Belediye Seçimleri

Yerel Seçimlere Dair Notlar: Erken Seçim İmkansız Değil

Büyük bir merakla beklenen 2019 yerel seçimleri geldi, çattı, gerçekleşti ancak nedense bir türlü sonuçlanamadı. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen seçimlerin üzerinden tam 1 hafta geçmesine rağmen büyük şehirlerde sonuç alınamadı ve tabiki bunun sebebi mevcut iktidarın itirazları. İktidar partisinin elinde olan belediyelerde özellikle büyük şehir belediyelerinde inanılmaz bir direniş var. Ancak ne olursa olsun görünen o ki bunlar standart seçim sonrası sıradan itirazlara benzemiyor, adeta bir geciktirme, uzatma, oyalama operasyonu gibi bir durum söz konusu.

Suratlar Asıldı Keyifler Kaçtı

Türkiye’deki seçimler söz konusu olduğunda sürekli duyarız, büyük şehirlerin özellikle de başkent Ankara ve metropol İstanbul‘un kaybedilmesi tüm Türkiye’yi kaybettirir. Nitekim söz konusu bu durum yerel seçimlere damgasını vurdu. İktidar partisi tüm Türkiye’yi kaybetmedi elbette ancak finasal merkezler ve oy depoları olan büyük şehirler konusunda büyük bir şok yaşadı ve çıkmaza girdi. Tabi bu durum iktidar partisinin hiç hoşuna gitmedi, suratlar asıldı, keyifler kaçtı.

Gereği Düşünüldü

Düşünüldü, plan ve program yapıldı, “ne yapın edin ama bi çaresine bakın” dendi. Buradaki çareden kastımız en ideal çare. “giden gitti ama en azından İstanbul’u kurtarabilir miyiz?” gibi gibi…

Farklı Teoriler Var

Tabi tüm medyaya baktığımızda birçok kişinin bu konuda farklı teorileri var. Kimisi gerçekten oy sayımı sonucuna İstanbul ve Ankara‘yı iktidar partisinin alacağını öne sürerken kimisi bunun belediyelerdeki bir takım husulardan dolayı kazanan adayların mazbatayı almasını geciktirme operasyonu olduğunu, yine bir başka kesim bir şekilde işin bulandırılarak sonucunda Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimleri tekrarlayacağına ve kimisi de “madem öyle işte böyle” politikası olduğunu düşünüyor.

Erken Seçim İmkansız Değil

Öncelikle Türkiye’de bu durumlarda herşey mümkün. Kimse çıkıp da yok şöyle yok böyle demesin. Şu anda müthiş bir inat ve bezdirme politikası güdülüyor. Seçim sonuçları adeta mikserle karıştırılıyor. Bırakın siyasileri halk bile sıkıldı bu seçim tantanasından. İktidar partisinin büyükşehir belediyeleri için yaptığı itirazlardan ve yeniden oy sayım sürecinden dolayı seçimler resmen askıda kaldı. Halk bezdi. Uluslararası toplum hayretle ve tebessümle bizi izliyor. Şimdi erken seçim olmaz, olmayacak diyenler bunun garantisini verebilirler mi? Kesinlikle olacak denemez ancak Türkiye’de erken seçim hiçbir zaman imkansız değil.

Son Baskı