Dolar Ne Olur?

Dolar ne olur? Dolar için uzman tahminleri. Dolar kuru tahminleri. Dolar düşer mi, yükselir mi? Dolar yorumları.

Dolar-TL ve Euro-TL ne olur? Tahmin ve analiz

Global piyasalar Ocak ayına hızlı bir giriş yaptıktan sonra Şubat ayına girişle birlikte belirgin bir stres fiyatlamasına geçtiler. Bu başta ABD borsaları olmak üzere bütün piyasalarda şimdilik farklı boyut ve büyüklüklerle kendini gösterdi. ABD 10 yıllıklar yüzde 2.65 eşiğini aştıktan sonra beklediğimiz gibi yüzde 2.80 – 3.20 aralığına doğru ilerleyip o seviyelerde kalıcı olmaya başlamış durumda. Enflasyon beklentilerinin bir parça bir parça değişmesiyle daha agresif tonda ve şahin olması beklenilen FED algısı ile özellikle olası yeni faiz artışı adımlarına birincil refleks olarak daha hassas 2 yıllıklarda yüzde 2.25-2.30 aralığına kadar gelinmiş olması ayrıca önemli.

Bu durumda faiz ne olur? Bu stres senaryosu masada kaldıkça gelişmiş ve gelişen bütün ülkelerde kendi hikayesine göre değişken ölçeklerde bir faiz baskısı anlamına gelecektir. Şu anda ECB bölgesinde de faizlerin yükseliş eğiliminde olması da ayrıca önemli. Avrupa tahvillerinde yükseliş etkisi şimdilik sınırlı hissedilirken, yüksek sayılan ABD tahvil faizlerine doğru kalıcı kalıcı bir korelasyon oluşumu henüz görülmedi. Ancak FED’in Mart ayı ve sonrasındaki toplantılarda bu konuda ekstra konsantre olmak istemesi de bilinen bir gerçek.

Hala ECB desteği ile bırakın 10 yıllıkları 2 yıllık ABD tahvil faizlerinin de altında kalmaya devam eden Avrupa tahvil piyasası,; İtalya, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere yükselişini sürdürmesi halinde global piyasalar için FED dışında ek unsur olarak faiz-kur ve özellikle risk iştahını baskılayacak bir süreci tetikleyebileceğini unutmamak gerekiyor. Piyasalarda korku endeksi olarak bilinen ve S&P 500 endeksinde oluşan volatilite ve oynaklığı gösteren VIX anomali şeklinde 10.00’lardan 50.00’lara hızla çıktıktan sonra mevcut durumda 20.00’lar üzerinde hala son birkaç yılın stres değerlerinin üzerinde bulunuyor. Bir tek dolar endeksi bu sürece şimdilik cevap vermezken, piyasalar tarafından sebepleri noktasında kafaları karıştıracak şekilde son 3-4 yılın dip seviyeleri olan ve kabaca 10 yıllık ortalama değeri olarak ifade edilebilecek 88.00-91.00 bandına geri çekilmiş durumda.

Peki bu konjonktürde Dolar-TL ve Euro-TL ne olur, yükselir mi düşer mi? Tahmin ve analiz…

Dolar – TL ne olur?
3.70-3.90 bandında sıkışan dolar – tl yaptığı atakla 4.18 kadar yükselmişti ve bundan öncesinde daha çok 3.75 ve 3.85 bandında hareket ediyordu. Dolar-TL için devam eden risk faktörleri ve kritik önemdeki FED toplantıları da hesaba katılırsa dikkatli olunması gereken bir sürece girildiği söylenebilir. Teknik olarak 3.95 ve 4.05 aralığı üzerinde kaldıkça 4.10 ve devamında 4.25’lerin potansiyel hedefler olabileceği söylenebilir. 3.90 altında kaldıkça 3.80’leri görebilir. Bunun da altına sarkarsa 3.60-3.70 bandına kadar sarkmalar görülebilir. Bu band aynı zamanda kuvvetli bir destek noktası.

