Dijital Para

Coinucopia Bitcoin ATM’lerinde işlem sayısı arttı

Kripto paralar konusunda en önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkan kolay ulaşılabilir ve kolay satın alınabilir olmamaları bazı teknoloji şirketlerini harekete geçirdi. Coinucopia isimli şirket ATM’ler üzerinden Bitcoin satışına imkan sağlayan bir girişim başlattı. Buna göre dileyenler ATM üzerinden Bitcoin satın alma işlem gerçekleştirebilecekler.

Yüksek değerlere ulaşan Bitcoin ve bazı türevleri yatırımcının büyük ilgisiyle karşı karşıya. Ancak her gün yaygınlaşmasına ve her gün yeni platformların açılmasına rağmen Bitcoin alma işlemleri henüz basite indirgenebilmiş değil. Bitcoin ve alt coinleri satın alma işlemleri halen birçok doğrulama, onay, satın alma, dönüştürme ve saklama gibi adımlardan oluşuyor.

Coinucopa ve benzer birkaç şirket bu konuda kolaylık sağlayacak girişimler peşinde. Söz konusu şirket geliştirmiş olduğu ATM’ler üzerinden çok kolay bir şekilde Bitcoin satışına imkan veriyor. Şu anda yaklaşık 17 ATM Kuzey Kaliforniya’da hizmete sunulmuş durumda. Bitcoin ATM’leri şu an için benzin istasyonları ve küçük alışveriş merkezlerinde konumlandırılmış durumda.

Şirket ana amacını insanların dijital paralara ulaşmasını demokratikleştirmek olarak tanımlıyor. ATM’ler Bitcoin işlemlerinde yüzde 10 – 15 arasında komisyon alıyorlar. Şirket ATM’leri üzerinden yapılan işemlerin 2016 ve 2017 arasında yüzde 82 artış gösterdiğini açıklarken yapılan işlemlerin değerine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmuyor.

Dünya merkez bankaları Bitcoin hakkında ne düşünüyor?

İlk ortaya çıktığı günlerde kimsenin ne olduğunu anlayamadığı ve bu durumdan dolayı yatırım yapmayı aklının ucundan bile geçirmediği Bitcoin 2017 yılında arkasına inanılmaz büyüklükte dinamik bir yatırımcı kitlesini de alarak çok hızlı bir yükselişe imza attı. Şu günlerde çok popüler bir yatırım aracı haline gelen Bitcoin konusunda olumlu, olumsuz ve nötr yorumlar yapılıyor. Burada dikkati çeken nokta ise merkez bankası gibi devlet kurumlarının Bitcoin konusunda olumsuz yorumlar yaparken teknoloji merkezli şirketlerin ise olumlu yorumlarda bulunması. Görünen o ki Bitcoin taraftarları ona sonuna kadar inanıyorlar. Dünyanın önde gelen ülkelerinin merkez bankaları Bitcoin ve türevleri için manpülatif bir yapıda olduklarını öne sürmeye devam ederken bazı kurumlar ise bir anda çökebileceğini dile getiriyorlar.

Peki ülkelerin merkez bankaları Bitcoin, ethereum, litecoin ve diğer kripto para birimleri hakkında genel olarak neler düşünmüş, neler söylemiş? Bir göz atalım…

Amerika: Amerika merkez bankası yetkilileri ilk olarak Bitcoin’in sahipliği, saklanması ve korunması konularında sıkıntıların ortaya çıkabileceğini ancak özel sektör alternatiflerinin bu konuda çözümler getirebileceğini söyledi. Diğer yandan yine bir FED yetkilisi konuyla ilgili olarak Bitcoin konusunda henüz bir düzenlemelerinin bulunmadığını fakat bunu düşünmeye başlamanın anlamlı olabileceğini dile getirdi.

Euro Bölgesi: Avrupa merkez bankaları şu ana kadar kripto paralara yatırım yapılmasının tehlikeleri konusunda tekrarlayan uyarılarda bulundular ve bunu yapmaya devam ediyorlar. Avrupalı merkez bankalarından bazı yetkililer kripto paraların bir balon olduğunu belirtirken Mario Dragi ise dijital para birimlerinin Avrupa ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu ve şu an için merkez bankası para birimleri üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmadığını söylüyor.

Çin: Çin yaptığı açıklamalarda kripto para konusunda kesin konuştu ve Çin merkez bankasının dijital para birimleri üzerinde tam kontrol sağlayacağını açıkladı. Çin’de yapılan araştırmalara göre kripto paraların benimsenmesi ve bunun yaygınlaşması için gerekli şartlar oluşmuş durumda. Diğer yandan Çin’li yetkililer dijital para birimlerinin gelişmesinin ve yaygınlaşmasının ödeme teknikleri ve kolaylığını beraberinde getireceğini dile getiriyorlar.

Rusya: Rusya merkez bankası dijital paralar konusunda ortaya çıkabilecek riskler konusunda uyarılarını yaparak kesin ve net bir şekilde tavrını koydu. Rus yetkililer fiziksel ya da dijital olması farketmeksizin kripto para birimlerinin karşısında olacaklarını dile getirirken diğer yandan da Vladimir Putin’in konuyla ilgili vereceği bir talimata kadar yatırımcıların kripto alım ve satımı yapmasına imkan sağlayan web sitelerini engelleyeceklerini belirttiler.

Hindistan: Hindistan’lı yetkililer kripto paralara terörizm açısından yaklaştı ve kripto para birimlerinin kullanımının yaygınlaşmasının kara para aklama ve terörizme para aktarımı gibi durumlar ortaya çıkarabileceğini belirttiler. Diğer yandan hali hazırda kripto para kullanımının uluslararası döviz kurallarına aykırı olduğunu da eklediler.

Türkiye: Türkiye merkez bankası başkanı kripto para birimlerinin iyi ve denetlenebilir düzenlemeler kapsamında finansal piyasalara katkıda bulunabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda dijital para birimlerinin merkez bankaları için yeni riskler getirebileceğini, para arzı da dahil olmak üzere fiyat istikrarı gibi noktalarda sıkıntılar oluşabileceğini de sözlerine ekliyor. Başka bir yetkili ise söz konusu para birimlerinin nakitsiz bir ekonomi için önemli bir unsur olduğunu ve ödeme yöntemleri ile hızını geliştirebileceğini söylüyor.

Son Baskı