Bitcoin

Ripple nasıl alınır? Ripple’a dönüştürme nasıl yapılır?

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in popüler kripto paralar olduğu biliniyor. Ancak son zamanlarda hızlı yükselen bir kripto para birimi daha var ki o da Ripple (XRP). Çok kısa bir sürede popülerliği hızla artan ve sahip olduğu piyasa değeriyle Ethereum’u geride bırakarak Bitcoin’den sonra ikinci sıraya yerleşen Ripple’a ilgi artarak büyüyor. Uluslararası para transfer ağında önemli bir yere sahip olacağı tahmin edilen Ripple düşük masraflı para transferlerine imkan sağlayacak. Piyasalarda XRP kısaltmasına sahip olan dijital para biriminde madencilik (mining) yapılamıyor.

Kripto paralar içerisinde yükselişe geçen değeriyle birlikte Ripple yatırımcıların ilgisini çekerken Ripple’a yatırım yapmak isteyenlerin sorduğu ilk soru yine her zamanki ki gibi “Nasıl ripple alırım?” veya “Ripple nasıl alınır?”. Önemli bir nokta olarak belirtmek gerekirse kripto paraların yatırımcı açısında en büyük sorunu çok kolay ve hızlı ulaşılabilir bir ürün olmaması. Önde gelen kripto paralar gibi Ripple’ı da doğrudan hızlı bir şekilde satın almak maalesef mümkün değil.

Peki ama Ripple nasıl alınır? Aşağıda kısaca nasıl Ripple sahibi olabileceğinizi okuyabilirsiniz. ParaFrekans.com olarak sizler için alım yapabileceğiniz farklı yolları sıraladık.

Ripple (XRP) satın almadan önce mutlaka güvenli bir cüzdan (wallet) edindiğinizden emin olunuz. Cüzdanınız sayesinde satın almış olduğunuz Ripple’ı güvenli bir şekilde saklayabilir ve koruyabilirsiniz.

Ripple satın alma yolları ülkelere göre farklılık gösteriyor. Bazı platformlar her ülkede doğrudan hizmet vermiyor. Ancak yapacağınız işlemler sayesinde coinlerinizi bu platformlar üzerinde Ripple’a dönüştürebilirsiniz. Avrupa ülkeleri ve Amerika’da kullanılabilecek platformlar şöyle:

Coinbase | Coinbase oldukça ünlü bir platform ancak sadece Amerika, Avrupa, Kanada, İngiltere ve Singapur’da faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerde yaşıyorsanız Coinbase üzerinden Bitcoin satın alabilirsiniz. Satın alma işlemini dilerseniz kredi kartı dilerseniz hesaba para gönderme şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Coinbase üzerinden almış olduğunuz Bitcoin’i de 10 dakika içerisinde Binance üzerinden Ripple’a dönüştürebilir ve sonuç olarak Ripple sahibi olabilirsiniz.

BitPanda | BitPanda Avusturya merkezli bir platform ve Avrupa ülkelerinin çoğunda hizmet veriyor. Coinbase’de olduğu gibi BitPanda üzerinde de kredi kartı ile satın alma yapabilir, almış olduğunuz Bitcoin’i Binance üzerinden Ripple ‘a dönüştürebilirsiniz.

CoinMama | Bir diğer platform da CoinMama, yine kredi kartıyla Bitcoin satın alma işlemi yapabilir, Binance üzerinden dönüştürme yapabilirsiniz.

BitStamp | BitStamp da başta Bitcoin satın alarak sonrasında Binance üzerinden Ripple’a dönüştürme yapabileceğiniz platformlardan bir tanesi.

Söz konusu platformlar Avrupa ve Amerika bölgelerinde satın alma işlemi için kullanabileceğiniz platformlar. Avrupa ülkeleri, İngiltere, Amerika, Singapur ve Avustralya’da yaşıyorsanız veya bir şekilde bağlantınız varsa söz konusu platformları kullanarak ister kredi kartı isterseniz hesabınıza banka yoluyla para göndererek satın alma işlemi yapabilirsiniz.