Euro – TL ne olur?
Ocak ayı içerisinde gördüğü 4.72 civarında tepe sonrası Euro-Dolar paritesinde yaşanan yükselişe paralel Şubat ayı içerisinde 4.73 üzerinde yeni bir rekor geldiği gözlemlendi. FED ve ECB politika adımlarının etkili olduğu parite hareketine ve içeride TL’nin değerlenme sürecine bağlı olarak Euro-TL’de yön arayışı sürdü. Teknik olarak 4.60 – 4.70 altında bir kanala geri gelmedikçe yukarı seviyelerde kalmaya devam edecek ve daha yüksek potansiyel hedeflere yönelim başlayacaktır. Euro-TL’de normalleşme için ise 4.00 – 4.40 bandına geri gelinmesi gerekmekte.

Dolar düşer mi? Uzman yorumu

Türkiye’de döviz piyasalarında önemli hareketlerin yaşandığı son zamanlarda herkes dövizin nereye gideceğini merak etmeye başladı. Yükselişi şaşkınlıkla takip edilen dolar yükselecek mi yoksa düşme yaşanacak mı? Uzmanların dolar beklentileri neler?

Döviz piyasası 2016 yılının büyük bölümünü sakin geçirdi ancak son çeyrekte gerek siyasi belirsizlikler gerekse dış kaynaklı sebebler ile dolar önemli bir yükseliş kaydetti ve işler değişti. Son üç ayda dolar kuru yüzde 20’lik bir artış gösterdi ve 2,9 TL seviyelerinden hızla 3,5 TL seviyesine çıktı. Uzmanlar doların TL cinsinden değerinin önümüzdeki dönemde bu seviyede kalacağını düşünüyorlar. Şirketler yeni yıl bütçe plan ve stratejilerinin dolar kurunu 3,5 ve 3,6 seviyelerini baz alarak oluşturmuş durumdalar.

PLANLARIN DEĞİŞME İHTİMALİ VAR

Şirketler bir sonraki yıla ilişkin planlarını genelde yılın son aylarında yapıyor. Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yılın son ayları oldukça çalkantılı geçti. Son çeyrekte dolar kurunda yaşanan yüzde 20’lik artış planları yine alt üst olmuş durumda. Şirketler planlarını tekrar yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Çünkü uzmanların 48,6’sı yaşanan gelişmelerden sonra yeni yıl bütçe planlarının revize edilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Birçok şirket piyasaları gözlemlemekte ve gerekirse gerekli revizyon yapılacak.

Dolar yükselmeye devam edecek mi?

Sürekli olarak dalgalanmaların yaşandığı dolar/tl’de analistlerden sürekli olarak yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Son olarak dünyaca bilinen yatırım şirketlerinden biri olan Nomura’nın ekonomisti İnan Demir dolar/tl tahminini revize ederek 12 aylık seviyeye çok daha kısa sürede erişilebileceğini kaydetti.

Dolar 3 ayda 3,65’i görebilir

Nomura’nın ekonomistlerinden biri olan İnan Demir dolar ne olur sorusuna dolar/tl‘de daha önce belirttiği 12 aylık tahminini revize ederek 3 aylık bi süre zarfında 3,65 seviyesine ulaşılabileceğini ve merkez bankasının faiz cephesinde TL’nin değer kaybetmesinde karşı gerekli ve yeterli adımları atmadığını dile getirdi.

Yapılacak bir faiz artırımının şu anda enflasyon ve küresel alanda yaşanan sorunların kabul edilldiğini gösterecek önemli bir adım olacağını da dile getiren Demir, TL’nin zayıf görünümünün sürmesi neticesinde TÜFE’nin yüzde 2 miktarında değer artışına sahne olacağını ve bunun da dolar/tl’yi 3 ay içinde 3,65 seviyesine taşıyacağını kaydetti.

Son Baskı