E-Ticaret

Kurumsal Şirketlerin Bilişim Elemanı Aradığı Pozisyonlar

Yeni dünya düzeni, yeni ekonomik süreçler, yeni teknolojiler, yemi müşteri gereksinimleri ve şirketlerin iş yapma modellerinde değişiklikler pek çok farklılığı da beraberinde getiriyor. Söz konusu süreçlerin istihdam ve personel alımı yapılan pozisyonlar üzerinde de oldukça önemli etkileri mevcut. Yeni gelişmeler ve yeni gereksinimler yeni pozisyonları ve yeni meslek dallarının oluşmasına da sebep oldu. Tüm bu etkiler altında önümüzdeki dönemde yeni pozisyonlara yapılacak çalışan alımlarında önemli değişiklikler olacak.

En Fazla Hangi Pozisyonlara Eleman Aranıyor?

Aşağıda önümüzdeki dönemde en fazla eleman ve çalışan aranan 10 pozisyon yer alıyor. En fazla eleman aranan sektörlerin başında artık bilişimin geldiğini söylemek yanlış olmaz.

  • Dijital pazarlama uzmanları
  • Java yazılım uzmanları
  • E-ticaret uzmanları
  • Veri bilimi uzmanları
  • Yapay zeka uzmanları
  • İhracat satış uzmanları
  • Dijital dönüşüm liderleri
  • Sosyal medya uzmanları
  • Araştırma geliştirime mühendisleri
  • Bilgisayar mühendisleri ve teknikerleri

En Fazla Hangi Sektörde Eleman Alımı Var?

Günümüzde gelişen teknolojiler, iş yapma modelleri ve değişen müşteri ihtiyaçları yeni meslek dalları doğurduğu gibi personel ve eleman alımı yapılan sektörlerin de farklılaşmasına sebep oluyor. Kurumsal şirketler özellikle bilişim alanında yetenekli ve beceri sahibi adayları ihtiyaç duydukları önemli pozisyonlara getiriyorlar. Kısacası ilerleyen dönemde bilişim işleri oldukça talep görecek alanların başında geliyor.

2020 yılında yüksek teknolojiye ve dijital dönüşüme yatırım yapan, dijital çağın gerekliliklerini yerine getiren sektörlerin güçleneceği tahmin ediliyor. Bilişim, finans, ilaç, mühendislik hizmetleri, yönetim danışmanlığı, ihracat sektörlerinin işe alımlarda öne çıkacağı öngörülüyor.

Mobil uygulama geliştirici, veri mimarı, iş zekası uzmanı, kullanıcı deneyim tasarımcısı, sistem analisti, dijital pazarlama uzmanı, dijital stratejist, iş analisti, bilgi güvenliği gibi rollerin yanı sıra müşteri hizmetleri yöneticisi gibi rollere olan talebin de giderek artacağı düşünülüyor.

İnternette Satışı Arttırmanın Yolları ve Kalite Taktikleri

E-ticaret işine girmeyi mi planlıyorsunuz, veya online satış işinizde satışlarınızı mı artırmak istiyorsunuz? Bu yazımızda internet üzerinden satış işine girmek isteyenler için veya halihazırda e-ticaret işinde kaliteyi ve satışı arttırmak isteyenler için bazı önemli noktalar mevcut.

İnternette Satışı Arttırmanın Yolları ve Kalite Taktikleri

Sürekli olarak gelişen online alışveriş dünyasında satışa başlarken dikkat edilmesi gereken noktalar ve internetten satışı arttırmanın yolları

Bildiğiniz bir alanda satış yapın

E-ticarette mutlaka kendinize çok güvendiğiniz, pazardaki rekabet koşullarını çok iyi bildiğiniz ürün yelpazesi üzerinden başlamanız gerekiyor.

Profesyonel görünen bir web sitesi

Satışı gerçekleştireceğiniz pazar yerinin profesyonel bir web sitesi olması gerekiyor. Çünkü müşterinin satıcıya olan güveni, internet vitrininin kalitesiyle doğru orantılı. Müşteri ödemeyi yapmadan önce satıcının güvenilir olup olmadığını anlamak için Google’da arama yapıyor.

