Fırsatları İyi Analiz Edin

Hayat bir mücadele ve zorluklar daima bizimle olacak. Her zorluğu kabullenip mücadele etmek ve çözüm üretmek girişimciliğin doğasında var. Bir zorluktan galip çıkmak sizin azminizi kırbaçlar ve sizi inovasyon yapmaya zorlar ve ayrıca bu süreçte kendinizi ve hatta dünyayı bile değiştirebilirsiniz. Eğer yetersiz kalırsanız sakın başarısızlığınızı bir çıkmaz olarak görmeyin, aksine onu yeni ve çok daha parlak bir şeyleri deneme fırsatı olarak değerlendirin.

05 İyi Bir İş Planıyla Başlayın

İş planı deyip es geçmeden iyi ve donanımlı bir iş planı hazırlamak sizi oldukça ileriye götürebilir bunun da öncesinde ileriyi görmenizi sağlayabilir. İş planları çok faydalı olabilir. Çok sayıda girişimci de bundan pek hoşlanmaz. Ancak sonrasında iş planlarının oldukça değerli olduğunu öğrendim. Eğer kendinize yatırımcı veya kredi arıyorsanız onlar işin olmazsa olmazıdır. Kendi fikrinizin zaman, para ve çaba harcamaya değer olduğunu ispatlamak istiyorsanız o zaman bir iş planınızın olması şart.

İşletme Planlama ve Kurmada En Önemli 5 Süreç

“İşletme para getiren tekrarlanabilir bir süreçtir. Onun dışında kalan herşey hobidir.” | Paul Freet, Seri Girişimci

Kabaca tanımlanacak olursa, bir işletme tekrarlanabilir bir süreci ifade eder ve;

  1. Değeri olan bir şey yaratır ve onu dağıtır.
  2. Bu değerin üretimi için insanların bu değeri istemesi veya buna ihtiyaç duyması gerekir.
  3. Bu değerin fiyatı insanlar tarafından karşılanabilir düzeyde olmalıdır.
  4. Üretilen değer satın alanın ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamalıdır.
  5. Üretilen değer işletmeye yeterli gelir sağlamalıdır ki işveren için faaliyetlerini sürdürmek anlamlı olsun.

Bireysel girişimci ya da milyar dolarlık bir marka olmak fark etmez. Yukarıda sayılan faktörlerden herhangi biri çıkarıldığında geriye işletme denebilecek bir oluşum kalmaz, başka bir şey olur. Başkaları için değer yaratmayan bir girişim hobiden ibarettir. İlgi çekmeyen bir girişim fiyaskodur.

Yarattığı değeri satmayan bir girişim kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Vadettiği değeri müşteriye sağlamayan bir girişim sahtekardır.

İşletmede Karşılıklı Bağımlı 5 Süreç Var

İşletmenin devamlılığını sağlayacak kadar kazanç sağlamayan bir girişim kaçınılmaz olarak kapanacaktır. Özü itibariyle esas olarak biri diğerine karışan, karşılıklı bağımlı 5 adet süreçten oluşur.

Değer Yaratımı: İnsanların neye ihtiyaç duyduğunu veya ne istediğini keşfetme ve ardından bunu yaratma.

Pazarlama: Yarattığınız değer için dikkat çekme ve talep oluşturma.

Satış: Potansiyel müşterileri ödeme yapacak müşteriler haline getirme.

Değer Sağlama: Vadedilen değerin müşteriye verilmesi ve müşterilerin memnun kaldıklarından emin olmak.

Finans: İşletmenin devam etmesini ve harcadığınız emeğin karşılığını almanızı sağlayacak kadar para getirme.

Yeni Bir İşi Tanımlama ve Planlama

Her işletmenin 5 bölümü her iyi işletme fikrinin ve iş planının temelidir. Eğer herhangi bir işletme için söz konusu 5 süreç açıkça tanımlanabiliyorsa, işletmenin nasıl işlediği de tamamen anlaşılır. Eğer yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, işe bu süreçleri tanımlayarak başlamak sizin için en doğru başlangıç noktası olacaktır. Eğer fikrinizi bu temel süreçler bakımında tanımlayamıyor veya planlayamıyorsanız bu süreçleri yeterince oturtamamışsınız demektir. | Personal MBA – Josh Kaufman

Netwok Dry kuru temizleme bayilik franchising

Yeni yılda franchise vermeye başlayacak olan Networkdry, 34 adet yeni şube açmayı planlıyor. Şubeler için aylık minimum 45 bin TL ciro hedefi bulunurken, girişimciye yüzde 35 ile yüzde 40 arasında kar marjı sunuyor.

Kuru temizleme sektörü son yıllarda hızlı bir gelişim sürecine girdi. Daha önceleri mahallelerde eski tip yöntemlerle gerçekleştirilen kuru temizleme, bugün kurumsal markalarla birlikte modern bir kimlik kazandı. Türkiye’de şu anda yıllık 350 milyon Euro seviyesinde olduğu tahmin edilen kuru temizleme ve halı yıkama sektörünün önümüzdeki yıllarda hızla büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Gökhan Aydan ve Gürol Başev tarafından 2014 yılında kurulan Network Dry, kuru temizleme, halı yıkama, ütüleme ve lostra hizmetlerini online platformda buluşturan, Türkiye’nin en büyük online kuru temizleme ağı. 23 şehirde 120’den fazla anlaşmalı kuru temizleme ve halı yıkama bayisi olan Networkdry, kullanıcılarının çağrı merkezi, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden oluşturdukları siparişleri maksimum 5 saat içerisinde kapıdan alıyor ve 24 saat içerisinde teslim ediyor.

NetworkDry Franchising Şartları

Networkdry franchise vermeyi ve yeni şubeler açmayı hedefliyor. Bu da girişimciler için yeni fırsatlar anlamına geliyor. Networkdry’ın yeni girişimciler ve mevcut kuru temizleme işini Networkdry markasıyla devam ettirmek isteyenler için olmak üzere iki alternatif franchise paketi bulunuyor.

Uygun yer: Tüm Türkiye genelinde franchise şube verilecek.
İlk yatırım sermayesi: Franchise giriş bedeli alınmıyor. İki farklı yatırım alternatifi var. 225 bin TL ve 325 bin TL arasubda yatırım bedeli bulunuyor.
Ciro hedefi: Aylık minimum 45 bin TL.
Kar marjı: Yüzde 35-40 arasında değişiyor.
Bayi olmak isteyenler aranan özellikler: Vizyoner adaylar olması önemli.
Networkdry iletişim: franchise@networkdry.com

Son Baskı