Amerika

Ford Amerika’da çin üretimi binek araç satışından vazgeçiyor

Ford aldığı bir kararla Amerika’da Çin üretimi binek araçların satışından vazgeçti. Alınan karar tamamen Amerikan başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşıyla ilgili.

Ford Kuzey Amerika operasyon birimi tarafından yapılan açıklamada Çin üretimi küçük araçların uygulanan yeni gümrük tarifelerinden dolayı Amerika’da satılmayacağı ve bu plandan vazgeçildiği belirtildi.

Bu durumdan en fazla etkilenen araç modeli ise Çin yapımı olarak gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Ford Focus Active oldu. Söz konusu aracın Amerika’da yüksek satış istatistiklerine ulaşması bekleniyordu.

Ford yetkilisi yaptığı açıklamada söz konusu durumun işten çıkarma gibi sarsıntılara yol açmayacağını fakat Focus Active de dahil olmak üzere bazı modellerin satış fiyatının daha yüksek kar marjının ise daha az olacağını dile getiriyor.

Şirket Çin yapımı modellerin üretimini Avrupa’ya kaydırma planını değerlendiriyor.

Bilindiği üzere Trump yönetimi Çin menşeli araçların gümrük tarifelerini %25 oranında arttırmıştı. Diğer yandan Trump yönetiminin tüm dünyadan Amerika’ya ithal edilen araçların gümrük vergilerini yükseltmesi bekleniyor.

Uber Japonya’yı uçan otomobil testleri için aday listesine aldı

Elektrikli uçan otomobiller geliştirmeyi planlayan Uber Japonya’yı gerçekleştirilecek testler için aday listesine aldı.

Uber’in geliştireceği uçan otomobiller dikey olarak kalkış ve iniş yapabilecek, maksimum 320 km hıza ulaşabilecek.

Uber Technologies tarafından yapılan açıklamada elektrikli uçan otomobillerin testi için Japonya’yı da içeren 5 aday ülkeden bir şehir seçileceği ve uçan taksi servislerinin test sürüşlerinin bu şehirde gerçekleştirileceği duyuruldu. Testlerin tamamlanmasının ardından uçan taksi servis hizmetlerinin 2023’te tam anlamıyla başlatılması planlanıyor.

Sürüş testleri için diğer aday ülkeler Avustralya, Brezilya, Fransa ve Hindistan. Test sürüşlerinin yapılacağın şehir ise 6 içerisinde belirlenecek ve 2020 gibi test uçuşları sürecine geçilecek.

Diğer yandan Dallas ve Los Angeles hali hazırda test sürüşleri için seçilen şehirler. Bunlara bir yenisi daha aday ülkeler arasından eklenecek.

Uber aday ülkelerin seçiminde ana kriter olarak popülasyon ve genel hava şartlarını göz önünde bulunduruyor. Bu kapsamda şirket Japonya için toplumun en gelişmiş toplu taşıma sistemlerini kullandığını not düşüyor.

Dünyanın ilk bira temalı oteli Ohio’da

Dünya çapında zaman ilerledikçe farklı alanlarda çok farklı inovatif fikirlerin hayata geçirildiği görülüyor. Buna oteller de dahil. Girişimciler otelcilik ve otel hizmetleri alanında da önemli adımlar atarak müşterilerin deneyimine sunuyorlar. Bunlardan biri de bira temalı otel Doghouse.

Dünyanın ilk bira temalı oteli olan Doghouse Amerika Birleşik devletlerinin orta batısında yer alan Ohio eyaletinde hizmete açıldı.

Alarm kurmak yok. Bu hotelin ziyaretçileri sabah taze yapılmış bira kokusu ile uyanıyorlar.

Otelin toplam 32 odası bulunuyor ve her oda bira temalı olarak tasarlanmış ve dekore edilmiş. Odaların her köşesi bira ile fullenmiş mini buz dolapları ile donatılmış. Hatta duşta bile bira ile ağzına kadar doldurulmuş buz dolabınız var. Odaların manzarası ise bira fabrikası. Gecelik fiyatlar 162 dolar ile 182 dolar arasında değişiyor.

Basit bir anlatımla mortgage krizi

Bir zamanlar Amerika’da yaşanan mortgage krizini ekonomiyle ilgilenen herkes hatırlayacaktır. Şimdilerde ise bunun Türkiye’de de yaşanması muhtemel bir kriz olduğu düşünülüyor. İşte en basit haliyle mortgage krizi. (Altyazılı)

Son Baskı