Peki Türkiye’den Ripple nasıl alınır?
Ripple’a yatırım yapmak isteyen ancak Türkiye’de ikamet eden yatırımcılar için satın alma işlemi bir tık daha zor gibi görünse de diğer sistemlerden farklı değil. Ripple şu an için mevcut şartlarda Türk borsalarından doğrudan satın alınamıyor. Dolayısıyla Türkiye kripto para yatırımcıları ilk olarak Türk Bitcoin borsalarından Bitcoin alımı yaparak sonrasında bunu diğer platformlar üzerinde Ripple’a dönüştürme işlemi gerçekleştirerek Ripple sahibi olabiliyorlar. Türkiye bazlı hizmet veren Bitcoin borsaları Paribu ve BTCTürk olarak öne çıkıyor ve bu borsalar üzerinden kolaylıkla alım, satım, para gönderme ve çekme işlemleri yapılabiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Türkiye’den Ripple sahibi olabilmek için öncelikle Bitcoin satın almalı ve bunu söz konusu platformlar üzerinde Ripple’a dönüştürmelisiniz. Sonrasında ise cüzdanınızda güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Son olarak Poloniex ve Cex.io ile Bitit gibi güvenli olduğu düşünülen platformlardan da kredi kartı ile alım yapmak mümkün. Yine ripple.com platformu da bunlar arasında yer alıyor.

Kripto para yatırımcıları Bitcoin’in geleceğine inanıyor

Alışılmadık bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkan ve milyonları peşinden sürükleyen Bitcoin ve türevleri milyonları peşinden sürüklerken yatırım dalgalarıyla volatilitesini sürdürüyor. Ancak bu çekiciliği geleceğine yönelik şüpheleri de beraberinde getiriyor. Mevcut Bitcoin yatırımcıları ve Bitcoin’e yatırım yapmayı planlayanlar tahminleri merak ediyorlar. Buna rağmen fiyatı konusunda tahminler fazlasıyla iyimser.

Aşağıda Bitcoin’in geleceğine dair bazı sorulara ortalama cevapları sıraladık. Cevaplar yatırımcıların ortalama oylarından ve yorumlarından yola çıkarak hazırlanmış.

Bitcoin bu gün ne kadar?
Bitcoin yaklaşık 20.000 doları gördükten sonra geri çekildi. Bugünkü değeri ise ortalama 15.000 dolar.

Bitcoin’in fiyatı artmaya devam edecek mi?
Tahminlerin ortalaması Bitcoin fiyatının 2018 yılı içerisinde yaklaşık olarak 29 bin dolara çıkacağını gösteriyor.

Bitcoin’e yatırım yapmak karlı mı?
Uzun vade yatırımı tercih edilirse bir yıl içerisinde %80 getiri sunacağı düşünülüyor.

Bitcoin fiyatları sıfırlanır mı?
Yatırımcılar böyle birşeyin mümkün olmadığına inanıyorlar.

5 yıl içerisinde Bitcoin fiyatı ne kadar olur?
Yatırımcılar 5 yıl sonra yani 2022 yılında muazzam bir büyüme ile Bitcoin fiyatının 70 bin dolara ulaşacağını düşünüyorlar.

Bitcoin 100.000 dolar olur mu?
Yatırımcılar ve piyasa bunun mümkün olduğunu ancak 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde böyle bir yükselişin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorlar.

Coinbase Ripple konusunda hayal kırıklığı yarattı

Kripto para alım ve satımı alanında dünyaca bilinen Coinbase yaptığı bir açıklama ile platformuna yeni kripto para birimleri eklemeyeceğini ve mevcut olarak operasyonlarını yürüttüğü Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve LiteCoin üzerinden işlemlere devam edeceğini duyurdu.

Kripto para işlemi yapan kullanıcılar Coinbase’in platformuna Ripple’ın da eklenmesini bekliyorlardı. Ancak CoinBase’den gelen açıklama kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Ripple ise açıklamanın ardından durağan devam ediyor. Ripple son bir hafta içinde yaklaşık 3.30 doları gördükten sonra tekrar 3 doların altına geriledi.

Açıklama Coinbase’in uzmanlarından biri tarafından Twitter üzerinden yapıldı ve platforma yeni coinlerin eklenmesi konusunda herhangi bir karara varılmadığı belirtildi.

Yüzde 53 dalgalanma Ripple’ı en büyük ikinci kripto para yaptı

Büyük ölçekli fiyat dalgalanmaları yaşayan Bitcoin’in arkasından diğer kripto para birimlerinde de dalgalanmalar mevcut. Ethereum ve Litecoin, fiyat dalgalanmalarıyla ön planda yer alırken son günlerde atak yapan Ripple yaşamış olduğu yüzde 53’lük dalgalanma ile bu yarışta önemli bir yer edindi ve en büyük ikinci dijital para olma ünvanını kazandı.

Dijital para birimi olarak 2013 yılında ortaya çıkan Ripple sadece 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde yüzde 53’lük bir dalgalanma ile Ethereum’u aşarak geride bıraktı ve dünyanın ikinci en büyük kripto para ünvanına sahip oldu.

Söz konusu dalgalanmayla birlikte Ripple’ın piyasa büyüklüğü 83 milyar dolara ulaşırken 73 milyar dolarlık Ethereum piyasasını geride bıraktı. Bitcoin 250 milyar dolar piyasa büyüklüğü ile birinci sırada yer alıyor.

