çay fabrikası

Rusya’da Türk çay paketleme fabrikası kurulacak

Son zamanlarda bazı sıkıntıların yaşandığı Türkiye ve Rusya arasında buzlar erimeye başladı. Rusya ve Türkiye arasında ticari alanda yeni adımlar atılıyor. İki ülke arasında yeni başlatılan bir çalışma çerçevesinde Rusya’nın Vladikavkaz bölgesinde Türk çayı için bir paketleme fabrikası kurulması planlanıyor. Bu sayede tavşan kanı Türk çayı Rusya’ya açılmış olacak.

Vladikavkaz bölgesinde kurulması planlanan Türk çay paketleme fabrikasının asıl amacı ise Türk çayını Rusya’da tanıtmak ve yapılacak olan tanıtım çalışmaları ve uygulamalar ile Rusya’da içilmesini teşvik etmek.

Türk çayının Rusya’ya açılması konusunda Rize Valiliği bünyesinde düzenlenen toplantıya Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu, Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Temsilcisi ve Vladikavkaz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı da iştirak ettiler.

Rize valisi Türkiye ve Rusya arasındaki ikişkilerin her anlamda gelişmesini arzu ettiklerini ve bunun için çalışmalar yürüttüklerini dile getirirken, Rusya makamları ile yeni işbirlikleri için sürekli olarak diyalog halinde olduklarını söyledi.

Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Temsilcisi Aydar Gaşigullin ise sadece ticari anlamda değil festival, spor, turizm ve eğitim gibi çok farklı alanlarda da iki ülke arasında iş birliği kurulabileceğini dile getirdi.

Çaykur Genel Müdürü yaptığı açıklamalarda Rusya sınırları içerisinde çay alanında herhangi bir yatırım yapılabilmesi için öncelikle Rusya’daki talebi görmemiz gerekli diye konuştu.

Son Baskı