FED

Merkez’in faiz artırımı bankaları nasıl etkileyecek?

Geçen hafta gem içte hem de dışta merkez bankalarının faiz kararları, piyasaları etkileyen en önemli unsular oldu. FED‘in çarşamba günü ‘güvercin’ davranmasının sonucu olarak TCMB, 50 baz puan faiz artırdır. Piyasalarda beklenti 100 baz puan faiz artırımı olacağı yönündeydi. Bunun etkisini de dolar kuru ve tahvil piyasasında gördük. Bu konular günlük basında da analiz edildi. Bizim dikkat çekmek istediğimiz konu, faiz artışının bankacılık sektörüne etkisi. Konuyla ilgili olarak Yapı Kredi Yatırım bankacılık analistlerinin yaptıkları değerlendirmeyi sizlerle paylaşmak istedik.

Değerlendirmede dikkat çeken pasaj şu: “Artan faiz ortamında Halkbank ve Vakıfbank’ın toplam fonlamaları içinde TL repo ve TL mevduat fonlamasının daha yüksek ağırlığa sebep olması nedeniyle daha olumsuz etkilenmelerini öngörüyoruz. Bu iki bankayı takiben İş Bankası ise özellikle yüksek TL repo fonlaması ağırlığı nedeniyle olumsuz etkilenecek. Garanti ve Akbank’ın ise daha düşük TL repo ve TL mevduat fonlaması ağırlığı ve bir yıllık vadede daha düşük bilanço vade uyumsuzluğu sayesinde diğer bankalara göre daha sınırlı olumsuz etkilenmelerini bekliyoruz.”

Faiz artırımı sonrasında bankaların Merkez Bankası’ndan olan fonlama maliyetlerinde 50 baz puan artış olacağından, Yapı Kredi Yatırım, maliyetlerdeki artışın yukarı yönlü fiyatlamalarıyla bir miktar telafi edileceği kanaatinde. Ancak bilançolardaki vade uyumsuzluklarına dikkat çeken kurum analistleri, kredilerin yukarı yönlü fiyatlamalarının 2018’in 2. Yarısında karlılığa tam olarak yansıyacağı yorumunu yapıyor. Kurum analistleri, TL mevduat faizlerinde de artışın yarım puanda kalacağı görüşünde.

Ekonomist

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Son 10 yıldır yatırım aracı olarak en gözde emtialardan bir tanesi olarak ön plana çıkan altın, uzun vadeli altın yatırımcılarını sevindirirken zaman zaman kısa vadeli al sat yapanları ise üzebiliyor.

Ons fiyatı olarak son zamanlarda fazla bir yükselişe sahne olmayan altın, Türkiye’de doların yüksek bir sıçrayış yapmasıyla birlikte oldukça yükseldi. Dolardaki yükselişin devam edeceğini ön görerek son günlerde altın alanlar ise altın fiyatlarının daha da yükselip yükselmeyeceğini merak ediyorlar.

Londra’da faaliyet gösteren Gold and Silver Fonu yöneticileri altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da güçlneceğini dile getirirken, FED‘in faiz arttırım sürecinin çok yavaş ilerlemesinin bunun ana sebebi olacağını düşünüyorlar. Fonun yöneticisi altın fiyatları konusunda herhangi bir tahmin yapmadı ancak bankacılık sisteminin ve kredi tahsislerinin çok gevşediğini ve bunun reel faizleri düşük tutacağını ve bunun da altın fiyatlarını desteklemeye ve güçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Faizlerin enflasyon düzeyine ulaşamayacağını düşündüğünü dile getiren Gold and Silver Fonu yöneticisine göre altın fiyatlarını sürekli volatil kılan sebeplerin başında reel faiz beklentisi yer alıyor.

Son Baskı