Farklı bir noktadan bakıldığında Ripple yaşamış olduğu dalgalanma hızı ile aslında Bitcoin ve Ethereum’u geride bırakmış durumda.

Dünya merkez bankaları Bitcoin hakkında ne düşünüyor?

İlk ortaya çıktığı günlerde kimsenin ne olduğunu anlayamadığı ve bu durumdan dolayı yatırım yapmayı aklının ucundan bile geçirmediği Bitcoin 2017 yılında arkasına inanılmaz büyüklükte dinamik bir yatırımcı kitlesini de alarak çok hızlı bir yükselişe imza attı. Şu günlerde çok popüler bir yatırım aracı haline gelen Bitcoin konusunda olumlu, olumsuz ve nötr yorumlar yapılıyor. Burada dikkati çeken nokta ise merkez bankası gibi devlet kurumlarının Bitcoin konusunda olumsuz yorumlar yaparken teknoloji merkezli şirketlerin ise olumlu yorumlarda bulunması. Görünen o ki Bitcoin taraftarları ona sonuna kadar inanıyorlar. Dünyanın önde gelen ülkelerinin merkez bankaları Bitcoin ve türevleri için manpülatif bir yapıda olduklarını öne sürmeye devam ederken bazı kurumlar ise bir anda çökebileceğini dile getiriyorlar.

Peki ülkelerin merkez bankaları Bitcoin, ethereum, litecoin ve diğer kripto para birimleri hakkında genel olarak neler düşünmüş, neler söylemiş? Bir göz atalım…

Amerika: Amerika merkez bankası yetkilileri ilk olarak Bitcoin’in sahipliği, saklanması ve korunması konularında sıkıntıların ortaya çıkabileceğini ancak özel sektör alternatiflerinin bu konuda çözümler getirebileceğini söyledi. Diğer yandan yine bir FED yetkilisi konuyla ilgili olarak Bitcoin konusunda henüz bir düzenlemelerinin bulunmadığını fakat bunu düşünmeye başlamanın anlamlı olabileceğini dile getirdi.

Euro Bölgesi: Avrupa merkez bankaları şu ana kadar kripto paralara yatırım yapılmasının tehlikeleri konusunda tekrarlayan uyarılarda bulundular ve bunu yapmaya devam ediyorlar. Avrupalı merkez bankalarından bazı yetkililer kripto paraların bir balon olduğunu belirtirken Mario Dragi ise dijital para birimlerinin Avrupa ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu ve şu an için merkez bankası para birimleri üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmadığını söylüyor.

Çin: Çin yaptığı açıklamalarda kripto para konusunda kesin konuştu ve Çin merkez bankasının dijital para birimleri üzerinde tam kontrol sağlayacağını açıkladı. Çin’de yapılan araştırmalara göre kripto paraların benimsenmesi ve bunun yaygınlaşması için gerekli şartlar oluşmuş durumda. Diğer yandan Çin’li yetkililer dijital para birimlerinin gelişmesinin ve yaygınlaşmasının ödeme teknikleri ve kolaylığını beraberinde getireceğini dile getiriyorlar.

Rusya: Rusya merkez bankası dijital paralar konusunda ortaya çıkabilecek riskler konusunda uyarılarını yaparak kesin ve net bir şekilde tavrını koydu. Rus yetkililer fiziksel ya da dijital olması farketmeksizin kripto para birimlerinin karşısında olacaklarını dile getirirken diğer yandan da Vladimir Putin’in konuyla ilgili vereceği bir talimata kadar yatırımcıların kripto alım ve satımı yapmasına imkan sağlayan web sitelerini engelleyeceklerini belirttiler.

Hindistan: Hindistan’lı yetkililer kripto paralara terörizm açısından yaklaştı ve kripto para birimlerinin kullanımının yaygınlaşmasının kara para aklama ve terörizme para aktarımı gibi durumlar ortaya çıkarabileceğini belirttiler. Diğer yandan hali hazırda kripto para kullanımının uluslararası döviz kurallarına aykırı olduğunu da eklediler.

Türkiye: Türkiye merkez bankası başkanı kripto para birimlerinin iyi ve denetlenebilir düzenlemeler kapsamında finansal piyasalara katkıda bulunabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda dijital para birimlerinin merkez bankaları için yeni riskler getirebileceğini, para arzı da dahil olmak üzere fiyat istikrarı gibi noktalarda sıkıntılar oluşabileceğini de sözlerine ekliyor. Başka bir yetkili ise söz konusu para birimlerinin nakitsiz bir ekonomi için önemli bir unsur olduğunu ve ödeme yöntemleri ile hızını geliştirebileceğini söylüyor.

Son Baskı