Endüstri 4.0

Koç Holding’te kariyer, personel alımı ve gelişim programları

100 bin civarında çalışanı, bayileri, tedarikçileri ve iş ortaklarıyla farklı sektörlerde faaliyet gösteren Koç Holding yüz binlerce kişiye istihdam sağlarken her yıl 15 bin yeni personel alımı gerçekleştiriyor. 90 yıllık ticari ve kurumsal geçmişiyle değişimin her zaman bir adım önünde giderek sadece Türkiye’de değil tüm dünyada örnek bir yapı olmayı sürdürüyor.

Koç Holding her yıl farklı kanallardan yaklaşık 2.5 milyon başvuru alıyor. Holdingin insan kaynakları politikasındaki öncelikli amacı ihtiyaçlara ve kurumsal yapısına uygun adayları şirket bünyesine katmak. Koç Holding topluluğu tüm şirketler kapsamında bu doğrultuda her yıl yaklaşık 15 bin yeni personel alımı gerçekleştiriyor.

Holding, Harvard Business School, Columbia Business School, Udacity, McKinsey Company gibi dünyanın alanında en iyi kurumlarıyla iş birliğine giderek topluluğun ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilen birçok liderlik gelişim programını uygulamaya koydu. Harvard Business School’un Program for Leadership Development, Advanced Managment Program, online eğitim programı olan HBX serisi, Udacity’nin Data Analyst, Digital Marketing, McKinsey ve birkaç iş ortağıyla üst düzey yöneticiler için geliştirilen PDP programı bu uygulamalara arasında en iyi örnekler olarak öne çıkanlar. Söz konusu bu programlar farklı seviyede çalışan tüm çalışanlara sunuluyor ve kendilerini istedikleri doğrultuda geliştirmeleri için fırsatlar sağlanıyor.

Endüstri 4.0, dijital dönüşüm, yapay zeka, otonom sistemler, mobilite, paylaşım ekonomisi gibi bugünün trendleri, iş yapış şekillerini de gözden geçirmeyi zorunlu kılıyor. Koç topluluğunun son yıllarda ana gündemi tüm bu kavramlara liderlik etmek, değişim ve dönüşümün tam kalbinde yer almak.

Koç Holding topluluğunun yüzde 60’ı Y kuşağından oluşuyor. Yönetim kadrosunda da aynı şekilde Y kuşağı oranı giderek artıyor. Her kuşakta olduğu gibi Y kuşağının da bazı temel özellikleri ve beklentileri var. Yapılan araştırmalara göre bunlar arasında öne çıkanlar esneklik, değer görmek ve takdir edilmek.

Kilim Mobilya’dan Kayseri yatırımıyla 200 işçi alımı

Kilim Mobilya tüm üretim birimlerini bir arada toplayacak ‘mobilya üssü’ yatırımının startını verdi. 50 milyon dolarlık yatırımla devreye alınan merkez Endüstri 4.0 uyumlu olarak planlandı. Patenti Kilim’e ait Yaysünger ve Yaysün de bu mobilya üssünde faaliyet yürütecek. Bu çerçeve içinde alt markalar da oluşturan Kilim Mobilya logosunda başlayan imaj değişikliğinin yanı sıra, pazarlama stratejilerinde de değişikliğe gidiyor.

Pazarlama stratejisinde de değişime giden Kilim, araştırma geliştirme odaklı yenilikçi ürünlerle iç pazarda sektörün lideri olma hedefiyle yola çıkıyor. Marka bu çerçevede tasarım süreçlerini yurt içi ve yurt dışında bölgesel ve kültürel bazlı olarak yeniden yapılandırdı, satışların 2017’de yüzde 25’e yükselten firma ihracat payını yüzde 40’a çıkartacak.

200 kişilik eleman alımı yapacak
Markanın 42 yıllık serüveni, kurucu başkan İsmail Yayla ve kardeşleri Mehmet Yayla, Mahmut Yayla tarafından 150 metrekare bir marangozhanede başladı. Seri üretime, 5 bin metrekarelik alanda 1977 yılında başlayan ve yıllar boyunca yatırımlarını kesintisiz sürdüren Kilim Mobilya, halen 4 ayrı tesiste toplam 180 bin metrekarelik bir alanda yapıyor. Türkiye genelinde 220 bayisi bulunan Kilim Mobilya, yeni yatırımıyla 4 ayrı üretim tesisini tek çatı altında toplamayı planlıyor. Bu çerçevede Kayseri ve çevresinde 500 bin metrekare arazi arayışı devam ediyor. Halen 1200 kişiyi bünyesinde çalıştıran Kilim, yeni yatırımla 200 kişilik istihdam daha sağlayacak.

Perakende ve depo raf sistemleri: Gökçelik AŞ

Perakende sektörüne raf sistemleri üreten Gökçelik AŞ, üretiminin yarısını 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Gökçelik AŞ’nin geçmişi 1970 yılına dayanıyor. İlk fabrika yatırımını 1997 yılında Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmış ve ardından 3 tesis daha kurmuş. Son yıllarda endüstri 4.0’a odaklı olarak faaliyet ve yatırımlarını sürdüren şirket teknolojiyi yakından takip ederken diğer yandan da insana ve Ar-Ge’ye da yatırım yapıyor.

Şirketin dördüncü tesisinde toplam 20 bin metrekare kapalı alan bulunuyor ve söz konusu fabrikada dakikada 7 travers, 25 metre ayak üretimi yapılabiliyor, boya ünitesinde ise bir renkten diğerine 10 dakikada geçiş yapabiliyor. Yıllık 100 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikada hafif yük depo sistemleri, mekik raf depo sistemleri, dinamik servis raf sistemleri, soğuk hava deposu çözümleri, mezanin raf sistemleri, back to back, as/rs, gargamel raf sistemleri, lojistik yardımcısı çözümler, giydirme cephe sistemleri, odis, toptan satış raf sistemleri, servis rafları uygulaması, mobil rack, drive-in sistem üretimleri yapılıyor.

Gökçelik AŞ 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ürettiği raf sistemlerinin ihracatını gerçekleştiriyor. Üretimin hemen hemen yarısı dünya pazarına sunuluyor. E-ticaretin gelişmesiyle birlikte şirketlerin depolara olan ihtiyacının artacağını göz önünde bulunduran şirket gelecekte raf sistemlerine olan talebin daha da artacağı görüşünde.

Son Baskı