Mobil uyumlu bir satış arayüzü

Web sitesi mutlaka mobil uyumlu olmalı. Çünkü Google aramalarının yarıdan fazlası artık akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor.

E-ihracat için web sitesi önemli

E-Bay, Amazon ve Alibaba gibi uluslararası pazar yerlerine girecekseniz, bu platformlarda ulaşacağını potansiyel müşterilerin ilk yapacağı şeyin satıcının web sitesini ziyaret etmek olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle e-ihracata yönelik bir web sitesi yaptırmak önemli.

Kaliteli görseller kullanın

Kaliteli fotoğraf ve detaylı ürün açıklaması da bu işin en önemli kısmı. Vitrinde titiz davranmak, müşterinin güvenini arttıracağı için sepete atılacak ürün adedini de pozitif anlamda etkiler.

Ürün açıklaması ve ürün görsellerine dikkat

Farklı açılardan ürünü net gösteren en az 3 fotoğrafın yanı sıra ürünle ilgili detayları içeren ürün açıklaması kritik önem taşıyor. Fiziksel mağazada satış personelinin ürünü anlattığı gibi kapsamlı detayların tamamının burada da aktarılması satışı olumlu etkilerken, yetersiz görsel ve ürün açıklaması ürün iade oranlarının artmasına neden oluyor.

Sosyal medya ile destekleyin

Google’da en çok ziyaret edilen siteler olan Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram ve Youtube gibi sosyal ağ sitelerinde de firma için hesap açılması şart. Yapılan işle bağlantılı kaliteli içerikler paylaşılmasının, organik aramalarda ön plana çıkmayı kolaylaştırdığı ifade ediliyor.

Kargolama kalitesine dikkat edilmeli

Sisteme doğru kargo bilgilerinin girilmesi, ürünün zamanında kargolanması, paketlenmenin hasar görmeyecek şekilde ürüne uygun olarak yapılması, alıcı sorularına düzgün ve zamanın cevap verilmesi de müşteri memnuniyetini oluşturan etkenlerin başında geliyor.

Güvenli bir ödeme altyapısı sağlayın

Ödeme sistemleri alanında sizin için geliştirilmiş bir raporlama sistemi, sahteciliği önleyecek gelişmiş teknik altyapı, müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş deneyimi için kredi kartı saklama imkanı sunan ve en önemlisi de sorununuz olduğunda hızlıca ulaşabileceğiniz bir ekiple çalışmanız gerekiyor.

Perakende ve depo raf sistemleri: Gökçelik AŞ

Perakende sektörüne raf sistemleri üreten Gökçelik AŞ, üretiminin yarısını 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Gökçelik AŞ’nin geçmişi 1970 yılına dayanıyor. İlk fabrika yatırımını 1997 yılında Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmış ve ardından 3 tesis daha kurmuş. Son yıllarda endüstri 4.0’a odaklı olarak faaliyet ve yatırımlarını sürdüren şirket teknolojiyi yakından takip ederken diğer yandan da insana ve Ar-Ge’ye da yatırım yapıyor.

Şirketin dördüncü tesisinde toplam 20 bin metrekare kapalı alan bulunuyor ve söz konusu fabrikada dakikada 7 travers, 25 metre ayak üretimi yapılabiliyor, boya ünitesinde ise bir renkten diğerine 10 dakikada geçiş yapabiliyor. Yıllık 100 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikada hafif yük depo sistemleri, mekik raf depo sistemleri, dinamik servis raf sistemleri, soğuk hava deposu çözümleri, mezanin raf sistemleri, back to back, as/rs, gargamel raf sistemleri, lojistik yardımcısı çözümler, giydirme cephe sistemleri, odis, toptan satış raf sistemleri, servis rafları uygulaması, mobil rack, drive-in sistem üretimleri yapılıyor.

Gökçelik AŞ 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ürettiği raf sistemlerinin ihracatını gerçekleştiriyor. Üretimin hemen hemen yarısı dünya pazarına sunuluyor. E-ticaretin gelişmesiyle birlikte şirketlerin depolara olan ihtiyacının artacağını göz önünde bulunduran şirket gelecekte raf sistemlerine olan talebin daha da artacağı görüşünde.

Son Baskı